Vladajući se vole hvaliti odredbom koja se nalazi u Zakonu o plaćama, da je neisplata plaća kazneno djelo. Odredba jest na snazi, i to od siječnja 2013. godine, ali samo na papiru. Čak osam poduzeća u većinskom vlasništvu države s više od 700 zaposlenih ne ispunjava obvezu redovne isplate plaća, doznalo se to u odgovoru Vlade na zastupničko pitanje Dragutina Lesara još prije mjesec dana.
O kojim se tvrtkama radi?
Radi se o dvije tvrtke s liste strateških tvrtki – Imunološkom zavodu i Parku Prevlaka. Imunološkom zavodu ritam isplate je ipak krenuo, uz kašnjenje s jednom plaćom. Park Prevlaka je u postupku likvidacije, pa se upravo provodi i brisanje tvrtke s popisa strateških tvrtki RH, ali su u stečaju prijavljena potraživanja radnika.
Tu je i šest tvrtki iz portfelja Centra za restrukturiranje i prodaju, gdje su i tvrtke izdvojene iz sustava riječkog brodogradilišta, 3. maj Motori i dizalice i 3. maj Tvornica industrijske i brodske opreme. Gledajući malo detaljnije jasno je da MID-ovih 212 radnika plaće nije dobilo za tri mjeseca, dok 86 radnikaTIBO-a potražuje dvije plaće.
Punih 12 mjeseci plaće nisu isplaćene tvrtkama Inel iz Zagreba i splitskoj Dalmi – u Inelu je zaposleno dvoje radnika, dok ih je u Dalmi 55.
U Kaštelanskim staklenicima čak 85 radnika plaće čeka tri mjeseca, a 108 zaposlenih u pulskom Uljanik TESU-u plaću iščekuje četiri mjeseca.
Mladen Pejnović: Država “nije poslodavac”
Problem neisplate plaća u poduzećima u većinskom vlasništvu države predstojnik Državnog ureda za upravljanje državnom imovinom Mladen Pejnović opravdava objašnjenjem da država nije poslodavac. Točnije, odgovornost za neisplatu plaća snose uprave i nadzorni odbori u tvrtkama, u čijoj je nadležnosti osigurati financijska sredstva za podmirenje svih obveza, uključujući i one prema radnicima.
Činjenicu da aktualna vlast imenuje članove uprava i nadzornih odbora – g. Pejnović nije komentirao.
Unatoč ovim činjenicama ministar Arsen Bauk, poznat po 500 tisuća birača-duhova, smatra da je broj tvrtki koje ne isplaćuju plaće danas manji, te vjeruje kako je zakon prema kojem se neisplata plaća smatra kaznenim djelom ukoliko tvrtka ima novaca, pridonio takvom stanju.
“Postoji odredba o pokretanju stečaja. Broj tvrtki koje ne isplaćuju plaće bio je puno veći kada smo došli 2012., nisu isplaćivali plaće niti doprinose”, rekao je Bauk, te zaključio: “Možda je i taj zakon pridonio tome da je broj tvrtki koje ne isplaćuju plaće manji”.
Tekst se nastavlja ispod oglasa