Goran Marić potpisao sporazum koji definitivno rješava pitanje budućnosti Cimosa

Foto: fah

Ministar državne imovine Goran Marić i glavni izvršni direktor slovenskog Društva za upravljanje potraživanjima banaka Imre Balogh potpisali su sporazum o prodaji potraživanja prema društvu Cimos.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Njime se regulira Cimosov dug nekadašnjoj Riječkoj banci, koji je preuzela Državna agencija za osiguranje štednih uloga i sanaciju banaka, a za što će Slovenija platiti sedam milijuna eura.

Sporazum potpisan u Mokricama, po Marićevim riječima, definitivno rješava pitanje budućeg rada triju pogona koparskog proizvođača dijelova za autoindustriju Cimos u hrvatskoj Istri.

Cimos, u kojemu su većinske vlasničke udjele imale slovenske državne ustanove i fondovi, nedavno je prodan talijanskom fondu Palladio Finanziaria za simboličnu svotu od 110 tisuća eura, uz obvezu novog vlasnika da vrati financijske obveze koji prelaze 110 milijuna eura bankama te da tvrtku, koja je zadnjih godina bila u velikim teškoćama, dokapitalizira i privatizira.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

O preuzimanju se pregovaralo više mjeseci, a problem su bila i jamstva novog vlasnika prema zaposlenima te dug Cimosa prema nekadašnjoj Riječkoj banci od 40 milijuna eura, koje je preuzela hrvatska Državna agencija za osiguranje štednih uloga i sanaciju banaka (DAB) i zbog toga lani pokrenula tužbu protiv Cimosa.

Marić je kazao da je sa slovenskim ministrom Zdravkom Počivalšekom, koji se jako angažirao na rješenju tog pitanja i sklapanju sporazuma, pregovarao mjesecima i da su postigli definitivno rješenje koje osigurava nastavak suradnje i opstanak Cimosovih tvrtki u Hrvatskoj – u Labinu, Buzetu i Roču, u kojima radi 1.200 zaposlenih.

“Tim smo sporazumom definitivno riješili taj problem. Neće biti otpuštanja radnika i osigurali smo nastavak proizvodnih procesa u Cimosovim tvornicama u Hrvatskoj”, rekao je Goran Marić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na pitanje novinara kakva su jamstva da se radna mjesta Cimosa u Sloveniji i Hrvatskoj neće zatvarati s obzirom da novi talijanski vlasnici najavljuju racionalizaciju poslovanja u ovisnosti od situacije na tržištu, ministri Počivalšek i Marić rekli su da je tržište na kojemu Cimos radi trenutačno u usponu, ali da općenito od mogućih otpuštanja i gubitka radnih mjesta mogu strahovati sva poduzeća koja se bave proizvodnjom.

“Gospodarska suradnja naših dviju država je vrlo dobra, o čemu svjedoči podatak da je naša robna razmjena premašila iznos od 3,5 milijardi eura, rekao je Počivalšek.

“Hrvatska je četvrti po redu najveći slovenski trgovinski partner, a važna je i za slovenske investitore koji su do sada u nju uložili 1,5 milijardi eura, dok su hrvatska poduzeća u Sloveniju investirala oko jedne milijarde”, kazao je Počivalšek, dodavši da postoji mnogo prostora i za nastavak i produbljivanje gospodarske suradnje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.