Gradonačelnik Metkovića pozvao dolinu Neretve na referendum protiv TE Ploče

Gradonačelnik Metkovića Božo Petrov upozorio je danas da termoelektrana na ugljen u Pločama predviđenih dimenzija utječe na cijelu dolinu Neretve te da cijela odluka o referendumu leži samo u osobnoj volji svih načelnika i gradonačelnika doline Neretve. Pozvao je gradonačelnike i načelnike u dolini Neretve da se izjasne oko gradnje TE Ploče i ako su protiv, da organiziraju referendum.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Lokalne su samouprave dužne građanima koji su ih birali jasno reći svoj stav, rekao je Petrov i pozvao kolege načelnike i gradonačelnike da se jasno se izjasne: jesu li za ili protiv ovakve termoelektrane.

Dogovor oko načina i lokacija javnih rasprava na kraju nije ispoštovan te je na kraju održana samo jedna javna rasprava u Pločama i to na način da su voditelji rasprave bile samo osobe koje podržavaju TE na ugljen, a gradu Metkoviću do danas se nitko nije obratio, upozorio je Petrov.

„Iako su navedene pravne nemogućnosti referenduma o termoelektrani u Pločama, svima je jasno da ukoliko se slože svi načelnici i gradonačelnici, ovakav referendum se može provesti. Njegov rezultat pravno ne vrijedi, ali se dogovorom načelnika i gradonačelnika da će poštivati volju svojih građana (makar ona bila i neformalna), njegovi rezultati mogu uzeti kao onaj stav koji je odlučila cijela dolina Neretve“, pojasnio je Petrov.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ono što je najvažnije od svega, smatra Petrov jest da inicijatori projekta do danas nisu prezentirali sve učinke projekta termoelektrane i što se zapravo nalazi u onih 0,1% čestica koje se niti najsuvremenijom tehnologijom ne mogu isfiltrirati.

„U ovih samo 0,1% čestica svaki dan će iz dimnjaka TE na ugljen izlaziti 8,5 tona nitrogen oksida (spoja koji je dio “kiselih kiša”) te 8,5 tona sumporovog oksida (uz čestice vode u atmosferi pravi 11 tona sumporaste i sulfatne kiseline svaki dan, koje također prave “kiselu kišu”). Uz to, svaki dan će u zrak iz onih 0,1% izlaziti 800 kg razno raznih čestica ugljena (kojeg će se u ove svrhe trošiti cca 2 milijuna tona godišnje), uz sve dodatne teške metale. Svaki dan, idućih 40 godina,“ naglasio je Petrov u priopćenju.

Na sastanku održanom 13. ožujka 2014. godine Petrov je zatražio jamstvo osiguranja za sve odštete mogućih respiratornih bolesti, smrtnih slučajeva uzrokovanih termoelektranom na ugljen, mogući pad poljoprivredne proizvodnje uzrokovan istim razlogom, kao i mogući pad turističkih prihoda. Navedeno je da se to ne može jamčiti, jer ne postoji takva praksa niti je to moguće.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Osim Petrova kao gradonačelnika Metkovića na sastanku su prisustvovali gradonačelnik Ploča Krešimir Vejić, Opuzena Ivo Mihaljević, te načelnik općine Gradac, a neki od predstavnika Luke Ploče i inicijatora projekta na navedenom sastanku bili su direktor Luke Ploče, direktor Luke Ploče Energija, gosp. Begović kao dio tima zaposlenog u Luci Ploče za ovaj projekt te predstavnik Fichtner consulting agencije, koja je napravila predstudije ovog projekta za Luku Ploče.

„Očito je samo kod nas moguće uvesti ono od čega svi bježe i prezentirati to kao spas doline Neretve i očito se ne može jamčiti, jer znaju za sve ove tone čestica u onih 0,1% , kazao je Petrov i dodao „ako sam u krivu, ako netočno navodim, pozivam ih da javno obznane originalne službene predstudije TE na ugljenu dolini Neretve.“

Projekt izgradnje termoelektrane (TE) u Pločama na ugljen, pod pritiskom ekoloških udruga i zainteresirane javnosti, skinut je s dnevnog reda, no nije odbačen kako je za narod.hr pojasnila Ana Musa, županijska vijećnica Dubrovačko-neretvanske s liste MOST-a te koordinatorica inicijativa “Pravo na zdravi život“ iz Ploča i „Spasimo dolinu Neretve“ iz Metkovića.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Gradski vijećnici Ploča nedavno nisu prihvatili prijedlog izmjena i dopuna prostornog plana, kojim bi se omogućila izgradnja termoelektrane u Pločama, a točka je na zahtjev predlagatelja, tvrtke Luka Ploče Energija povučena.

Termoelektrana je suluda ideja kojom mi postajemo smetlište Europe, ono što Europa neće, nama uvaljuju”, rekla je Musa i smatra da Luku Ploče muči to što imaju gotovu infrastrukturu i rade terminal za rasute terete.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.