Iako Hrvatska ima gotovo 45 posto udjela u Ini, Hrvati sjede u Upravi i Nadzornom odboru ove kompanije, čini se da predsjednik Vlade i HDZ-a Andrej Plenković poput promatrača sa strane gleda najveću otkrivenu pljačku u povijesti Hrvatske. Uz to, glavni protagonist ove afere, jedan od direktora u Ini Damir Škugor – bio je član HDZ-a do danas. Treba li zbog toga pasti Plenkovićeva vlada? Znamo da je jedna Vlada već pala zbog Ine. Ta se fabricirana afera iz 2016. zbog koje je pala vlada Tihomira Oreškovića čini beznačajnom prema ovoj, ali i mnogim drugim aferama Plenkovićeve vlade.
”Oni očito imaju razine upravljanja, a kako im je ovo promaklo, nemam pojma. Očito unutarnji sustav kontrola nije bio prestrog. Ministar Filipović je danas zatražio reviziju, striktnu kontrolu poslovanja da hrvatska država kao suvlasnik do kraja shvati kako se odluke donose. Ovakve vrste ugovora moraju nadzirati razine koje se zovu Uprava i ostali ispod njih. Mislim da je NO na kraju priče. Po meni, mislim da su sve institucije djelovale brzo i učinkovito”, bio je prvi komentar predsjednika Vlade Andreja Plenkovića o mega pljački u Ini.
>Što je dosad poznato o ‘plinskoj aferi’ u Ini iz koje je izvučeno više od milijardu kuna? Donosimo pregled
Iz tona ovog komentara daje se zaključiti da Plenković smatra da se to njega ne tiče previše, da s tim nema veze iako država drži gotovo 45 posto vlasništva Ine.
> Tko je INA-in direktor Škugor: USKOK sumnjiči da je prebacio 480 milijuna kuna na očev privatni račun?
Ispada iz njegove izjave da ”država kao suvlasnik” nije ”do kraja shvatila kako se donose” odluke u toj kompaniji niti što se tamo događa. Iako, kada treba kadrovirati i namjestiti nekoga za člana NO-a, nema problema.
Plenković: “To što je netko član stranke, ne znači da ima utjecaja”
U srijedu na konferenciji za novinare novinari su Plenkovića upitali osjeća li se odgovornim za pljačku Ine.
Plenković je kategorički odbacio vezu između korupcije u Ini i HDZ-a.
”To što je netko član stranke, ne znači da ima utjecaja. Meni ovo djeluje kao zlouporaba položaja. Katičić je bio vjenčani kum Šurjaku nakon fakulteta i g. Šurjaka poznajem od prve godine fakulteta. Nije Zagreb Peking. Ali to ne znači da bilo kakav kontakt, prijateljstvo, kumstvo ima veze s tim što pojedina osoba napravi. Što mislite da se netko konzultira s nama prije nego što nešto napravi?”, kazao je Plenković.
Na izravno pitanje hoće li se tražiti odgovornost unutar stranke Plenković je odgovorio protupitanjem: ”Koga?”
Zbog cijelog se slučaja, kazao je, osjeća bijesnim. “Osjećam se bijesan. Ja sam toliko, da ne kažem čega, pojeo ovih šest godina, mahom tuđih, da mi je toga ‘do ovdje’. Ako hoćete da do kraja budemo iskreni”, rekao je.
Na dodatno pitanje zašto to trpi, odgovorio je kako je kroz dosadašnje iskustvo naučio da se takve stvari događaju, a Vlada je tu, dodao je, “da čistimo, rješavamo i da brinemo o napretku Hrvatske”.
“Borba protiv korupcije je prioritet ove Vlade”, ponovno je naglasio te dodao da u ovom konkretnom slučaju nema nikoga koga je Vlada tamo postavila.
Komentirao je fotografiju sa Škugorom iz 2015.: ”Takvih fotografija sa stranačkih skupova ima puno. Zar to dokazuje neku bliskost?”
O odgovornosti ministra Ćorića rekao je: ”Jeste vi čitali te mailove? Kakve to veze ima s ovim? Baš nikakve.”
Čuđenje aferama i neokrznuti Plenković
Plenković je i u ovoj aferi, najvećoj do sada, pokazao kako je odlični izvježbao ono što mediji često nazivaju grudobranom. Naime, iako je Plenkoviću zbog afera otišla cijela plejada ministara, njega to nije okrznulo. I sam se kod svake afere čudi da se to događalo, maltene njemu iza leđa, no šalje signale da sam nema s tim veze i da nema političke odgovornosti.
>Oglasio se Damir Vanđelić, bivši šef NO-a Ine: Vidio sam da gubimo novac. Poslao sam mail svima, pa i Ćoriću
Teret medijskih hitaca snose sami protagonisti afera, posrnuli ministri, državni tajnici i slično, a ti se hici izgleda od Plenkovića tek odbijaju.
I opet, sve to prolazi kao da ga se ne tiče. No, što je s političkom odgovornosti? Hoće li Plenković podnijeti ostavku?
Podsjetimo sada kada su Ine puna usta svima, da je jedna Vlada pala zbog ove kompanije – Vlada Tihomira Oreškovića.
Sjećate se tzv. afere ”konzultantica’ iz 2016.?
Naime, tadašnji potpredsjednik Vlade Tomislav Karamarko bio je optužen da je tvrtka njegove supruge Ane Karamarko primala uplate od Joze Petrovića, lobiste MOL-a, mađarskog suvlasnika Ine.
Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa kojem je tada na čelu bila Dalija Orešković s tada još prikrivenim političkim aspiracijama, a kasnije i javnim, u lipnju 2016. donijelo je odluku da je tadašnji potpredsjednik Vlade i šef HDZ-a Tomislav Karamarko bio u sukobu interesa.
Karamarko je, prema nalazu tog Povjerenstva, povrijedio načela poštenog, savjesnog i odgovornog postupanja jer je Vladi, svojoj stranci, koalicijskim partnerima i javnosti prešutio da njegova supruga Ana Karamarko niz godina posluje s Jozom Petrovićem, lobistom MOL-a u Hrvatskoj.
Karamarko je podnio ostavku na mjesto predsjednika HDZ-a, a Plenković je u niskom startu čekao svoju priliku.
Karamarko je otišao zbog afere koja na kraju nije ispala afera jer je ovaj bivši šef HDZ-a pravdu potražio na sudu.
Naime, Ustavni sud uvažio je ustavnu tužbu Tomislava Karamarka i ukinuo presudu Upravnog suda oko nalaza Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa te je taj predmet vraćen nazad Upravnom sudu.
No, pojeo vuk magare, kako se u narodu kaže.
Zbog te je afere pala jedina vlada koja je smanjivala, a ne povećavala javni dug. Plenković je došao na čelo HDZ-a, a njegovi su ministri nizali aferu za aferom. On je kroz sve prošao politički neokrznut.
* Ovaj tekst sufinanciran je sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija
Tekst se nastavlja ispod oglasa