Već se danima nagađa hoće li od Nove godine računi za struju biti veći zbog povećanja naknade za obnovljive izvore. Tijekom energetskog foruma održanog u Zagrebu – ministar poduzetništva i obrta Darko Horvat rekao je kako vjeruje da se cijena neće povećati za krajnje korisnike, ali i da je sustav poticaja obnovljivih izvora u Hrvatskoj proteklih godina zapeo u slijepoj ulici, prenosi HRT.
“Nedugo prije nas imali smo Vladu koja je u dvije godine jednostranim odlukama povećavala tarifu. Ne znam zašto se isto takvim političkim odlukama ta tarifa ne bi mogla smanjiti. U ovo kratko vrijeme dok Hrvatska ne postane zemlja u kojoj tržište određuje cijenu, moramo ostaviti modalitet da jednim regulatornim mehanizmom i država ima mogućnost da se cijena energenata kreće u interesu hrvatskog gospodarstva”, rekao je Horvat.
Naknada za poticanje obnovljivih izvora energije od prvog siječnja 2017. godine bit će, ako ipak dođe do poskupljenja, povećana sa sadašnje 4,4 lipe po kilovatsatu, koliko potrošači danas plaćaju za potrošenu električnu energiju.
Ministarstvo gospodarstva pripremilo je prijedlog koji bi tehnička Vladi trebala usvojiti do 1. listopada, prema kojemu bi naknada za obnovljive izvore energije trebala biti povećana za gotovo tri puta, na 12 lipa po kilovatsatu. Naknada se slijeva u poseban fond iz kojeg se proizvođačima subvencionira proizvodnja energije iz obnovljivih izvora. Ta naknada, kada je uvedena 2007., iznosila je manje od jedne lipe po kilovat satu, protekle tri godine iznosila je 4,4 lipe, a predviđeno je da se postupno povećava do 2019. godine i 15 lipa po kilovatsatu, piše Glas Slavonije.
Obnovljivi izvori – vjetar, sunce, voda, biomasa – daju besplatnu energiju, no nisu besplatna postrojenja koja ju pretvaraju i čitav sustav subvencija ima cilj motivirati investitore da ulažu u elektrane. Primjerice gradnja solarne elektrane uz isporuku struje prema tržišnim cijenama isplatila bi se tek za 15 do 20 godina i bez subvencije bila bi to vrlo rizična investicija u koju bi se rijetko tko upuštao. Uz subvenciju, rok isplativosti ulaganja skraćen je na sedam ili osam godina, što znači da proizvođači struje nakon tog roka iz svoje elektrane mogu očekivati solidnu dobit.
Ugovor s HROTE-om
Voditelj odjela za proizvodnju i transformaciju energije u Energetskom institutu Hrvoje Požar doc.dr.sc. Mladen Zeljko pojasnio je kako Hrvatska sada iz obnovljivih izvora, bez velikih hidroelektrana, proizvodi oko jednog teravatsata električne energije, što je 6,5 posto od ukupno potrošenih lanjskih oko 17 teravatsati električne energije.
Zaštićeni proizvođači električne energije iz obnovljivih izvora potpisali su ugovor s HROTE-om (Hrvatski operator tržišta energije), u kojem se proizvođaču jamči otkup energije prema ugovorenoj cijeni. Za struju od vjetra, primjerice, otkupna je cijena oko sto eura po megavatsatu.
– Kada bismo na proizvođačku cijenu električne energije nastalu u vjetroelektrani dodali sve naknade – za korištenje distribucijske mreže, prijenosne mreže, naknade za očitanje brojila…, cijena takve energije bila bi znatno viša od one koju plaćaju potrošači, jer sama energija čini manje od polovine ukupne cijene. Tu razliku netko mora platiti, a plaćaju je svi potrošači. Tri i pol lipe po kilovatsatu (4,4 s PDV-om) više nisu dostatne da se pokriju subvencije za buduće proizvođače električne energije iz obnovljivih izvora. Kada se u mrežu uključe elektrane koje su potpisale ugovore s HROTE-om, proizvodnja će biti podignuta na gotovo 1,6 teravatsata – kaže Zeljko.
Nova pravila
On ističe da će od iduće godine na snazi biti nova pravila kod ugovaranja proizvodnje i otkupa električne energije iz obnovljivih izvora. U pripremi je novi pravilnik prema kojem proizvođač energije iz obnovljivog izvora u ugovoru neće dobiti fiksnu cijenu za isporučenu energiju kakvu su imali do sada, bez obzira na tržišne cijene. Tržišna cijena struje u međuvremenu je pala, tako da su postojeći proizvođači u vrlo dobroj situaciji. Oni dobivaju za proizvedenu struju i do tri puta veći iznos od tržišne cijene. Ubuduće će se, kaže Zeljko, primjenjivati tzv. premijski sustav prema kojem će se otkupna cijena za proizvođače formirati na osnovu tržišne cijene električne energije, odnosno subvencija će biti pravednije formirana.
Ugovori koje su potpisivali zaštićeni proizvođači električne energije su na 12 ili 14 godina. S obzirom na to da su prvi potpisivani od 2007. godine, jasno je zašto bi do 2019. morala rasti naknada koju potrošači plaćaju za obnovljive izvore energije ako se u Hrvatskoj bude željelo povećavati udjel električne energije proizvedene iz obnovljivih izvora.
Tekst se nastavlja ispod oglasa