Istraživanje: SAD imaju osjetnu korist od Trumpovih trgovačkih ratova, ostale su ekonomije na gubitku

Anketa provedena među članovima CNBC-jevog “vijeća financijskih direktora“,  koje obuhvaća financijske direktore velikih svjetskih korporacija od Forda i Facebooka do kineskog Lenova i tajlandske burze, koji kontroliraju velik dio novca koji kola današnjim svijetom, pokazuje da čak 75 posto njih očekuje da će politika Donalda Trumpa imati negativan utjecaj na njihove kompanije – uglavnom oni čije kompanije nisu u SAD-u.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No to trenutno nije njihova najveća briga, puno više ih brine eventualni pad potražnje, odnosno potrošačkog optimizma koji je trenutno u SAD-u na najvišim razinama u zadnjih nekoliko desetljeća. Zanimljivo, upravo su trgovački ratovi Donalda Trumpa bili najveći izvor brige tih ljudi u zadnjih nekoliko anketa, u prethodnim kvartalima. Sad više nisu, sad su veća briga – potrošači, odnosno hoće li i dalje nastaviti trošiti svoj novac kao i do sad.

Trump konačno povukao potez: Naredio deklasifikaciju svih dokumenata vezanih uz nezakonito prisluškivanje

(VIDEO) Lideri Googlea otvoreno protiv američkog predsjednika: Procurio šokantni video koji potvrđuje Trumpove riječi!

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ali najzanimljivija je anketa u kojoj su gospodari svjetskih financija trebali ocijeniti u kojim dijelovima svijeta ekonomska situacija bilježe napredak, koji stagniraju, a koji nazaduju. Ta anketa se provodi jednom u svaka tri mjeseca, za svaki kvartal – a rezultati za treći kvartal ove godine su takvi da, što se CFO-a tiče, samo SAD bilježe napredak.

Zanimljivo je da ne samo da jedino za SAD procjenjuju da bilježi ekonomski napredak, nego SAD jedine bilježe ekonomski napredak već peti kvartal za redom – otkad se provodi istraživanje, i manje-više otkad je Trump na vlasti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Drugi čovjek američkog pravosuđa tvrdi da nije predlagao prisluškivanje Donalda Trumpa u Ovalnom uredu

No zanimljivije su procjene za ostale zemlje – Rusija i Ujedinjeno Kraljevstvo, unatoč katastrofičnim najavama o tome kako će Britanci praktički gladovati nakon Brexita a Engleska propasti, i unatoč sankcijama nametnutim Rusiji, imaju stabilnu situaciju također svih zadnjih pet kvartala. Ista stvar je s Bliskim Istokom i Afrikom.

S druge strane, Brazil i cijela Južna i Latinska Amerika su u padu – Brazil nakon što je lani u dva kvartala procijenjeno da se situacija poboljšava, a ostatak Južne Amerike nakon duljeg razdoblja stagnacije. Kina, Azijsko-pacifička regija i Kanada su u kategorili stagnacije, a zadnjih nekoliko kvartala se tamo periodi stabilnosti izmjenjuju s periodima napretka. No generalno, na dulji rok, bilježe ekonomski napredak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Trump postrožava uvjete za migrante te će odbijati one koji bi primali socijalnu pomoć

A EU, gdje spadamo i mi, također bilježi stagnaciju, već dva kvartala za redom, nakon tri kvartala ekonomskog oporavka.

Ono što ova anketa među financijskim čelnicima sugerira je zapravo to da su SAD u mnogo boljem položaju u odnosu na ostatak svijeta kad se radi o posljedicama “trgovačkih ratova” koje je pokrenuo predsjednik SAD Donald Trump podižući carine i postavljajući trgovinske barijere.

Kandidat desnog centra za predsjednika Europske komisije: ‘Europi prijete Putin, Trump, Kina i populisti’

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dok su njegovi prethodnici uglavnom bili više zainteresirani za “globalni” napredak i podređivali interese SAD tome, Trumpa zanima samo ekonomija SAD i boljitak onih koji su ga i birali – građana SAD, ne građana svijeta.

No za trgovinske ratova ima i dobre razloge: Dok su EU i Kina nerijetko štitili vlastito tržište carinama na automobile i tehniku uvezene iz SAD (EU) ili izigravanjem sporazuma o slobodnoj trgovini (Kina) SAD su tek sad uvele sa svoje strane carine koje s druge već postoje: Radi se, izgleda, više o pritisku Trumpa na EU i Kinu da ukinu carine, nego o želji da one trajno ostanu. Također, Trump je nametanjem velikih carina za “reimport” spriječio američke proizvođače automobila da proizvodnju za američko tržište sele u Meksiko pa uvoze te automobile u SAD.

Predsjednica Grabar-Kitarović u SAD-u s hrvatskim iseljeništvom: ‘Trump se zalaže za sporazum o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja’

No, korijene treba tražiti i u razlikama između američkog i europskog poreznog sustava: Dok SAD visoko oporezuju korporacije, čime svoje proizvode čine u startu skupljima, dotle su u EU korporacije oporezovane minimalno, a teret poreza se izravno prebacuje na potrošače preko PDV-a koji u SAD ne postoji na saveznoj razini. Time se zapravo domaćem potrošaču u Europi isti proizvod naplaćuje skuplje za iznos PDV-a nego kupcu u SAD (primjer su europski automobili koji su zbog nepostojanja PDV-a i trošarina osjetno jeftiniji u SAD nego u Europi, često gotovo dvostruko), što Trump vidi kao stimuliranje izvoza i nepoštenu praksu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.