Marić zbog kredita u francima traži razrješenje vodstva HNB-a

HDZ-ov saborski zastupnik Goran Marić optužio je u srijedu Vladu da Saboru nameće protuustavno rješenje za tečajni udar na dužnike u švicarskim francima te ocijenio da su “stvoreni uvjeti za razrješenje rukovodstva HNB-a” koje smatra odgovornim za probleme s francima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Marić je to rekao tijekom saborskog aktualnog prijepodneva, upitavši ministra financija Borisa Lalovca je li kreiranje tečajnih lista u domeni Vlade i Sabora.

Ministar je odgovorio da ti poslovi nisu u domeni Vlade, ali da je riječ o iznenadnom valutnom šoku na svjetskim deviznim tržištima. “Budući da smo tražili instrumente kako zaštititi građane, Vlada se odlučila za ovu, po meni izvanrednu situaciju na svjetskim financijskim tržištima”, rekao je Lalovac.

Naglasio je da se kreiranjem tečaja bave Hrvatska narodna banka i poslovne banke. “Hoće li i kako odgovoriti HNB i sudjelovati u rješavanju ovog problema, treba vidjeti i treba tražiti od njih odgovor”, dodao je Lalovac.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Kako je onda moguće da Vlada Saboru nameće protuustavni presedan da zakonom o potrošačkom kreditiranju određuje vrijednost kune u odnosu na švicarski franak? Kad već idete u stečajnicu, gdje su vam druge valute”, uzvratio je Marić, koji smatra kako je “čudno da vlada ide s vlastitom stečajnicom i to samo s jednom valutom”.

Uvjeren je da Vlada tako neće riješiti, nego odgoditi problem koji je neodgodiv, a tvrdi da je problem prouzročio HNB, koji je dopustio da se na tržištu pojavi “pokvareni proizvod”.

“HNB ga treba i povući i zamijeniti novim kreditima u kunama ili vezanim za euro. Siguran sam da su banke vezale određene kredite uz danske ili češke krune ili marokanski dirham, da bi HNB smjesta suspendirao takve kredite jer banke nemaju ni krune ni dirham. Ali nemaju ni švicarske franke, a ako nemaju, znači da ni ne duguju švicarske franke, što znači da se nemaju od čega štititi, da špekuliraju, da se kockaju sudbinama ljudi i financijskim sustavom”, tvrdi Marić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

HNB je prozvao da nije učinila ono što je morala, ocijenivši da nije dostojna zvati se narodnom bankom.

“Stvorene su sve pretpostavke da se razriješi rukovodstvo HNB-a, koje je prouzročilo ovakav problem. Bez obzira na prijateljstvo, pokrenite postupak za razrješenje rukovodstva HNB-a i imate već prvi glas”, pozvao je Marić Lalovca.

Na problem “švicaraca” još jednom se osvrnuo i premijer Zoran Milanović, koji je, odgovarajući laburistu Zlatku Tušaku, ocijenio da je “HNB možda mogla djelovati 2005. ili 2006., da ju je tadašnja vlada stisla, da je bilo više vidovitosti i skepse”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Tadašnji guverner imao je dosta relaksiran odnos prema tomu, nadam se ne iz svojih političkih ambicija. Novi guverner tu ne može napraviti čuda”, kazao je Milanović.

Naglasio je da su Vlada i HNB surađivali na fiksiranju franka te da je osobno inzistirao da Vlada preuzme odgovornost za tu mjeru, kako banke ne bi kasnije tužile dužnike.

“Neka se žale Ustavnom sudu, koji na žalost već četiri godine u ladici drži inicijativu da se preispita ustavnost valutne klauzule. Volio bih da su u takvim stvarima ne brži, nego da to ne drže u ladici”, rekao je premijer i dodao kako Vlada nije odgovorna za to.

Podsjetio je da je od izbijanja krize znatno pala vrijednost stanova kupljenih takvim kreditima, a da su rate dvostruko porasle.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“To je elementarna nepogoda, to više nema veze s financijama i bilancom. To je čista politika i državništvo, gdje se moraju donijeti odluke koje će voditi tome da banke budu minimalno profitne, a sad su fino namazane. Banke moramo čuvati, ali se držati nekakve mjere”, kazao je Milanović, upozorivši da “pod teretom duga stenje potencijalno najpropulzivniji dio populacije”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.