Masline su kao dijamanti – zbog loše godine cijene lete u nebo

Maslinovo ulje teče mediteranskom kulturom, ali zbog ovogodišnje loše berbe u dvama najvećim svjetskim proizvođačima, Italiji i Španjolskoj, kupci će morati dublje posegnuti u džepove kako bi ispunili svoje potrebe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Cijene ekstra djevičanskog maslinovog ulja oštro rastu zbog slabog uroda uzrokovanog lošim vremenskim uvjetima u Španjolskoj i ubojitim nametnikom u Italiji.

Po procjenama Međunarodnog vijeća za maslinovo ulje (IOOC), berba koja je prije nekoliko tjedana počela u Španjolskoj urodit će s 800 tisuća tona maslinova ulja, što je više od pola manje u usporedbi s prošlom sezonom.

Španjolska proizvodi trećinu svjetskog ekstra djevičanskog maslinovog ulja, a od toga 73 posto dolazi iz Andaluzije. U toj će Španjolskoj regiji urod ove godine biti 56 posto manji nego lani.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Neobično topao svibanj, sušno ljeto i zatim tuča poremetili su rast maslina. Nije vrijeme jedini problem, međutim. Odličan urod 2013. od gotovo 1,8 milijuna tona iscrpio je stabla.

U međuvremenu, proizvodnju u Italiji poremetila je takozvana “muha-ubojica”, vrsta voćne mušice u znanstvenim krugovima znane kao Bactrocera oleae, čije se larve hrane maslinama. Za to nema lijeka, jedina je opcija zapaliti zahvaćena stabla kako se nametnik ne bi širio dalje. Europska unija ponudila je Italiji milijun eura za naknadu štete izazvane tom krizom.

Udruga poljoprivrednika Coldiretti očekuje da će proizvodnja ove godine biti manja 35 posto u odnosu na lanjsku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Italija je drugi svjetski proizvođač ekstra djevičanskog maslinovog ulja poslije Španjolske, ali je najveći svjetski izvoznik. Nepoštene lokalne maslinare dugo optužuju da svoje boce pune jeftinim uljem iz drugih zemalja i prodaju ga kao talijansko.

Coldiretti navodi da će ove godine tog fenomena biti i više. “Dvije trećine boca koje se pune u Italiji sadrže ulje iz inozemstva”, rekao je Roberto Moncalvo, predsjednik Coldirettija, i traži osnivanje posebne radne skupine koje će spriječiti prevare.

Naglašavajući da su masline postale “kao dijamanti”, Moncalvo ukazuje i na porast organiziranog kriminala i krađe. Neki maslinari udružili su se i patroliraju svojim maslinicima. Drugi zovu policiju da osigura zaštitu njihovih isporuka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Situacija je zato mnogo bolja u Grčkoj.

Tamošnji su maslinari prošle godine proizveli 135 tisuća tona ulja, a ove će dvostruko više. “Ove godine smo imali sreće. Bez insekata, odlično vrijeme”, kaže maslinar Panajotis Tagaris s jugozapada Grčke.

Unatoč tome, nemoguće je da Tagaris i njegovi kolege nadoknade manjak iz Španjolske i Italije pa je rast cijena neizbježan.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.