Dugotrajna recesija u Hrvatskoj posljedica je dugogodišnje ekonomske politike koja se temeljila na stanogradnji i potrošnji uvozne robe stranim kreditima, a sadašnji trendovi nisu loši i trebali bi dovesti do preokreta i rasta BDP-a, izjavio je danas u Bruxellesu hrvatski premijer Zoran Milanović.
“Hrvatsko je gospodarstvo bilo napuhano na stanogradnji i osobnoj potrošnji. Sada se vidi da ti stanovi nisu baš najpotrebniji, da ih je teško prodati. Sada se ta dva elementa u strukturi BDP-a nažalost najteže i najsporije oporavljaju, a sve ostalo u stvari raste i trendovi nisu loši. Dakle, između izvoza i štancanja tisuća i tisuća stanova po previsokim cijenama biram izvoz i tu Hrvatska definitivno napreduje iz mjeseca u mjesec i vjerujemo da će se ti trendovi nastaviti i u sljedećoj godini i dovesti do preokreta, da ćemo imati pravi rast BDP-a”, rekao je Milanović.
Premijer, koji sudjeluje na izvanrednom summitu u Bruxellesu na kojem čelnici trebaju izabrati novog predsjednika Europskog vijeća te visokog predstavnika za vanjsku i sigurnosnu politiku, bio je zamoljen komentirati pad BDP-a u Hrvatskoj 11. kvartal zaredom.
Milanović je istaknuo da će Hrvatska u sljedećih deset godina trebati tražiti nove motore rasta – izvoz, turizam, brodogradnju i da se rast nikad više ne smije temeljiti na bezgraničnoj izgradnji stanova i osobnoj potrošnji na stranim kreditima kojima se kupuje strana roba.
“Na tome je Hrvatska sve one godine za vrijeme prethodnih vlada prividno rasla”, rekao je Milanović.
Upitan planira li promjene u vladi, premijer je odgovorio da je bilo promjena u posljednjih pola godine.
“Tu nema čarobnog recepta i ako itko misli da jedna ili dvije osobe mogu učiniti golemu razliku u pola godine, po meni je to opsjenar, a takav Hrvatskoj ne treba”, rekao je Milanović.
“Trošilo se dok se moglo i dok je Bog hodao po zemlji, ali sad je drukčije” – zaključio je Milanović, navodi Večernji list.
Na pitanje ne osjeća li ipak da je njegova Vlada odgovorna za 11 kvartala gospodarskog pada, premijer Milanović odgovorio je da ne bježi od odgovornosti, ali da mora reći što je bilo ranije.
– Što smo izgradili u stanogradnji, izgradili smo za sljedećih 10 godina, rekao bih. To više ne može biti motor rasta BDP-a. Hrvatska je rasla na potrošnji tuđeg novca za robu široke potrošnje i za izgradnju stanova. Ovo prvo ćemo i dalje trošiti jer ljudi žive, ali ovo drugo je gotovo. Sljedećih 10 godina Hrvatska mora tražiti nove motore rasta. To je izvoz, to je turizam, to je brodogradnja, ali ne ono što je bilo od 2000. do 2010., to je gotovo. Na tome se Hrvatska ispuhala. I ja vjerujem da je ovo zadnja godina ispuhavanja – zaključio je premijer Milanović.