Predsjednica Europske središnje banke: Digitalni euro bit će dopuna novčanicama eura, a ne zamjena

Predsjednica Europske središnje banke (ECB) Christine Lagarde
epa09756430 Christine Lagarde, President of the European Central Bank (ECB) waits to delivers a speech on the European Central Bank annual report 2021, during a plenary session of the European Parliament in Strasbourg, France, 14 February 2022. The session of the European Parliament runs from 14 till 17 February. EPA/JULIEN WARNAND

Predsjednica Europske središnje banke (ECB) Christine Lagarde rekla je u ponedjeljak u povodu 20. obljetnice eura da je ta valuta dio zajedničkog identiteta Europljana i da najavljeni digitalni euro neće biti zamjena novčanicama eura, već dopuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Plenarna sjednica Europskog parlamenta u Strasbourgu počela je u ponedjeljak raspravom o 20. obljetnici uvođenja eura i budućnosti te valute.

Prvog dana 2002. godine u 12 država EU-a nacionalne valute zamijenjene su eurom, a danas tu valutu upotrebljava više od 340 milijuna građana EU-a u 19 zemalja.

“Zajednička valuta nije samo korištenje istog sredstva plaćanja, to je dio zajedničkog pothvata i identiteta, to su Europljani prepoznali”, rekla je Lagarde.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Euro je pojednostavio život brojnih Europljana, onih koji studiraju, putuju, posluju”, istaknula je Lagarde.

ECB je prošle godine potvrdio da pokreće projekt digitalnog eura i da će se redizajnirati druga najčešće korištena valuta nakon američkog dolara.

Digitalni euro bit će elektronički novac koji će izdavati Eurosustav, odnosno ECB i nacionalne središnje banke, i bio bi dostupan svim građanima i poduzećima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Digitalni euro neće zamijeniti gotovinu, već će biti dopuna gotovini”, istaknula je Lagarde.

Uvođenje eura u Hrvatskoj očekuje se 2023., Bugarska je najavila da se želi pridružiti godinu dana nakon Hrvatske.

“Hrvatska i Bugarska napreduju prema tom cilju”, rekao je povjerenik Europske komisije za gospodarstvo Paolo Gentiloni.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Šveđani 2003. odbili ulazak u europodručje

Rumunjska je najavila da će započeti s pripremama za uvođenje eura, dok Češka, Poljska i Mađarska oklijevaju. U Švedskoj su 2003. godine građani na referendumu odbili ulazak u europodručje.

Sve države članice EU-a, osim Danske, dužne su uvesti euro, ali nisu predviđeni rokovi do kada se moraju pridružiti.

Uvodno je predsjednica Europskog parlamenta Roberta Metsola rekla da “euro mora biti na čelu zelene i digitalne tranzicije”.

“Jačanjem međunarodne uloge eura možemo doprinijeti otpornom bankovnom sektoru”, rekla je Metsola, istaknuvši da će se istovremeno jačati strateška autonomija EU-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.