Radnici sinjske ciglane od DORH-a traže zaštitu zakonitosti

Fah

Radnici sinjske ciglane u stečaju zatražili su danas od Državnog odvjetništva (DORH) očitovanje o njihovim kaznenim prijavama protiv osoba odgovornih za propast tvrtke, jer smatraju da nije osigurana zakonitost ni jednakost za poslovanje ciglane koja je završila u stečaju prvenstveno zbog korupcije i netransparentnog dodjeljivanja koncesije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

DORH je obećao da će naše tvrdnje o nezakonitosti biti razmotrene, dostavit ćemo relevantnu dokumentaciju i zadovoljni smo takvim razvojem situacije, izjavio je novinarima nakon sastanka u DORH-u predsjednik Hrvatske udruge radničkih sindikata Ozren Matijašević.

Radnici su odustali od planiranog prosvjeda ispred Ministarstva gospodarstva, jer je DORH institucija u koju polažu velike nade, pogotovo nakon održanog sastanka, dodao je Matijašević.

Umjesto ciglani, koja je provjerena tvrtka, koncesija za eksploataciju gipsa kod Sinja dodijeljena je tvrtki Draga sadra, koja nije imala ni zaposlenike niti zemljište.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prosvjednici drže da je takvom postupku kumovao čelnik Uprave za energetiku i rudarstvo Ministarstva gospodarstva Dragan Krasić, stoga su već reagirali i zatražili istragu od nadležnih institucija, ali nisu dobili odgovor.

“U pozadini svega je kriminal kojem je cilj pogodovati pojedincu i virtualnoj tvrtki. Time je nanesena šteta sinjskoj ciglani jer je više od 100 ljudi moglo raditi na polju procijenjene vrijednosti 50 milijuna eura, a ne radi nitko”, tvrdi Matijašević.

Radnici napominju kako je Draga sadra ishodila koncesiju za izvođenje rudarskih radova na dijelu eksploatacijskog polja Stipanovića greben nakon što je zatražila da se to polje oduzme sinjskoj ciglani koja je provela istragu i utvrdila rudne rezerve, izradila i ovjerila prihvatljivost Studije utjecaja na okoliš, izradila i prošla reviziju glavnog rudarskog projekta, ishodila lokacijsku dozvolu i kupila zemljište.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uskratom koncesije za izvedbu rudarskih radova zapečaćena je sudbina sinjske ciglane sa stogodišnjom tradicijom te je zbog očiglednh opstrukcija 2012. pokrenuta predstečajna nagodba, koja nije uspjela pa je otvoren stečaj, kažu radnici.

Splitsko Županijsko državno odvjetništvo prijavilo je nepostojeću tražbinu koja nije udovoljavala zakonski propisanim uvjetima, o čemu su izviještene nadležne institucije, ali nisu reagirale.

Pravnica i članica sindikata Marija Vidrenjak kazala je kako je ciglana izgubila većinu od tridesetak sudskih sporova, osim onog za lokacijsku dozvolu, a četiri predmeta su pred Europskim sudom za ljudska prava.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ciglana je s prijeratnih 120 radnika do 2003. spala na oko 70 zaposlenih, a potom je kao tehnološki višak otpušteno još 42 ljudi. Posljednjih 17 radnika otkaz je dobilo lani, pa u ciglani više nema zaposlenih. Nije nam isplaćeno 12 zaostalih plaća niti otpremnine, rekla je Vidrenjak.

Također je ustvrdila da iza tvrtke Draga sadra zapravo stoji sinjski kirurg Stipislav Jadrijević, koji radi u zagrebačkom KB-u Merkur, kojem se zbog njegova ugleda na takav način pogoduje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.