Slovenski ekonomist: Sigurno će nakon uvođenja eura doći do rasta plaća u Hrvatskoj

eura
Montaža: Narod.hr, izvor: Fah, snimka zaslona

Nakon uvođenja eura u Sloveniji plaće su u prosjeku rasle 48%. Slovenski ekonomist Matej Lahovnik kaže da su plaće rasle jer je zbog uvođenja eura puno brže rasla i privreda. Luka Brkić, ekonomist s FPZG-a ističe da ne postoji uzročno posljedični slijed između uvođenje eura i rasta plaća

Tekst se nastavlja ispod oglasa

A kako su u kunama plaće rasle u proteklih godinu dana? U listopadu 2021. neto prosjek je bio 7140, a 2022. 7 745 što je 8,5% više nominalno, ali u stvarnosti 4 posto manja su nam primanja s obzirom na divljanje cijena.

Slovenski ekonomist Matej Lahovnik s Ekonomskog fakulteta Sveučilišta u Ljubljani kaže za RTL da će plaće sigurno rasti.

>Očekuje se poplava krivotvorenih eura; kako prepoznati lažnjake?

“Rast plaća bit će sigurno, prije svega bit će veća potražnja za radnicima, a kad trebaš više radnika, moraš ih platiti. Plaće u Sloveniji su rasle jer je rasla i privreda puno brže zbog uvođenja Eura”, objasnio je ekonomist Lahovnik.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako su drugdje rasle plaće?

Nakon uvođenja Eura u Sloveniji plaće su u prosjeku rasle 48%, u Slovačkoj 54%, Litvi 59%, Latviji 67%, Estoniji 74%.

“Ali tvrditi kako postoji uzročno posljedični slijed između uvođenje eura i rasta plaća, to naprosto ne stoji i to nigdje ne možete pronaći kao argument osim na razini neke političke špekulacije i manipulacije”, kaže Luka Brkić, ekonomist s FPZG-a.

>Koje države članice EU-a koriste euro kao službenu valutu?

Znači kad se gledaju zemlje Baltika gdje su plaće rasle više od 50% nakon uvođenja eura, treba izvući da to nije bio razlog nego se nešto drugo događalo u tim državama?
“Definitivno” odgovara Brkić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jer za rast plaća potreban je cijeli niz drugih faktora od onih famoznih strukturnih reformi, do stranih investicija i još svačeg nečeg – a na to svašta nešto ćemo se još itekako načekati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.