U Hrvatskoj siva ekonomija daleko iznad europskog prosjeka

plaću
Foto: afr.com

U Hrvatskoj siva ekonomija iznosi 13 milijardi eura ili oko 28 posto ukupnog BDP-a, što je otprilike na razini prosjeka zemalja istočne Europe i znatno više od 18,5 posto koliki je taj prosjek u Europi, prenosi HRT.

Pokazuje to istraživanje o sivoj ekonomiji i povezanosti s elektroničkim plaćanjem kartičarske kompanije Visa Europe, konzultantske kuće A.T. Kearney i stručnjaka za to područje Fridericha Schneidera. Istraživanje je provedeno ove godine prvi put i u Hrvatskoj i to jednakom metodologijom kao i u još 30 europskih država.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predstavnik kuće A.T. Kearney Domen Zadravec kaže kako visoka razina sive ekonomije u Hrvatskoj blizu 30 posto znači da se po tom pitanju nešto treba učiniti, a jedno od glavnih rješenja za to ne samo u Hrvatskoj nego u cijelom svijetu je povećanje elektroničkih transakcija ili plaćanja elektroničkim putem.

Dvije ključne oznake sive ekonomije, kako u Europi, tako i u Hrvatskoj su  neprijavljen ili rad na crno (koji ‘zauzima’ dvije trećine te ekonomije) te neprijavljivanje punog opsega poslovne djelatnosti. Prema sektorima najviše rada na crno i sive ekonomije u Hrvatskoj je u građevinarstvu, trgovini i turizmu.

Blagi pad sa 30 posto udjela sive ekonomije u Hrvatskoj u 2009. na oko 28 posto u 2013. mogao bi se objasniti uvođenjem fiskalizacije, ali se istraživanje time nije bavilo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.