U nekim zemljama necijepljeni radnici dobivaju otkaze: Odvjetnik komentirao čeka li ista sudbina i Hrvate

Foto: snimka zaslona, Nova TV

Zbog širenja virusa, a slabe procijepljenosti, brojne zemlje uvode ograničenja necijepljenima. Neki dijele i otkaze. Naime, u Italiji se bez zelene propusnice ne može ući u kazališta, muzeje, teretane, unutarnji dio kafića i restorana. A na američkom CNN-u troje necijepljenih zaposlenika dobilo je otkaz. Možemo li nešto slično očekivati i u Hrvatskoj?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

‘Kod nas u Hrvatskoj za takvu represiju zaista nema nikakve pravne osnove. Dakle, ne postoji zakon ni propis koji bi ograničavao slobodu kretanja građana u tom smislu’, rekao je odvjetnik Antonio Volarević za Dnevnik Nove TV.

Primjerice, na CNN-u je troje necijepljenih dobilo otkaze. Kod nas, kaže Volarević, to nije dopušteno, a u ‘Americi očito jest’. Amerika, pojašnjava, ima drugačiji pravni sustav – sustav presedana. Kod nas mora nešto unaprijed biti propisano da bi se moglo sankcionirati.

‘Kažem da je nedopuštano jer poslodavac da bi htio otkazati ugovor o radu zbog nečega, mora zato imati neko opravdanje, zakonsku valjanu osnovu. To što se radnik nije cijepio, nikako ne može biti osnova da dobije otkaz’, objašnjava.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Da poslodavac ipak otpusti osobu koja nije cijepljena, on ne bi bio kažnjen jer to nije propisano zakonom. No, radnik se može obratiti sudu i tada sud može odlučiti je li otkaz bio opravdan ili ne.

‘U tom slučaju, poslodavac mora radnika vratiti na posao i isplatiti mu plaće koje bi dobio da je ostao na radnom mjestu i naknadu u vidu nekakve štete’, naveo je odvjetnik, dodajući da poslodavac nema pravo niti voditi evidenciju o tome tko je cijepljen i nije cijepljen, kao ni propisati da na posao mogu doći samo cijepljeni.

Upitan je li jače pravo na zaštitu zdravlja ili pravo na slobodu odabira, odgovorio je sljedeće: ‘Nažalost, naša vlast a i druge brojne države učinili su jako puno toga da zaštite pravo na zdravlje ali su potpuno zanemariili, da ne kažem suspendirali neka druga temeljna prava. Uopće ne vole razgovarati o nekim drugim osnovnim pravima ljudi: pravo na slobodu kretanja, rada. Ta prava bi trebala živjeti zajedno, ujednačeno, a ne da jedno bude puno jače od drugog’.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.