Na početku ove godine u Hrvatskoj bi, prvi put od kraja 2000., broj zaposlenih mogao pasti ispod 1,3 milijuna, što znači da je u šest godina recesije izgubljeno više od 200.000 radnih mjesta, ali i da se nastavlja neuobičajen trend istodobnog pada zaposlenosti i nezaposlenosti, prenosi HRT.
Prema podacima Državnog zavoda za statistiku (DZS), u prosincu prošle godine u Hrvatskoj je bilo 1,303 milijuna zaposlenih, što je za 13.287 osoba ili 1 posto manje nego u studenome. U siječnju se očekuje daljnje smanjenje broja zaposlenih.
“Osim što je stanje na tržištu rada trenutačno teško te ima teške i ekonomske i socijalne posljedice, ono za sobom vuče i dugoročne posljedice za mirovinski sustav, odnosno ukupne javne financije”, kaže direktorica Direkcije za ekonomska istraživanja Raiffeisenbak Austria (RBA) Zrinka Živković Matijević.
“Razina zaposlenosti, iako u posljednje vrijeme nešto sporije, ipak kontinuirano opada. U pozadini toga je stanje realnog sektora i općenito gospodarstva. Tržište rada je slabo i ostat će takvo jer nema oporavka gospodarstva. Realni sektor je totalno iscrpljen i ne može zapošljavati nove ljude. To, pak, stvara dodatni pritisak i na mirovinski sustav, što može imati velike dugoročne posljedice jer imamo izuzetno nisku stopu zaposlenosti, koja je već sada među najnižima u Europi, kao i stopa aktivnosti, a zbog čega se ne generiraju dovoljni prihodi da bi se financirao mirovinski sustav”, ističe Živković Matijević.
Upozorava, također, da je u evidenciji nezaposlenih mnogo onih u najproduktivnijoj životnoj dobi, od 20 do 50 godina, a velik je problem i iseljavanje najproduktivnijih ljudi.
Tekst se nastavlja ispod oglasa