Velike štete u Vukovarsko-srijemskoj: ‘Ni na jednoj kulturi nećemo imati nikakvu zaradu’

Foto: snimka zaslona, Montaža: Narod.hr

Nakon oluja i nevremena Vukovarsko-srijemska županija broji veliku štetu i na poljoprivrednim površinama. Oluje su mnoge usjeve sravnile sa zemljom. Teško da će na poljima biti suncokreta i kukuruza, a stradali su voćnjaci i vinogradi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Stanje je dodatno otežalo i to što su neki stanovnici danima bili bez struje. Gubici će se dugo utvrđivati, a još će dulje trebati da se poljoprivrednici od njih oporave.

U nezapamćenom nevremenu Vitomir Sabadoš iz Mikluševaca jedva je spasio glavu. No pšenicu nije mogao spasiti.

“Htio sam normalno uskladištiti malo pšenice, pričekati bolju cijenu, a ovo je ispalo kako je ispalo. I bit će kako će biti, ne znam ni ja, kazao je za HRT.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mislili su ratari da će gubitke na pšenici i ječmu pokriti dobrim urodom kukuruza i suncokreta. Međutim…

“Nikad bolji, nikad ljepši nije bio nego ove godine, a od te ljepote nećemo imati ništa, kazao Petar Markasović iz Svinjarevaca na polju punom uništenih suncokreta.

>Tijekom nevremena u Hrvatskoj stradalo više od milijun stabala: Što će biti s njima?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Sve je porušeno. I ono što možda nije puklo, izvaljeno je kompletno s korijenom iz zemlje, tako da tu neće biti ništa. Jedino što ljudi mogu sad napraviti, ako se što da spasiti, ali, jednostavno, ići će se u tanjuranje”, kaže Josip Poljak iz Lovasa.

‘Ni na jednoj kulturi nećemo imati nikakvu zaradu’

Štete u općini Tompojevci na jarim kulturama su 90% do 100%. Sada strahuju da ni preostalu stoku neće čime imati nahraniti, a svinje ne mogu ni prodati.

“Problem je prvo svinjska kuga jer imam 1450 komada. Dosad je bilo sve u redu, ali nikako da te svinje idu van. Oni su sad sigurno 130 kg. Svaki dan jedu sve više i više i razvaljuju mi farmu”, kaže za HRT Ivan Lajko iz Tompojevaca.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Štetu utvrđuje i obitelj Delić iz Babine Grede. Moraju popraviti farmu, ali i nadoknaditi gubitke.

>Zagrepčani i dalje u problemima zbog kiša: ‘Tomašević je obećao doći skupljati vodu, ali nije došao’

“Mlijeko smo par dana bacali, tri-četiri dana nije bilo struje i bacali smo. Nije mljekara ni dolazila. Ja njima ne zamjeram, normalno kad ne možeš sačuvati mlijeko”, kaže Ivan Delić.

Stradali su i mnogi vinogradi. Iako su vinogradari lozu uspjeli sačuvati od najopasnije bolesti – plamenjače, od oluje nisu mogli. Na čak 10 hektara betonski stupovi i trsovi sravnjeni su sa zemljom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Bavim se i ratarstvom, i voćarstvom, i vinogradarstvom. Ova godina je specifična po tome što ni na jednoj kulturi nećemo imati nikakvu zaradu”, kaže Mladen Pavić iz Opatovca.

Teško dalje sami. Naime, moraju obnoviti domove, gospodarstva, a neće zaraditi ni od svojih kultura.

>Crkve stradale u olujnom nevremenu: Ovo je samo dio njih

“Cijene su išle dolje za 50%, potražnje još manje ima, nitko nije baš previše zainteresiran za robu”, istaknuo je Markasović.

“Jednostavno malo očekujemo pomoć i države. Možda da nam i s tim potporama, poticajima nešto unaprijed daju da krenemo s novom proizvodnjom”, kaže upravitelj PZ-a Lovas Zdenko Bistrović.

Od jeseni tako strahuju i poljoprivrednici i građani i ratari jer je pred njima neizvjesna sjetva. A kupci zbog poskupljenja kojeg će, čini se već sad, zasigurno biti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.