5 godina u EU: ‘Hrvatska postala bolje mjesto za život’

Foto: fah

Hrvatska je postala bolje mjesto za život nakon ulaska u Europsku uniju te gospodarski snažnija, pri čemu je samo izvoz u zemlje EU u tome razdoblju porastao za 70 posto, rečeno je u ponedjeljak na konferenciji “5. godina članstva Hrvatske u EU” u organizaciji Hrvatske gospodarske komore (HGK).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predsjednik HGK Luka Burilović rekao je na početku konferencije da domaće tvrtke prepoznaju pogodnosti jedinstvenog tržišta.

“Bescarinsko poslovanje, ukidanje necarinskih prepreka, ubrzavanje prekograničnog prometa i pružanja prekograničnih usluga i sl., sve je to doprinijelo povećanju hrvatskog izvoza u zemlje EU za 70 posto u posljednjih pet godina. Prema najnovijem istraživanju koje je Komora provela među svojim članicama o utjecaju članstva u EU na poslovanje i korištenje fondova, gospodarstvenici navode da se osjećaju dijelom jedinstvenog europskog tržišta i da osjećaju pozitivne pomake u pogledu plasmana proizvoda i usluga na tržište EU, ali i da su uvjeti poslovanja u EU jednostavniji nego što su u Hrvatskoj”, naveo je Burilović.

Naveo je i da je članstvom u EU Hrvatskoj na raspolaganje stavljeno 10,7 milijardi eura bespovratnih sredstava kroz europske strukturne i investicijske fondove, a da je prema posljednjim podacima Ministarstva regionalnog razvoja i fondova EU, zaključno sa 31. svibnjem 2018., ugovoreno ukupno 4,83 milijarde eura projekata, odnosno 40 posto ukupne alokacije. Krajnjim korisnicima, pak, isplaćeno je dosad 1,1 milijardu eura ili 9 posto ukupne alokacije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Nakon prvih godina prilagodbe samog sustava, ali i gospodarstva, vjerujem da smo sada na pravom putu da do kraja ove financijske perspektive iskoristimo najviše dostupnih sredstava koja će nam pomoći u podizanju naše konkurentnosti i potaknuti brži i jači gospodarski rast. Prema procjenama Europske komisije, upravo europski fondovi mogu podići stopu gospodarskog rasta do tri postotna boda te podići konkurentnost gospodarstva”, naglasio je Burilović, dodavši da se u odnosu na 2013. godinu može reći da je Hrvatska gospodarski snažnija. Hrvatska bilježi rast BDP-a i izvoza, smanjenje deficita, javnog duga i nezaposlenosti, a svemu je tome neminovno doprinijelo i članstvo u EU, zaključio je.

Voditelj Predstavništva Europske komisije u Hrvatskoj Branko Baričević smatra je za Hrvatsku važno biti za stolom gdje se donose najvažnije odluke. “Svi napredujemo, Europska unija se kreće dalje, s njom i Hrvatska, malo pomalo, ponekad čak i preskromno, ali ipak uporno i kontinuirano”, istaknuo je Baričević.

U proteklih pet godina članstva Baričević ističe postupno integriranje hrvatskog gospodarstva u složene lance vrijednosti europskog jedinstvenog tržišta i slobode.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hrvatska se, rekao je, gospodarski razvija tijekom zadnje tri godine bržim koracima nego što je to prosjek EU. To je potkrijepio trgovinskim viškom kao i fundamentalnim promjenama u nacionalnom gospodarstvu. Po njemu, danas je hrvatsko gospodarstvo različito od onoga prije pristupanja EU. Prije ulaska u EU rast je bio temeljen na kreditiranju, a danas na izvozu i osobnoj potrošnji, istaknuo je, navevši da su se i javne financije dramatično promijenile, pa tako sada Hrvatska bilježi proračunski suficit, a javni dug se smanjuje.

Isto tako, lani objavljena strategija pristupanju euru pokazuje da je Vlada ozbiljna u dugoročnom kontroliranju javnih financija. Nadalje, fondovi EU izmijenili su nacionalno gospodarstvo, a sredstva iz EU fondova danas su gotovo 80 posto javnih ulaganja u Hrvatskoj, kazao je.

“Ukupno financiranje u okviru europskog fonda za strateška ulaganja u Hrvatskoj trenutno iznose 219 milijuna eura i njime bi se moglo potaknuti 836 milijuna eura dodatnih ulaganja”, naglasio je Baričević, dodavši i da su dobrobiti članstva značajnije od pukih ekonomskih brojeva. Hrvatska je, istaknuo je, puno bolje mjesto za život nego prije, a stvoreni su i temelji za bolju budućnost, ocijenio je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ukazao je, međutim, da je potrebno provesti reforme koje bi osigurale stabilniju budućnost, prvenstveno u područjima javne uprave , poslovne kime, pravosuđa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.