Afera Hypo: Sanader oslobođen optužbi za ratno profiterstvo

sanader
Zagreb, 12.10.2022.-Objava nepravomoćne presude bivšem premijeru Ivi Sanaderu u ponovljenom suđenju za aferu Hypo Na fotografiji Ivo Sanader. foto HINA/ Daniel KASAP/ dk

Bivši premijer i predsjednik HDZ-a Ivo Sanader u srijedu je u ponovljenom suđenju nepravomoćno oslobođen optužbi za ratno profiterstvo u aferi Hypo, za što je u prijašnjim postupcima dva puta bio osuđen.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bivši premijer i predsjednik HDZ-a Ivo Sanader u ponovljenom suđenju nepravomoćno je oslobođen optužbi za ratno profiterstvo u aferi Hypo, a presudu je objavila sutkinja zagrebačkog Županijskog suda Saša Lui, navodi dnevnik.hr.

Presude rušili Ustavni i Vrhovni sud

U prijašnjim postupcima Sanader je bio dva puta osuđen, no presude su srušili Ustavni i Vrhovni sud.

Prošloga tjedna tužiteljstvo i obrana su u ponovljenom suđenju, trećem po redu, iznijeli svoje završne govore, a Sanader je opetovao da nije odgovoran za ratno profiterstvo, ističući da ostaje kod obrana koje je iznio u prijašnjim postupcima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tužiteljstvo je Sanadera teretilo da je kao zamjenik ministra vanjskih poslova krajem 1994. i početkom 1995. od Hypo banke primio proviziju od 3,6 milijuna kuna, nakon što je Hrvatskoj odobren kredit za kupnju zgrada veleposlanstava.

Time je Sanader, po tvrdnjama tužiteljstva, u ratom uvjetovanom teškom financijskom i gospodarskom stanju ostvario protupravnu imovinsku korist koja je u nerazmjeru s ugroženim temeljnim vrijednostima države i društvene zajednice te državnih interesa.

Optužbe za ratno profiterstvo

S obzirom na to da se radilo o vremenu u kojem je Hrvatska bila u neposrednoj ratnoj opasnosti Sanader je bio optužen i da je ratni profiter.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ukinuta presuda Sanaderu bila je ujedno i prva presuda za ratno profiterstvo donesena nakon ustavne odluke o nezastarijevanju takvih kaznenih djela, no Ustavni ju je sud ipak ukinuo uz zaključak da Županijski i Vrhovni sud nisu utvrdili je li Sanaderu nastupila zastara kada je optužen te da su povrijedili pravilo primjene blažeg zakona.

Sanaderova obrana priželjkivala je oslobađajuću presudu dok je tužiteljstvo bilo uvjereno da će biti osuđen.

Obrana bivšeg premijera zatražila je objedinjavanje kazni iz predmeta Fimi media i Planinska te je najavila da će podnijeti i zahtjev za objedinjavanje kazni iz preostalog slučaja Ina – Mol.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sanader u zatvoru od 2019.

Sanader je u zatvoru od travnja 2019., kada mu je Vrhovni sud povisio kaznu za korupciju u slučaju Planinska na šest godina zatvora.

Sredinom listopada 2021. najviši sud je djelomično potvrdio i presudu iz ponovljenog postupka u slučaju Fimi media, po kojoj HDZ zbog izvlačenja novca iz državnih institucija i tvrtki morati platiti 3,5 milijuna kuna kazne, a Sanaderu je kazna s osam smanjena na sedam godina zatvora.

Vrhovni sud je krajem listopada 2021. potvrdio prvostupanjsku presudu kojom je Sanader zbog primanja mita od šefa mađarskog MOL-a Zsolta Hernadija osuđen na šest godina, dok je nedostupni Hernadi kažnjen s dvije godine zatvora.

Najviši sud je jedinu oslobađajuću presudu Sanaderu, kojom je zajedno s poduzetnikom Robertom Ježićem oslobođen za prodaju jeftine struje Ježićevom Diokiju na štetu HEP-a, potvrdio sredinom studenoga 2021.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.