Finski sud u Haemeenlinna osudio je u ponedjeljak dva menadžera kompanije Patria, Heikki Kulokkonena i Reijo Niittynena na godinu i osam mjeseci zatvora zbog davanja mita nepoznatim osobama u Hrvatskoj prilikom prodaje oklopnih vozila Hrvatskoj 2007. Treći menadžer, Tuomas Korpi, oslobođen je optužbi.
Suci su odluku donijeli jednoglasno.
Radilo se o nabavci 84 oklopna vozila firme Patria iz Finske za potrebe države Hrvatske u vrijednosti 112 milijuna eura.
“Na sudu je dokazano da je milijun i pol eura mita bilo namijenjeno direktoru tvrtke Đuro Đaković Bartolu Jerkoviću. Finski je dvojac mito dao austrijskom posredniku Wolfgangu Riedlu, a ovaj ga predao drugom posredniku, Walteru Wolfu, koji je zadržao dio novca. Dogovor smo rekonstruirali iz dokumenata i poruka koje su međusobno slali, no dalje od Wolfa nismo više mogli pratiti tok novca i nemamo dokaza da je Jerković primio bilo kakav novac” pojasnio je finski državni odvjetnik Rappe jučer za Večernji list.
Finsko tužiteljstvo je spominjalo i još neka imena uz Hrvatske vezano uz aferu Patria, poput bivših najviših dužnosnika Hrvatske: bivšeg predsjednika države Stjepana Mesića i bivšeg premijera Franje Gregorića.
Finski posrednici oslobođeni optužbi za davanje mita Slovencima, ali slovenski dužnosnici osuđeni
U istoj aferi Patria, za nabavku 136 borbenih oklopnih vozila za slovensku vojsku, država Slovenija je ažurno provela istragu još 2013. na slovenskoj strani tj. tko je u Sloveniji primio mito od optuženih finskih posrednika.
Iako su u Finskoj finski posrednici bili oslobođeni optužbi zbog nedostatka dokaza, slovenska država je pokazala kako djeluje pravna država i osudila troje državljana Slovenije, od kojih je jedan najviši dužnosnik države na višegodišnje robije.
Prošli mjesec je Slovenski vrhovni sud odbio žalbe trojice osuđenih i potvrdio presude Višeg suda:
Janez Janša, bivši premijer Slovenije zbog pogodovanja finskoj tvrtki Patria kod nabavke oklopnih vozila na dvije godine robije i 37 000 eura kazne
Anton Krkovič, brigadir slovenske vojske na godinu i dva mjeseca robije
Ivan Črnkovič, poduzetnik iz Slovenije na godinu i dva mjeseca robije
Presude i u Austriji
Također, prije nepune dvije godine austrijski državljanin Hans Wolfgang Riedl, lobist i posrednik u prodaji oružja, osuđen je za korupciju u slučaju prodaje oklopnih vozila Patria Sloveniji na tri godine robije, a austrijski sud je ustanovio transfer novca preko austrijsko-slovenske granice godine 2006.
Finski posrednici osuđeni za davanje mita hrvatskim državljanima, a u hrvatskom pravosuđu ( i javnosti) – šutnja
Finski državni odvjetnik Rappe je za Večernji list napomenuo kako Stjepan Mesić i Franjo Gregorić nisu optuženi niti su se njima finski istražitelji bavili. Finski državni tužitelj istaknuo je da bi eventualne malverzacije u Hrvatskoj trebale istražiti hrvatske institucije DORH i Uskok. Također je rekao da s Hrvatskom postoji Ugovor o zajedničkoj istrazi i da su svi dokumenti bili na raspolaganju hrvatskoj strani, no s obzirom na razvoj situacije u aferi s hrvatske strane Rappe nije sigurab da su korišteni.
Sada je taj Ugovor o istrazi istekao, pa bi Hrvatska trebala ponovno ih zatražiti institutom međunarodne pravne suradnje!
Što su napisali slovenski autori Šurc i Zgago u svojoj trilogiji „U ime države“ o aferi Patria u Hrvatskoj
Dvojica slovenskih autora i novinara Matej Šurc i Blaž Zgaga napisali su izuzetno zanimljivu novinarsko-istraživačku trilogiju „U ime države“ gdje se bave vlastitim saznanjima trgovine oružjem tijekom ratova na području Jugoslavije i poslije njih. U toj posljednjem djelu trilogije značajan dio posvećen je i aferi Patria u Hrvatskoj. Slijedi citat iz knjige:
Suđenje zbog potkupljivanja i industrijske špijunaže započelo je u siječnju 2012. u Austriji, gdje su Riedl i Wolf optuženi čak za osnivanje organizirane kriminalne skupine. U Finskoj na suđenje čeka deset vodećih predstavnika Patrie. U međuvremenu se kriminalistička istraga preselila u susjednu Hrvatsku. 2007. godine Hrvatska je kupila osamdeset i četiri oklopna vozila za 112 milijuna eura, a godinu dana kasnije još četrdeset i dva vozila za 68 milijuna. Država je za nabavu proizvoda finske Patrije koristila isti kanal kao i Slovenija – preko Beča. Na prijedlog finske policije osnovana je i za hrvatsku zajednička istražna skupina, u kojoj teče suradnja zajedno s austrijskim i hrvatskim kolegama. Prema nalazima finskih kriminalista, Patria je poduzeću Hansa Wolfganga Riedla do listopada 2007. za posao u Sloveniji isplatila ukupno 3 915 750 eura, a za projekt u Hrvatskoj 1 597 065 eura.
Ujedno su austrijski istražitelji otkrili da je Riedl u prosincu 2004. osim kontakta s Bartolom Jerkovićem, direktorom poduzeća Đuro Đaković, uspostavio neposredan kontakt i s hrvatskim “superministrom”, dok se njegov suradnik Jure Cekuta pobrinuo za kontakt s predsjednikom države Stjepanom Mesićem, koji je prema navođenju sektora za borbu protiv terorizma VIS-a, “određeno razdoblje nakon stjecanja nezavisnosti imao odlučujuću ulogu u nabavi oružja za Hrvatsku.” Kao pravog lobista s odličnim vezama u visokim Vladinim i vojnim krugovima, Riedl je u siječnju 2005. Patriji preporučio Waltera Wolfa. Slovensko-kanadski poduzetnik potom se u Hrvatskoj jednom sastao s predsjednikom Mesićem i dva puta s bivšim predsjednikom Vlade Franjom Gregurićem.
“Njihova potpora je osigurana”, priopćio je Riedl Patriji u ljeto 2005. Novac iz Finske putovao je i u Hrvatsku preko istih ljudi kao i u Sloveniju – Wolfganga Riedla i Waltera Wolfa. Austrijski je poduzetnik i za posredovanje u toj državi također zahtijevao visoku proviziju od vrijednosti ugovora: “8,5 posto za Hrvatsku, kao i ono što će trebati dodati drugim osobama za postupak u Ministarstvu.” Isti postotak je isprva zahtijevao za Sloveniju, ali je kasnije bio snižen. Čini se da će istraga u Hrvatskoj biti još zahtjevnija od istrage u Sloveniji jer su u potkupljivanje umiješani i generali i heroji domovinskog rata.
Kad se u listopadu 2005. general Zagorec sastao u bečkoj kavani s Hansom Wolfgangom Riedlom, taj je hrvatski general tada još bio slobodan čovjek i ponosni nositelj najvećeg broja vojnih odlikovanja u državi. Sastali su se u najznačajnijem razdoblju sklapanja Patrijinih poslova u Sloveniji i Hrvatskoj.
Tekst se nastavlja ispod oglasa