Agrokor: Slovenski sud prihvatio žalbu Sberbanka zbog “neravnopravnog tretmana vjerovnika”

Sberbank
Foto: fah

Ljubljanski okružni sud prihvatio je žalbu ruskog Sberbanka na ranije sudsko rješenje prema kojemu je imovina Agrokora u Sloveniji zaštićena zbog postupka insolventnosti. Izvanredna uprava koncerna najavljuje žalbu na Vrhovnom sudu, ističući da ta sudska odluka nema nikakvog utjecaja na daljnji tijek postupka izvanredne uprave i na imovinu Agrokora u Sloveniji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Odluka suda o žalbi ruske banke donesena je prije dva tjedna, ali je tek sada objavljena i postala poznata, a praktično znači da se ‘lex Agrokor’ u Sloveniji neće moći primjenjivati, prenijeli su slovenski mediji. Sud je sada procijenio da “lex Agrokor” ne poštuje načela ravnopravnog tretmana vjerovnika, što je, kako se navodi u rješenju, jedno od temeljnih načela insolventnih postupaka i dio javnog poretka Slovenije.

Slovenski mediji navode da takvim rješenjem o žalbi sada postoji mogućnost da se iz Agrokorove imovine u Sloveniji naplati barem jedan vjerovnik, odnosno Sberbank. Na raniju odluku suda žalili su se u središnjica Sberbanka u Moskvi, ali i njezina slovenska podružnica Sberbank Slovenija.

Na odluku kojom je Agrokoru ranije sud priznao status subjekta u insolventnom postupku kako bi se od ovrha izuzela njegova imovina u Sloveniji, žalila se i slovenska vlada.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U svojoj je žalbi navela je da hrvatski zakon o postupku izvanredne uprave u Agrokoru sa svojim postupcima može ugroziti gospodarsku, socijalnu i financijsku stabilnost Slovenije zbog značaja i veličine trgovačkog lanca Mercator za Sloveniju te da se odredbe posebnog hrvatskog zakona o poduzećima od sistemskog značenja zato ne bi smjele odnositi na Agrokorovu imovinu u Sloveniji, odnosno na dionice koje koncern i s njime povezana poduzeća imaju u Mercatoru. Osim toga, u žalbi je navela da se ‘lex Agrokor’ kosi s pravnim poretkom Slovenije.

Kako su objavili slovenski mediji, pozivajući se na odluku suda o žalbi vlade, nju je sud odbio zbog nedostatka pravnog interesa, pod čime se vjerojatno radi o tome da slovenska država nije izravni vlasnik ili vjerovnik Agrokora ili Mercatora.

Nakon odluke nadležnog suda u Ljubljani o priznavanju postupka izvanredne uprave u Sloveniji od 14. srpnja, sud u Ljubljani je danas objavio odluku (od 26. listopada 2017.) kojom je odbacio žalbu odnosno prigovor Vlade Republike Slovenije protiv priznanja, ali je istovremeno odobrio prigovor Sberbank of Russia i Sberbank banka d.d. iz Ljubljane i ukinuo odluku o priznanju postupka izvanredne uprave u Sloveniji, potvrdili su iz Agrokora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dodaju da je sud donio ovakvu odluku jer smatra da postupak izvanredne uprave nije sukladan definiciji stranog insolventnog postupka po slovenskom insolventnom zakonu. Protiv odluke suda u Ljubljani Agrokor će uložiti žalbu Vrhovnom sudu Slovenije, koju već pripremaju Agrokorovi odvjetnici u Sloveniji, ističe se u izjavi izvanredne Uprave.

Također naglašavaju kako odluka suda u Ljubljani nema nikakvog utjecaja na daljnji tijek postupka izvanredne uprave i istodobno nema nikakav utjecaj na imovinu Agrokor koncerna u Sloveniji, između ostalog zbog činjenice da do odluke Vrhovnog suda Slovenije o žalbi sve posljedice odluke o priznavanju i dalje ostaju na snazi. Iz Agrokora podsjećaju da je Visoki sud u Engleskoj, u rješenju donesenom 9. studenoga, odbio sve argumente Sberbanke i priznao hrvatski postupak izvanredne uprave u pogledu Agrokora d.d. u Velikoj Britaniji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.