‘Antifašistička’ Močvara bliska stranci Možemo od Tomaševića je dobila 105 440 eura!

Močvara
Foto: fah, mochvara.hr, Montaža: Narod.hr

Ovih dana na račun mnogih zagrebačkih civilnih udruga sjedaju velike uplate u visini od 40 000 eura. Udruzi „Udruženje za razvoj kulture“ koja vodi Klub Močvara Tomašević je 24. listopada isplatio gore spomenutu cifru. Tako su se primanja ovoj udruzi od Grada Zagreba povećala na 105 440 eura!

Tekst se nastavlja ispod oglasa
> Tomašević za mačke daje tri milijuna eura

Predsjednik udruge je Kornel Šeper koji je ove godine od Tomaševića dobio i Nagradu Grada Zagreba, uz što dolazi i novčani dodatak. Šeper je profesor ruskog jezika i komparativne književnosti, ujedno i ‘kulturni radnik’ čije talente prepoznaje, cijeni i nagrađuje stranka Možemo.

Močvara
Foto: Snimka zaslona

Močvara i Mreža antifašistkinja Zagreb

S tom nagradom, koja je dodijeljena u travnju ove godine, na svojim stranicama pohvalila se i Močvara. Osim Šepera, nagradu su dobili i bliski suradnici Udruženja za razvoj kulture: Robert Perišić, pisac i profesor hrvatskog jezika i književnosti, Milan Manojlović – Mance, akademski slikar i umirovljenik, te udruga Mreža antifašistkinja Zagreb (MAZ).

> Tomašević i Zaklada Kultura nova Obuljen Koržinek imaju iste afinitete: antikapitalizam i queer

Naime, u suradnji s MAZ-om Močvara, odnosno Udruženje za razvoj kulture, organizira komunističku proslavu zvanu “Trnjanski kresovi”. Održava se svake godine oko 8. svibnja. Riječ je o jugoslavenskoj manifestaciji kojom se paljevinom kresova odaje počast Titovoj zločinačkoj partizanskoj vojsci koja je zauzela Zagreb 1945. i uvela totalitarističku diktaturu, prethodno pobivši u gradu nekoliko tisuća Zagrepčana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za Trnjanske kresove Tomašević je ove godine izdvojio 4000 eura, a udrugu takozvanih antifašistkinja ove je godine nagradio s 19 150 eura. Nakon što zapale kresove, razmašu se jugoslavenskim zastavama i otpjevaju partizanske pjesme, okupljeni se zapute u Močvaru na „Antifa Night“. Ovu manifestaciju pohode ne samo gradonačelnik Tomašević i njegovi zamjenici Dolenec i Korlaet, već i gotovo sva poznata lica stranke Možemo.

Foto: Snimka zaslona

Ismijavanje katolika: Pride, LGBTQ+, Drag, Halloween i Svi sveti

Što se još odvija u Močvari čije aktivnosti plaćaju i građani grada Zagreba? Nakon „Halloween partyja“ na blagdan Svih svetih, organizira se „Sjemenište“. U najavi događaja na internetskoj stranici stoji kako „Misu“ drže: Dežurni peder (Dubrava) i Transpello (Sesvete). Ovaj „party“ nastavak je onog iz „noći vještica“.

> Lovrić o uspjehu udruge Ostajemo: Zagrepčane od Tomaševića moraju štititi sudovi

Evo kako su to iz Močvare napisali: „Po običaju puštamo kvir glazbu i nastavljamo slaviti Halloween. Ako ti je kostim preživio prethodnu noć vrijeme je da ga ponovo obučeš i dođeš!“. Tema večeri su istovremeno Pride, LGBTQ+, Drag, Halloween i Svi sveti. Izrugivanje katolicima i njihovoj vjeri nastavlja se i na Dušni dan. Naime, 2. 11. održava se „Ples mrtvaca“. Nismo pronašli nikakav repertoar koji bi uključivao elemente židovske ili islamske vjere.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Foto: Snimka zaslona

Prošle godine, na Dan grada Zagreba 31. svibnja, „Zli bubnjari“, Šeperov glazbeni sastav, sasvim slučajno je bubnjao na Trgu bana Jelačića za vrijeme mise na otvorenom ispred katedrale. Naravno, negirao je optužbe za provokaciju vjernika, a umalo je došlo i do fizičkog sukoba kada se nekolicina muškaraca zaputila do Trga upozoriti „zle bubnjare“ na buku koju stvaraju. Umiješala se i policija kako ne bi došlo do još veće eskalacije.

Otkazivanje nastupa bendu zbog ‘pro-life’ stava

Prošle godine, klub Močvara zabranio je nastup poznatom koprivničkom folk rock bendu Ogenj jer se ne slaže sa sadržajem jedne njihove pjesme koja se protivi pobačaju, objavio je novinar i glazbenik Goran Andrijanić. Naime, pjesma „Duša“ koprivničkog benda progovara protiv abortusa. Ogenj nije nepoznat ili čak prosječan bend. Osvojili su čak dva Porina, jedan za najboljeg izvođača, a drugi za najbolji etno album. Štoviše, bili su rado viđeni u Močvari koja ih je nekoliko puta ugostila i čak promovirala.

Močvara udruga i ‘kulturnih radnika’ na proračunu Grada Zagreba

Osim Tomaševića, Močvaru i Udruženje za razvoj kulture financiraju još i: Europska unija, ESF – Učinkoviti ljudski potencijali, Nacionalna zaklada za razvoj civilnog društva, Ministarstvo kulture i medija, Zaklada Kultura nova, Live Europe, Trans Europe Halles, Hrvatski audiovizualni centar i drugi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
> Lovrić i Rusak: Tomašević lažno predstavlja tuđe projekte kao svoje, unosi nered i kaos

O svojoj povijesti Močvara kaže: „prije 25 godina ili čak četvrt stoljeća, 16. travnja 1999. otvoren je po prvi put klub Močvara. Tog petka u prostoru nekadašnjeg napuštenog diskonta pića kod Botaničkog vrta okupilo se oko 1500 ljudi željnih novih druženja i kulturnih događanja, nakon što su proteklih 10 godina trpili svojevrsno gušenje kulture mladih i uporan, ali ipak bezuspješan pokušaj trivijaliziranja života od strane vladajućih“. Za vrijeme Domovinskog rata, student Šeper je bio DJ i organizator koncerata i filmskih produkcija. Nakon “mračnih” devedesetih konačno je “prodisao” i danas vodi uspješan biznis, između ostalog, na račun Zagrepčana i svih poreznih obveznika u Hrvatskoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Šeper je ujedno sudjelovao i u osnivanju Saveza udruga Klubtura, zajedno s Teodorom Celakoskim, članom stranke Možemo i voditeljem Multimedijalnog instituta kojem Tomašević također isplaćuje velik novac iz zagrebačke blagajne. Čini se kako u gradu Zagrebu postoji ‘močvara’ udruga i ‘kulturnih radnika’ povezanih sa strankom Možemo i Tomaševićem.

Možda će vas zanimati

Evo koliko je novca Tomašević dao organizaciji čiji je suosnivač Teodor Celakoski

Među onima koji su velike svote novca dobili iz Grada Zagreba je i Multimedijalni institut

Močvara d.o.o.

Treba naglasiti i kako je Klub Močvara registriran kao Močvara d.o.o., odnosno obavlja djelatnost – Pomoćne djelatnosti u izvođačkoj umjetnosti. Podatci su to koji se mogu pronaći na stranicama Financijske agencije (Fina). Veličina poslovnog subjekta jest: Mikro poduzetnik. Osnivač je udruga kojoj Tomašević daje novac, no sam klub Močvara djeluje na tržištu.

Foto: Snimka zaslona, Fina

Kornel Šeper je naveden kao osoba ovlaštena za zastupanje, kako udruge, tako i Močvare d.o.o. Vlasnik kluba je Udruženje za razvoj kulture. U nadzornom odboru sjede: Danijel Sikora, Jasmin Dasović i Nenad Barić.

Možda će vas zanimati

Nikita Stoja za Narod.hr: Upozoravam na ono o čemu mediji šute kada su u pitanju Tomašević i Možemo

Nikita Stoja u intervjuu za Narod.hr otkriva kako je postala istraživačica dodjele javnog novca udrugama bliskim Možemo i Tomaševiću, koji su njezini motivi i što misli o gradskoj vlasti i njihovim politikama

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.