Apsurd: Vraća se obveza ugradnje ‘Vrdoljakovih razdjelnika’, iako je studija dokazala da su – neisplativi

Foto: Fah; fotomontaža: Narod.hr

Nakon gotovo dvije godine ‘moratorija’, kako doznaje Novi list, vraća se obveza ugradnje razdjelnika. Potvrdilo je to Ministarstvo energetike i zaštite okoliša, isto ono koje je prošle godine naručilo, platilo i objavilo studiju Ekonomskog instituta, koja je pokazala da je ugradnja razdjelnika – ekonomski neisplativa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> HDZ nastavlja gdje je HNS-ov Vrdoljak stao: Ministar Ćorić ističe da ne odustaju od ugradnje razdjelnika

> Je li koalicija HDZ-a i HNS-a zaštita Vrdoljaka od svake istrage?

> Škrlec upozorio EK kako se razdjelnicima narušavaju prava hrvatskih potrošača

Tekst se nastavlja ispod oglasa

‘Obveza ugradnje i korištenja razdjelnika ostaje’, stoji u odgovoru HDZ-ovog ministarstva Tomislava Ćorića Novom listu na pitanje predviđaju li izmjene Zakona o tržištu toplinske energije, koje bi uskoro trebale ugledati svjetlo dana, daljnju ugradnju razdjelnika. Odgovor na pitanje tko su, poimence, članovi radne skupine koja na izmjenama zakona radi, odnosno sjede li u toj radnoj skupini i oni koji su prije pet godina propisali ugradnju razdjelnika, od Ministarstva nisu dobili.

> Afera iz razdoblja HNS-ovog ministra Vrdoljaka: Članu uprave HERA-e put u Dansku platio proizvođač razdjelnika

Razdjelnici su do sada ugrađeni u oko 104.000 kućanstava, preostala je ugradnja u još oko 50.000, koja je 2016. zaustavljena, dok se ne pokaže jesu li isplativi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Je li koalicija HDZ-a i HNS-a zaštita Vrdoljaka od svake istrage?

Iako je lanjska studija pokazala da nisu isplativi, Ministarstvo sad radi na izmjenama Zakona o tržištu toplinske energije iz 2013. godine, koje previđaju nastavak ugradnje razdjelnika, istim tim zakonom uvedenih prije pet godina. Kad je studija rađena, valja podsjetiti, Ministarstvo je vodio mostovac Slaven Dobrović, danas je na njegovom čelu HDZ-ov ministar Tomislav Ćorić.

> HNS-ov Vrdoljak tvrdio suprotno: Ugradnja razdjelnika se ne isplati – ide novi zakon

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zakon koji Ćorićevo ministarstvo mijenja, i dalje će se zvati Zakon o tržištu toplinske energije, iako tržišta u slučaju centralnog grijanja nema, budući da tvrtke koje to grijanje isporučuju imaju prirodni monopol, u kojem je potencijalnim tržišnim takmacima neisplativo konkurirati s nižim cijenama, i tako preuzeti dio kupaca. Niti jedan potrošač do sada nije promijenio opskrbljivača »centralnog« grijanja, jer konkurenata, kao u slučaju električne energije ili plina, niti nema, pa je nejasno što ‘tržište’ u zakonu i dalje radi, osim što monopolistima omogućava gotovo potpuno slobodno formiranje cijena. Kolike će ovaj put biti pak kazne za one koji razdjelnike ne ugrade, nije poznato. U postojećem zakonu one iznose od 50.000 do 100.000 kuna.

> HNS-ov bivši ministar Ivan Vrdoljak ne vidi korupciju u aferi s razdjelnicima

U Ministarstvu se, opravdavajući izmjene zakona, pozivaju na dodatno usklađivanje s EU direktivom, makar je u startu, 2013. godine, propušteno najvažnije što direktiva traži – ispitati isplate li se razdjelnici, i koliko.

> ROZP: Ljudi su krivo informirani da će im razdjelnici uštedjeti novac

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Analizu isplativosti napravile su mnoge druge EU države pa je, primjerice, analiza u daleko hladnijoj Finskoj, Švedskoj ili UK pokazala da su im razdjelnici neisplativi jer suvlasnike u zgradama koštaju značajno više nego što bi se dobilo uštedom na energiji.

> Toplinski razdjelnici: Ušteda ili obmana građana?

Većina potrošača kroz deset godina, koliki je radni vijek razdjelnika, i uz uštede energije neće povratiti početnu investiciju i stoga su, zaključuje se i u hrvatskoj studiji, razdjelnici neisplativi, ističe Novi list.

> HNS mijenja obrazovanje za energetiku: Vraća li se aferama opterećeni Ivan Vrdoljak?

> Zašto je Plenković Vrdoljaku osigurao vladavinu u energetskim tvrtkama?

Podsjetimo, trošak obveze ugradnje razdjelnika hrvatska je država prebacila na građane u vrijeme kad je ministar gospodarstva bio HNS-ov Ivan Vrdoljak.

Zahvaljujući SDP-u, u Milanovićevoj Vladi HNS je dobio i nekoliko čelnih položaja što su političari skloni korupciji iskoristili i oštetili državni proračun. Razmjeri te štete još nisu ni do danas u cijelosti utvrđeni, a protiv popriličnog broja današnjih ili bivših čelnika HNS-a vode se sudski postupci.

> (VIDEO) Osječki Policijski Uskok Vrdoljaka je istraživao kao ministra, ali i kao potpredsjednika Milanovićeve Vlade

A da je Ivan Vrdoljak bio pod istragom zbog raznih malverzacija navedeno je i potkrijepljeno dokumentima objavljenim u emisiji Bujica na Z1 televiziji. Osječki Policijski Uskok Vrdoljaka je istraživao kao ministra, ali i kao potpredsjednika Milanovićeve Vlade upozoreno je u emisiji, o čemu je govorio predsjednik Nacionalnog sindikata policije Nikola Kajkić. Spomenut je tom prilikom dokument PNUSKOK-a dostavljen Uredu za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta, nazvan ‘Sažetak operativnih saznanja o ministru Ivanu Vrdoljaku’

Nevjerojatnom političkom trgovinom Andrej Plenković iz Vlade je izbacio Most nezavisnih lista, koji je naručio studiju Ekonomskog instituta i koja je pokazala da je ugradnja razdjelnika – ekonomski neisplativa, a ubacio HNS čiji je čelnik tvrdio da su razdjelnici donijeli uštedu energije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.