Split u ponedjeljak slavi 71. obljetnicu oslobođenja od fašističkog okupatora, a na svečanosti u Muzeju grada predsjednik splitske Udruge antifašista i antifašističkih boraca Josip Milat rekao je da je današnji dan jedan od onih kada s posebnim pijetetom odajemo počast herojskim partizanskim borcima te svim drugim rodoljubima koji su strijeljani, umoreni i podlegli mučenjima u talijanskim, njemačkim i ustaškim zatvorima i logorima.
Milat je rekao da je svakome kome je stalo do istine dobro poznat doprinos antifašističkog Splita u borbi za slobodu, da su splitski antifašisti organizirano pružali otpor talijanizaciji grada i da su gotovo svi žitelji bili uz taj pokret otpora.
“Gotovo svaki drugi stanovnik Splita je bio aktivan u pokretu otpora, svaki treći je prošao torture u zloglasnim splitskim zatvorima, jedna petina ih je odvedena u fašističke logore i svaki deseti stanovnik Splita je dao život za slobodu. Split je s okolicom dao 18 narodnih heroja, a u jesen 1943. bio je jedini veći grad u Europi koji je bio oslobođen i u kojem je uspješno funkcionirala narodna vlast”, istaknuo je.
Govoreći o odnosu prema žrtvama fašizma, poginulima i živim borcima te njihovim potomcima, Milat je ustvrdio kako u Hrvatskoj kontinuirano i sve agresivnije nastupaju snage koje borce protiv fašizma, nacizma i kvislinga uporno nazivaju zločincima te da istodobno veličaju ustaše i NDH. Istaknuo je da se i danas ‘atakira’ na malobrojne spomenike antifašizmu, koji se uništavaju i želi se izbrisati povijesna istina, te da se tendenciozno prekopavaju jame i sve prikazuje partizanskim zločinima. Nedavno je skinuta devastirana spomen-ploča poginulim borcima NOR-a u Podbablju, na čijem je mjestu župan Zlatko Ževrnja, izjavio je Milat, otkrio postavljenu novu spomen-ploču poginulima u Domovinskom ratu na kojoj hrvatski grb počinje s bijelim lijevim poljem, što je suprotno grbu Hrvatske.
“Okrenimo se demokratskoj i humanoj budućnosti svi jedinstveni u borbi protiv neofašističkih pojava, protiv diskriminacije na bilo kojoj osnovi u želji da se fašizam u bilo kojem obliku više nikada ne ponovi. Ne smijemo zaboraviti našu slavnu prošlost, heroje NOB-a i Domovinskog rata i prestanimo se selektivno prisjećati svoje daljnje i bliže povijesti”, istaknuo je Milat te zaključio kako je samo na takav način moguće zajedništvo koje nam je svima potrebno.
Gradonačelnik Ivo Baldasar rekao je da je obilježavanje 71. obljetnice oslobođenja Splita iznimno važno zbog mnogih ‘stvari’, a posebno za to da se podsjetimo da postoji određeni kontinuitet po kojem su građani Splita i Hrvati općenito uvijek bili za to da imaju svoju zemlju, da se bore za nju i slobodu. “1944., 1991., sve su to stvari o kojima treba voditi računa i povremeno se sjećati da imamo kontinuitet i jednu uvijek jasno izraženu želju za vlastitom državnošću i slobodom”, izjavio je Baldasar i dodao da jednom zauvijek treba objasniti da za njega nema nikakve razlike između mladića koji su se otišli boriti za svoju domovinu 1941. i onih koji su to učinili 1991. godine.
Baldasar: Glavaševa garda jasno poziva na znakovlje SS divizija
Na pitanje novinara kako komentira postrojavanje Glavaševe, HDSSB-ove Slavonske sokolske garde, Baldasar je odgovorio da je to što on radi sramota svih nas koji to gledamo i koji ne kažemo da ta postrojba odjevena u crno sa znakovima podsjeća na SS divizije. “To je sramota Hrvata. I to se sve događa na Markovom trgu. Zaista treba javno reći: pa nemojte to raditi. Mi nismo to. Mi smo se borili protiv fašizma u Drugome svjetskom ratu i 1991. godine. S tim postrojavanjem Glavaš jasno poziva na znakovlje SS divizija. Apsolutna sramota, i to svi moramo jasno i glasno reći”, rekao je Baldasar i dodao da su nacizam i fašizam bili zlo, a najizrazitiji simbol toga je bio upravo Waffen SS ili borbeni ogranak SS-a koji je stvorio Hitler.
Svečanost se održala u organizaciji grada i splitske Udruge antifašista i antifašističkih boraca čije je izaslanstvo položilo vijence na spomen-kosturnicu poginulima u Narodnooslobodilačkom ratu, na Groblju branitelja iz Domovinskog rata, na glavnome križu na Gradskome groblju Lovrincu te na spomen-ploču osloboditeljima Splita na Narodnom trgu.
Tekst se nastavlja ispod oglasa