Banke pooštrile uvjete za kredite: Grubišić smatra da nema mjesta panici ukoliko neće doći do zatvaranja ekonomije

Grubišić
Foto: snimka zaslona

U Hrvatskoj vlada velika neizvjesnost na financijskom tržištu. Banke su s jedne strane moratorijima na postojeće kredite donekle izašle u susret građanima i poduzetnicima. No s druge strane, pooštrile su uvjete za plasman novih kredita, do kojih je gotovo nemoguće doći, a mnogima bi značili spas.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ništa se nije promijenilo do danas. Posla nema, a rate za kupljene autobuse redovno stižu na naplatu. Kupio ih je na leasing, a moratorij nije dobio. Nije jedini. A ne krene li posao, autobuse će mu uzeti, ali neplaćene obveze neće nestati.

“Tu razliku svega toga snosim ja, odnosno moja firma, a budući da firma nema novca, nema odakle to platiti i sav teret ide meni kao privatnoj osobi i sva moja imovina ide na bubanj”, kazao je autoprijevoznik Tomislav Kovač.

Što donosi jesen?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Osim s leasingom, teška je situacija i s novim kreditima. Za postojeće banke su poduzetnicima donekle izašle ususret, ali skeptične su prema onome što donosi jesen.

“Očekujem od banaka da u suradnji s HBOR-om budu agilnije što se tiče rješavanje dodatnih kredita za likvidnost i konačnici da se što više novca investira u gospodarstvo, pogotovo u vremenu što slijedi”, kaže Hrvoje Bujas, predsjednik Udruge Glas poduzetnika.

U udruzi banaka smatraju da se građanima i poduzećima uvelike izašlo ususret. Ukupni krediti, ističu, do kraja svibnja veći su za 17 milijardi u odnosu na isti lanjski period. No za jesen i dalje računaju na pomoć države, pogotovo u poslovnom sektoru.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Nakon završetka turističke sezone i konkretnijih pokazatelja utjecaja pandemije na poslovanje tvrtki očekuje se povećana potražnja za kreditiranjem poslovnih subjekata. Shodno tome, većina banaka implementirala je dostupne programe u suradnji s HBOR-om i HAMAG-BICRO-om, kako bi se uz potporu državnih jamstava osigurala dovoljna likvidnost poduzeća”, poručuju iz Hrvatske udruge banaka.

No što je s građanima u periodu koji dolazi? Uvjeti kreditiranja su pooštreni, iz kreditne sposobnosti isključuju se primanja poput bonusa, prihoda od najma, naknada za prijevoz. A potražnja u uvjetima neizvjesnosti je manja. Guverner HNB-a poručuje – centralna banka napravila je sve što je mogla.

“Regulatorno smo omogućili bankama da uvedu moratorije za svoje klijente, da to mogu bez penalizacije i bez povećavanja rezervacija na godinu dana. Ali svaka banka odlučuje o roku, ovisno o klijentu. Ako banka ocijeni da je rizik kreditiranja nekoga previsok u smislu da se neće vratiti novac, onda bez obzira na razinu likvidnosti neće davati kredite”, objašnjava guverner HNB-a Boris Vujčić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dok banke budu puhale na hladno, povratak na staro ne očekuje se tako skoro.

“Povratak standarda na razinu 2019. godine ne možemo očekivati iduće godine, nego tek u 2022. godini”, najavljuje Vujčić.

Grubišić: ‘Razloga za strah i paniku nema, ako neće doći do zatvaranja ekonomije’

Kriza više nije samo pred vratima, već je dobrano zakoračila u životne prostore.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Financijski savjetnik Andrej Grubišić u razgovoru za Dnevnik Nove TV rekao je kako očekuje da će se banke ponašati razborito i u skladu sa svojim ekonomskim interesima.

U ovom trenutku banke potražuju na ime odobrenih kredita 320-ak milijardi kuna. Od toga je stotinjak milijardi kuna plasirano državi, 90 milijardi kuna poduzećima i oko 135 milijardi kuna građanima.

“Jedini način da banke budu u stanju zarađivati novce jest taj da naplaćuju kamate od onih koji su od njih uzeli kredit, odnosno da oni koji im plaćaju glavnice kredita budu u stanju te glavnice negdje reinvestirati”, kaže Grubišić.

Trenutačno su vlasnici u hrvatske banke dali oko 60 milijardi kuna, a istovremeno banke imaju oko 300 i nešto milijardi kuna depozita, od čega su oko 200 milijardi kuna depoziti hrvatskih građana. Hrvatskim građanima je bitno da banke budu u stanju naplaćivati kredite, kako bi naplaćivali kamate ali isto tako kako bi mogli povući svoje glavnice.

Grubišić je dodao kako je uvjeren da će većina hrvatskih biznisa naći zajednički jezik s bankama. Razloga za strah i paniku nema, ako neće doći do zatvaranja ekonomije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.