Ponedjeljak, 5 svibnja, 2025
16.8 C
Zagreb
Pratite nas:

Banke u Hrvatskoj će uskoro Uredu za sprječavanje pranja novca morati prijavljivati svaku transakciju iznad 10.000 eura

Podijeli

Podijeli

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Banke u Hrvatskoj će Uredu za sprječavanje pranja novca uskoro morati prijavljivati svaku uplatu veću od 10.000 eura. Dosad su trebale prijavljivati svote veće od 200.000 kuna.

Naime, zakon je u javnoj raspravi samo dva tjedna, odnosno do 24. rujna, a predlaže se njegovo donošenje po hitnom postupku kako bi na snagu stupio početkom sljedeće godine, i zbog toga što su navedene promjene dio akcijskog plana za borbu protiv pranja novca, ali i zato što se dio promjena mora ugraditi u zakon zbog uvođenja eura kao službene valute u Hrvatskoj.

Zakon nema veze s aferom u Ini

Ovaj novi zakon nema veze sa aferom u Ini, gdje su upravo banke otrile da je u naftnoj kompaniji događaju krupne malverzacije, stoga što je na račun osumnjičenog umirovljenika Dane Škugora sjelo pola milijarde kuna.

> Hoće li Porezna uprava napokon kazneno prijaviti i odgovorne za kontinuirano pranje novca i utaje poreza u HT-u?
> Plenković: NO Ine ovaj će tjedan razriješiti situaciju oko članova Uprave koji odbijaju podnijeti ostavke

Ministarstvo financija izmjene zakona, a poticaj za još veći obuhvat transakcija o kojima Ured dobiva informacije stigao je od Odbora stručnjaka Vijeća Europe Moneyval.

Taj je Odbor u sklopu izvješća o petom krugu evaluacije Hrvatske, navodi Ministarstvo financija, upozorio kako se u Hrvatskoj gotovina intenzivno koristi u počinjenju kaznenih djela, poput porezne utaje, koruptivnih kaznenih djela i zlouporabe opojnih droga. Naglasili su i to da baš ta kaznena djela predstavljaju najveću prijetnju za pranje novca.

Pojačan i nadzor nad virtualnom imovinom

– Moneyval je trenutačni prag za prijavu gotovinskih transakcija (200.000 kuna) ocijenio previsokim te je preporučio Republici Hrvatskoj razmotriti smanjenje trenutnog praga, odnosno usklađivanje istog s pragom koji određuje ograničenja u plaćanju, odnosno naplati u gotovini prilikom obavljanja registrirane djelatnosti, a koji iznosi 75.000 kuna, navodi se u obrazloženju zakonskih izmjena.

To nije jedina novina koju zakon donosi. Država pojačava i nadzor nad virtualnom imovinom, koja ne uključuje samo kriptovalute kao najpoznatiji oblik, nego primjerice i virtualna umjetnička djela. Tako se među ostalima uvodi i obveza upisa pružatelja usluga virtualne imovine u registar pružatelja usluga virtualne imovine, piše N1.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr/N1

Pročitaj više

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Frendica.hr

Glas naroda

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci