Prijedlog za izlet – Spomen-područje Barutana na bjelovarskoj obilaznici

Barutana
Foto: Danijel Pedi

Poznati bjelovarski memorijalni kompleks iz Domovinskog rata Barutana nalazi se na prometnoj poziciji, uz bjelovarsku obilaznicu, te je zbog toga česta destinacija posjetitelja, koji tu dolaze ciljano ili slučajno zastanu, kad su već u prolazu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mnogi se od njih još prisjećaju strašnog dana 29. rujna 1991. godine i najžešćih bitki za Bjelovar, kada je, među ostalim, u eksploziji vojnoga skladišta, zvanog Barutana, život izgubilo 11 hrvatskih branitelja.

Značaj Bjelovarsko-bilogorske županije u Domovinskom ratu

Prostor Barutane nakon rata obnovljen je kao spomen-područje, te je unutar njega nedavno otvoren Muzej Operativne zone i Zbornog područja Bjelovar.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

– Ovo mjesto prije 30 godina izgledalo je kao Hiroshima, a sada otvaramo muzejski postav u spomen na sve one koji su dali svoje živote, koji su izgubili svoje najmilije i koji su krenuli u borbu za suverenu i neovisnu Hrvatsku. Naša je želja na ovaj način iskazati i kolika je bila važnost i uloga Bjelovara i Bjelovarsko-bilogorske županije u Domovinskom ratu, rekao je prilikom otvaranja Marin Sabolović, osnivač Stalnog postava Domovinskog rata i predsjednik Društva za očuvanje hrvatske vojne tradicije u Bjelovaru.

Projekt Europskoga socijalnog fonda

Društvo za očuvanje hrvatske vojne tradicije trenutačno provodi projekt Europskoga socijalnog fonda “Društvenim poduzetništvom do osuvremenjivanja muzeologije hrvatske vojne baštine”, čija vrijednost iznosi 1.190.000 kuna.

> (FOTO, VIDEO) 29. rujna 1991. Zločin u Barutani (Bjelovar) – zločinac i ubojica u Srbiji ima status heroja, spomenik i ulicu!

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Odgovor dr. sc. Nazora o majoru Milanu Tepiću – koji srbijansku novinarku nije zanimao!

> Stanivuković otkrio spomen ploču Milanu Tepiću majoru zločinačke JNA koji je u Bjelovaru digao skladište eksploziva u zrak

Sabolović kaže:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

– Navedeni projekt veliki je iskorak u smislu uređenja prostora, odnosno osiguranja kvalitetnije prezentacije postojeće muzejske građe kroz interaktivne i multimedijalne sadržaje, točnije zaslonima osjetljivim na dodir i panelima. Znajući da je Barutana česta, kako slučajna, tako i namjerna lokacija koju putnici posjećuju, smatramo da postoje opravdani razlozi za unapređivanja rada. Povratne informacije od naših posjetitelja su jako dobre i mislim da ćemo ovim projektom omogućiti jedan vrlo kvalitetan i bogat sadržaj.

Sedam godina volontiranja

-Jedan od ciljeva je da barem u jednom dijelu postanemo samoodrživi, a u budućnosti planiramo provedbu i II. faze projekta. Važno je naglasiti da na Barutani posljednjih sedam godina volontiramo. Stalni muzejski postav u gradu i na Barutani ima svoja redovna dežurstva, ali da bismo radili šest dana u tjednu, što se od nas i očekuje, moramo imati zaposlene ljude, a to će nam društveno poduzetništvo omogućiti barem u jednom dijelu, objasnio je Sabolović.

Svi posjetitelji koji to budu željeli, za obilazak postava moći će izdvojiti simboličnih 10 kuna.

Postav je produkt zajedničke ideje Grada Bjelovara i bjelovarskog Društvo za očuvanje hrvatske vojne tradicije pred kojim je sada provedba europskog projekta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Provedba projekta počela je 26. studenoga 2021. i trajat će dvije godine.

Zainteresirani posjetitelji

Među glavnim ciljevima projekta je postavljanje interaktivnih panela i interaktivnog stola s “high tech” panelom unutar Muzeja Operativne zone i Zbornog područja Bjelovar. Posjetiteljima će na taj način biti omogućen kvalitetan doživljaj izložbenih predmeta koji pričaju priču o velikoj hrabrosti i žrtvi hrvatskih branitelja prilikom stvaranja slobodne i neovisne Republike Hrvatske.

– Objekt će zasad biti otvoren utorkom, srijedom, četvrtkom, petkom i subotom, s radnim vremenom vjerojatno u popodnevnim satima. Do svibnja je najavljen dolazak čak tisuću posjetitelja. Ovaj prostor je zaista predivan, ima veliko parkiralište, nalazi se na magistralnoj cesti i zaista bi bila šteta ne iskoristiti sve te prednosti, objasnio je Sabolović.

Zaštićeni ostaci bivšeg skladišta, kao i drveće koje je stradalo

Vanjski dio Barutane je također nedavno obnovljen.

Uređen je glavni prostor i postavljen novi spomenik. Radilo se opločenje, nova rasvjeta, hortikultura, postavljene su klupe, vodovod i kanalizacija. Obnovljeno je pročelje kapelice i objekt informativno-edukacijskog centra. Uređena je i staza kroz šumu na kojoj je informativno-edukacijski sadržaj o Domovinskom ratu i akcijama u kojima su sudjelovali bjelovarski branitelji.

Barutana
Foto: Danijel Pedi

Zaštićeni su ostaci bivšeg skladišta koje je eksplodiralo 1991., kao i drveće koje je stradalo.

Autori i izvođači

Autorica projekta je zagrebačka krajobrazna arhitektica Ivana Salopek koja je pobijedila na natječaju koji je sufinanciralo Ministarstvo hrvatskih branitelja 2018. godine. Voditeljica projekta bila je Andrea Posarić, a izvođač radova bjelovarska tvrtka Bel-Bau.

Gradonačelnik Dario Hrebak istaknuo je da je cilj uređenja, vrijednoga 2,8 milijuna kuna, ponajprije očuvanje sjećanja na naše poginule branitelje na Barutani, kao i očuvanje digniteta Domovinskog rata. Uz to, cilj je bio stvoriti i mjesto na kojemu će se građani moći okupljati, šetati, rekreirati i provoditi svoje slobodno vrijeme u društvu prijatelja i obitelji.

Osim Barutane, u Bjelovaru postoji i Muzej Domovinskog rata, koji također ima zanimljiv postav.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.