Bivši gradonačelnik Otočca otkrio: HEP je razmatrao alternativu potapanju Kosinja, a onda je Most izletio iz Vlade…

kosinj
Montaža: Narod.hr, izvor: Fah, HEP

Bivši gradonačelnik Otočca Stjepan Kostelac otkrio je da je još prije pet godina HEP razmatrao znatno manje invazivan zahvat i alternativu potapanju Kosinja u sklopu izgradnje hidroelektrane Kosinj 2 i hidroelektrane Senj 2. Otkriva kako se odlaskom Mosta iz Vlade očito odbacila alternativa koja bi spasila Kosinj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Portal Gacka 053 objavio je tekst bivšeg gradonačelnika Grada Otočca Stjepana Kostelca koji je u pismu progovorio o planovima za alternativu potapanja Kosinja koja bi uključivala revitalizaciju Švičkog jezera kod Otočca.

Njegovo pismo prenosimo u cijelosti.

”Gledajući sučeljavanje održano prije nekoliko dana u Matici Hrvatskoj o izgradnji HE Kosinj 2, ponukan sam da obrazložim neke događaje u proteklom vremenu kao tadašnji gradonačelnik Grada Otočca a u vezi izgradnje HE Kosinj 2 i HE SENJ 2. S gosp. Branimirom Pinčićem družili smo se 2015. i 2016. god i on nam je u detalje obrazložio svoj projekt inačice HE ŠVICA I HE SENJ i pretvaranje Švičkog jezera u akumulaciju umjesto potapanja Kosinja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uvidjeli smo da je on u pravu te smo dogovorili sa INSTITUTOM ZA ELEKTROPRIVREDU I ENERGETIKU D.D. da oformi tim nezavisnih stručnjaka i naprave RECENZIJU Pinčićevog projekta. Institut je okupio stručni tim inženjera, geologa i drugih stručnjaka koje vidite na prikazanoj prvoj stranici revizije.

>Inženjer Pinčić: Potapanje Kosinja neće ništa riješiti; imam alternativu

Grad Otočac je platio reviziju jer je Otočcu bila bitna revitalizacija Švičkog jezera, povratak dijela Gacke u staro korito i izgradnja male centrale u Švici a sve kao dio projekta izgradnje HE Senj i Kosinj. Recenzija je pokazala da je inačica isplativija i bolja jer ne devastira Kosinj i jeftinija od HEP-ovog projekta.

S recenzijom smo upoznali tadašnjega ministra zaštite okoliša gosp. Slavena Dobrovića i državnog tajnika gosp. Čikotića. Oni su se složili da varijanta ima neke prednosti i da je treba usporediti s HEP-ovim projektom te nam dozvolili da održimo prezentaciju Recenzije u Ministarstvu zaštite okoliša.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Veliki intervju s Ivanom Manceom, istraživačem kosinjske povijesti: Što sve Hrvatska gubi ako Kosinj ode pod vodu?

Tako je prezentacija održana početkom 2017. god. u prisustvu izrađivača prezentacije i novinara. Zaključak je bio da se HEP obveže okupiti nezavisne stručnjake koji će usporediti obadvije varijante i prezentirati je javnosti. Uskoro premijer Plenković izbacuje Most iz koalicije i smjenjuje ministra Dobrovića. Tako sve propada u vezi s inačicom jer HEP nije nikada proveo naloženi zadatak da usporedi obadvije varijante.

> Kosinjski župnik za Narod.hr: Groblja se devastiraju bez pijeteta, nadležni se ne očituju o uništenju spomenika i ljepota…

HEP je dobio navedenu recenziju ali je nigdje ne spominje jer mu ne ide u prilog.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dokazivanje HEP-ovaca kako je projekt dobar jer to pokazuje provedena studija utjecaja na okoliš je nevjerodostojna jer je od jedne studije napravljeno dvije studije, posebno za HE Senj, a posebno za HE Kosinj iako je to jedan povezan projekt.

> Mještani Kosinja jasno protiv potapanja njihova kraja: Evo što poručuje biskup Križić

> Prof. Orešković Dvorski za Narod.hr o HE Kosinj: ‘Nema budućnosti za narod koji ne cijeni svoju baštinu’

> Povjesničari, arheolozi, kroatisti… stali u zaštitu Kosinja: Potopila bi se hrvatska kulturno-povijesna baština!

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na taj način studija dobiva drugu konotaciju. U studiji utjecaja za okoliš za HE Senj spominje se inačica ali kako piše ona nije razmatrana jer nije bila predmet razmatranja. Razgovarajući tada s mnogim stručnjacima većina se slaže da je HEP-ov projekt nerentabilan i da će to biti drugi Obrovac u Hrvatskoj. Ministarstvo zaštite okoliša, ne za vrijeme Dobrovića, dalo je zeleno svjetlo HEP-ovom projektu jer je Vlada RH nalogodavac i HEP-u i Ministarstvu zaštite okoliša”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.