Bivši saborski zastupnik i načelnik Općine Kneževi Vinogradi Deneš Šoja odlukom Općinskog suda u Belom Manastiru dužan je platiti 10.000 kuna odštete zbog seksizma, jer je novinarku Krisztinu Krijak oslovio s “gospođica glavna urednica” u jednom novinskom tekstu. To je isto ponovio, čak i nakon što ga je pravobraniteljica za ravnopravnost spolova upozorila kako je riječ o seksizmu.
Krisztina Krijak, glavna urednica tjednika na mađarskom jeziku Uj Magyar Kepes Ujsag, koji izlazi u Hrvatskoj, istup Deneša Šoje smatrala je uvredom za sebe, ali i za sve žene koje nisu rodile djecu i to zbog “niza omalovažavajućih navoda i stereotipa temeljem bračnog statusa.”
Deneš Šoja nije prihvatio upozorenje pravobraniteljice da je riječ o seksizmu, te je u svojim istupima nastavio vrijeđati urednicu na isti način, pa ga je Krisztina Krijak tužila i tražila odštetu od 25.000 kuna.
“Njegove riječi, s obzirom da je saborski zastupnik, imaju znatno veću snagu i odjek od prosječnog građanina” navela je Kristina Krijak u optužnici.
U obrani je Šoja naveo kako ne vidi ništa uvrjedljivo u riječi “gospođica” jer je u hrvatskom jeziku uvriježeno nazivati tako neudanu ženu.
“Svaki bi građanin ove države bio u građanskom deliktu kada bi se koristio izrazom ‘gospođica’ kao seksističkom titulom”, odgovorio je Šoja na tužbu.
Spor iz 2013. godine
Spor između urednice i bivšeg saborskog zastupnika potječe iz 2013. godine, dok je Šoja još bio saborski zastupnik.
Krijak je tada u tjedniku Uj Magyar Kepes Ujsag napisala tekst u kojem se osvrće na njega i navodi da “…zastupnik zaboravlja da nemaju svi Mađari u Hrvatskoj sedamdeset godina kao on, i još postoje djeca i roditelji koji bi izabrali školovanje na mađarskom nastavnom jeziku i ne bi slijedili njega kao primjer koji već i prije trideset godina nije upisao svoju djecu u mađarsku školu”.
Na to je Šoja reagirao otvorenim pismom objavljenom u drugim novinama na mađarskom jeziku, Horvatorszagi Magyar Naplo, ne navodeći ime Krisztine Krijak, već ju u više navrata oslovljava kao ‘gospođica glavna urednica’, završivši pismo još jednom spornom rečenicom: “Kao privatna osoba (individualac) predložio bih mađarskim medijima u Hrvatskoj da s vremena na vrijeme podsjete sve one koji se približavaju četrdesetim godinama, a koji se još nisu odlučili za rađanje djece, da im biološki sat neumoljivo kuca.”
Krisztina Krijak takvo je pisanje doživjela kao osobnu uvredu, ali i uvredu za ostale žene zbog omalovažavajućih navoda i stereotipa “temeljem bračnog statusa, odnosno diskriminacijski način izražavanja temeljem spola i obiteljskog statusa.”
Sud u Osijeku nepravomoćno je presudio Šoji zbog oslovljavanja s “gospođica”, ali ne i radi biološkog sata. Sudsko je vijeće, naime, stajališta kako taj dio nije upućen izravno Krisztini Krijak, iako se to može “zaključiti iz konteksta”. “Istu treba sagledati u svezi s tekstom tužiteljice, gdje ona tuženiku spočitava njegovu dob od sedamdeset godina” zaključuje sud. Šoja je, pak, tvrdio kako je time “propagirao demografsku obnovu kao sveeuropski problem”.
Tekst se nastavlja ispod oglasa