„Smatramo da vlada uskratom isplate pojedinih materijalnih prava koji su njihova ugovorna obveza iz kolektivnih ugovora krši Ustav Republike Hrvatske,“ izjavio je predsjednik Nezavisnog sindikata zaposlenih u srednjim školama Branimir Mihalinec danas u Zagrebu na konferenciji za novinare govoreći o prijedlogu Zakona o uskrati prava na uvećanje plaće po osnovi ostvarenih godina radnog staža.
Mihalinec napominje kako će većina sindikata prijedlog uputiti Ustavnom sudu čim uđe u saborsku proceduru na procjenu ustavnosti i tražiti da Ustavni sud privremeno obustavi primjenu prijedloga. „Sindikati javnih i državnih službi uputit će dopis predsjedniku RH koji svojim ovlastima može zatražiti procjenu ustavnosti zakona kojim se derogiraju kolektivni ugovori,“ napominje Mihalinec i dodaje da je to pravna bitka koju će sindikati početi odmah.
Osim pravne bitke svi sindikati javnih i državnih službi održat će hitno sjednice svojih najviših tijela koje mogu donijeti odluke o sindikalnim akcijama i aktivnostima u zaštiti prava zaposlenika. Sljedeći tjedan sindikati će se sastati i dogovoriti koordinirane akcije u svrhu zaštite prava.
„Način na koji Vlada radi je nedemokratski i ne zaslužuje ništa osim snažne kritike i snažne reakcije svih zaposlenih i institucija ove zemlje. Ja sam spreman kampirati pred Ustavnim sudom dok ne donese odluku o ustavnosti nečega ovako važnog,“ izjavio je Mihalinec.
Predsjednik Sindikata državnih i lokalnih službenika i namještenika Republike Hrvatske Boris Pleša izjavio je kako je Vlada prijedlogom o uskrati prava na uvećanje plaća uskratila jednu odredbu kolektivnog ugovora za državne i javne službe i uputila poruku da se „može pregovarati, može se dogovarati, ali najvažnije je da ono što se dogovori može se putem zakona promijeniti.“
Pleša napominje kako su sindikati državnih i javnih službi potpisali dodatak u kolektivnom ugovoru prema kojem se masa plaća za državne i javne službe ne bi smjele dirati u 2014. godini, a ovim zakonom se izravno zadire u plaće.
„Te plaće će nekima biti smanjene za 4, nekima za 8, a nekima i za 10 posto ako taj zakon prođe,“ upozorio je Pleša.
Spomenka Avberšek iz Samostalnog sindikata zdravstva i socijalne skrbi smatra da će radnici kojima prijeti smanjivanje plaće za 8 ili 10 posto raditi 12 mjeseci u godini s jednakim opsegom posla, a biti plaćeni za 11 mjeseci.
„Vlada mora imati petlje. Neka ne secira dio po dio tijela. Neka Vlada donese zakon koji će reći da zakonom daju izvan snage sve kolektivne ugovore u Hrvatskoj, a odgovornost preuzimamo na sebe jer su očito kolektivni ugovori u Hrvatskoj farsa,“ smatra Avberšek.
„Rješavamo se mladih školovanih ljudi koji bježe glavom bez obzira, a sada smo se okomili na nešto na što svaka osjetljiva država pazi. Radnike pred mirovinu ćemo oštetiti,“ zaključila je Avberšek.
Gordana Jagar iz Sindikata zaposlenih u poreznoj upravi smatra da sve dok kolektivni ugovori neće imati snagu managerskih ugovora i ugovora s drugim kućama s kojima Vlada surađuje kroz javnu nabavu neće biti pravne države. „Ovo nije način. Ovo je sramota i ponižavanje suradnika Vlade. Nećemo se sustezati podizati tužbe,“ izjavila je Jagar.
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Izvor: narod.hr
Photo: Ivan Lovrić/narod.hr