Uprava Ine danas odlučuje o sudbini sisačke rafinerije. Neizvjesno je hoće li odlučiti o zatvaranju ili cijeli postupak produljiti te zatražiti dodatne analize. Dok iz Uprave poručuju da se situacija još analizira, raste napetost u hrvatskoj javnosti i među radnicima Ine.
Odluka o gašenju sisačke rafinerije čini se najrealnija varijanta restrukturiranja Inina rafinerijskog poslovanja. Prostori rafinerije mogli bi biti prenamijenjeni u logistički centar, uz pokretanje neke druge proizvodnje. Preradu bi Ina nastavila u riječkoj rafineriji koja bi krenula u drugu fazu modernizacije, uz ulaganja od 400 milijuna dolara.
Glavni ekonomist Ine Goran Šaravanja, gostujući u emisiji Poslovni tjedan Hrvatskog radija, rekao je kako svi ekonomski pokazatelji upućuju na to da je gašenje rafinerije najlogičniji potez. Istaknuo je kako je rafinerijski biznis neisplativ i da je Ina na njemu prošle godine izgubila 1,25 mlrd. kuna.
Najava mogućnosti ukidanja prerade nafte u Sisku u hrvatskoj javnosti izazvala je burne reakcije jer se radi o pogonu esencijalno važnom za grad Sisak i moslavačku regiju, ali i strateškom postrojenju za cjelokupno hrvatsko gospodarstvo, koje pridonosi nacionalnoj energetskoj sigurnosti. U tim ocjenama složni su vladajući, oporba i sindikati.
Ministar gospodarstva Ivan Vrdoljak izjavio je kako će Vlada u okvirima svojih ovlasti učiniti sve kako bi zaštitila radnike Ine, tvrtku u cjelini i zaustavila donošenje štetnih odluka za Inu. Vrdoljak, kao i mnogi drugi, podsjeća da je prema ugovoru iz 2003. godine, strateški partner MOL obećao investirati u rafinerije i povećati njihove kapacitete, a sada, nakon 11 godina, najavljuje se njihovo zatvaranje.
Predsjednik Ivo Josipović sinoć je izrazio protivljenje mogućoj odluci Uprave Ine da zatvori rafineriju u Sisku i pozvao Vladu da kroz razgovore s partnerima ne dopusti niti jedan “ishitren korak”.
Sisački HDZ je pak upozorio kako bi zatvaranje rafinerije bila katastrofa za taj grad i Hrvatsku, zbog čega daje potporu Vladi u borbi za njezinu opstojnost.
Sindikat Inaš najavio je da će se sindikalnim aktivnostima suprotstaviti eventualnom gašenju rafinerije.
Stručnjaci kažu da je opstanak obiju hrvatskih rafinerija moguć uz modernizaciju i širenje njihova tržišta. Ima i onih koji upozoravaju da je u sadašnjim okolnostima teško naći ekonomsku računicu za opstanak obiju rafinerija, a posebno Rafinerije nafte Sisak.
O sudbini rafinerija formalno će odlučivati Uprava Ine, u kojoj sjede predsjednik Zoltán Áldott i članovi Niko Dalić, Gábor Horváth, Ivan Krešić, Davor Mayer i Péter Ratatics. Vlada i MOL u šesteročlanoj Upravi Ine imaju po tri člana, međutim u slučaju jednakog broja glasova za neku odluku, presudan je predsjednik Uprave, koji ima dvostruki glas. Tako je uređeno “Prvim izmjenama i dopunama ugovora o međusobnim odnosima dioničara koji se odnosi na INA-Industriju nafte”, a koje su krajem siječnja 2009. godine u ime hrvatske Vlade potpisali tadašnji potpredsjednik vlade i ministar gospodarstva Damir Polančec.
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/hrt
Photo: fah
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.