Jedna od moćnijih financijskih kazni za ruskog predsjednika Vladimira Putina od zapadnog svijeta je i uklanjanje Rusije iz sustava SWIFT. Iako gordo zvuči, ekonomist Ljubo Jurčić za Narod.hr kaže kako je pitanje je li ovaj potez primjenjiv te dodaje kako će štetu od izbacivanja imati Rusija, ali i Zapad.
Što je SWIFT?
No što je zapravo SWIFT? To je kratica za Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, na hrvatskom Društvo za međubankovnu financijsku telekomunikaciju u svijetu.
Riječ je o udruženju osnovanom 1973. godine u Belgiji čiji je cilj bio standardiziranje načina komunikacije financijskih institucija, a omogućuje neometan i brz transfer novca preko granica.
Danas se SWIFT-om koriste financijske institucije, njih oko 11 tisuća u više od 200 zemalja svijeta, a dnevni promet preko SWIFT-a iznosi oko 1000 milijardi dolara.
Sredstvo političkog pritiska
S obzirom na to da su SWIFT uspostavile europske i američke banke, ne čudi da je ovaj instrument već prije postao sredstvo političkog pritiska.
Naime, nije Rusija prva država “odrezana” sa SWIFT-a. Isto se dogodilo i Iranu 2012. kada je Zapad udario tu zemlju sankcijama zbog nuklearnog programa. Rusiji se pak prijetilo izbacivanjem iz ovog sustava i kada su anektirali Krim 2014.
Tada je iz Moskve poslana poruka da bi micanjem Rusije iz SWIFT-a bilo istovjetno objavi rata.
“Prvo, obvezujemo se osigurati da određeni broj ruskih banaka bude uklonjen iz SWIFT-a. To će ih spriječiti da djeluju diljem svijeta i učinkovito blokirati ruski izvoz i uvoz. Drugo, paralizirat ćemo imovinu ruske središnje banke. To će zamrznuti njihove transakcije. I onemogućit će Centralnu banku da unovči svoju imovinu”, objavila je nekidan šefica Europske komisije Ursula von der Leyen.
Jurčić: SWIFT je kao telefonska centrala
Ekonomist Ljubo Jurčić za Narod.hr objasnio je jednostavnim rječnikom što je SWIFT zapravo i koje bi posljedice izbacivanja Rusije mogle biti za tu zemlju, ali i zemlje koje trguju s Rusijom.
>Hoće li Rusija biti izbačena iz međunarodne platne mreže SWIFT?
“SWIFT je sustav, kao mreža, kroz koji se obavlja plaćanje. Stariji ljudi bi to mogli shvatiti kao telefonsku centralu. Kada netko zove nekoga iz bilo kojeg dijela svijeta, on dobije kontakt na drugom dijelu svijeta. Dakle glas ide kroz tu mrežu, a u SWIFT-u kroz mrežu ide novac. Dakle to je sustav kroz koji se vrše plaćanja.
Sustav je zapravo nastao za robne transakcije. Neka zemlja izvozi, druga to mora platiti preko SWIFT-a. Tu idu i garancije i neki drugi osiguravateljski instrumenti. Riječ je o infrastrukturi kroz koje ide plaćanje, svi su tamo registrirani”, objašnjava Jurčić.
“Lijepo zvuči, no je li provedivo?”
Kaže da isključivanje Rusije iz SWIFT-a lijepo zvuči, no pita se je li provedivo?
“Naime, Rusi svijetu još uvijek prodaju 300 milijardi kubika plina. Još se nije prekinuo ni Južni tok ni Sjeverni tok 1. Ako uzimamo od njih plin, kako ćemo Rusima platiti plin ako im je ukinuta infrastruktura?
Tako da to baš nije jednostavno. Nije u interesu Zapada, a Rusije još manje. Naravno, oni koji su daleko od Rusije, SAD recimo, njima je svejedno, no zapadnoj Europi, Kini ili Indiji nije”, napominje Jurčić.
Na pitanje što to konkretno znači za Rusiju, odgovara da je politička ideja povlačenja ovog poteza da se Rusiji prekine priljev deviza. “No ti koji to predlažu, ne razmišljaju o tome da bi to bio prekid isporuke plina, a Njemačka koristi za 30 posto svoje potrošnje ruski plin”, zaključuje.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr