Borislav Ristić: ‘Svako onaj tko bi svoj zločin opravdao žrtvom Jasenovca, pokazuje kako ništa ne razumije’

Foto: fah, snimka zaslona Fotomontaža: narod.hr

Ovaj put želim s malo odmaka pisati o temi koja svakoga onoga koji se trudi oko vlastite savjesti uvijek potrese. Radi se o žrtvi grada koji je do temelja srušen, čiji je velik broj njegovih stanovnika na brutalne načine umoren. A oni koje je Božja ruka sačuvala i koji su preživjeli jednu od najgorih pasija ovog krvavog rata i dalje se moraju suočavati s posljedicama proživljenog zla, piše Borislav Ristić u kolumni za Večernji list, koju djelomice prenosimo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

I onda, jednoga dana u godini tamo se poput rijeke slije kolona ljudi koji žele njegovati sjećanje i komemorirati žrtvu, ali nakon prolaska tog dana, grad kao da se vrati svojoj tuzi i sivilu. Kao da živi zarobljen i bez ikakvog tračka nade. A nade nema jer nema mudrosti, već samo sebična politika koja se koristi izgovorom onog drugog, lošijeg od sebe, kako bi sve ostalo isto. I dok politika još uvijek stoji u svojim rovovima i sebično njeguje podjele, postoje neke nove generacije koje gledaju očima srca.

Tako su se ovih dana u Osijeku na okupljanju koje se organizira već osmu godinu za redom sastali studenti iz Osijeka i Novog Sada kako bi razgovarali na temu suočavanja s prošlošću i nadilaženju naizgled sukobljenih i nepomirljivih stajališta. Među njima su mnogi izgubili nekog u ratu, odrastali u izbjeglištvu daleko od svog doma, a opet, u njima nema gorčine, već samo želja da se kroz razgovor razumije onog drugog.

Posebno nadahnjujuće je bilo obraćanje jedne mlade djevojke iz Novog Sada, koja je govorila o svojoj unutarnjoj pobudi da posjeti Ovčaru, što je za nju bilo prosvjetljujuće. Naime, iako možda kroz obrazovanje i jednosmjerno tumačenje povijesti, kojima je bila izložena, to nije mogla spoznati, rekla je kako je tek tamo shvatila kakvo se zlo dogodilo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dok mladi bude nadu, oni stari nikako da nauče kako svaka politička korist koja se pokušava ostvariti preko leđa žrtve uvijek poslije dovede do većeg zla. Tu bih se poslužio primjerom Jasenovca, jer svi znamo kakva se strašna tragedija i stradanje tamo dogodilo. A onda su neki zbog političke koristi i izvlačenja što veće ratne odštete počeli napumpavati broj žrtava.

Na kraju je, kao što smo mogli vidjeti, ta kratkoročna korist bila temelj krvavog raspada i rata, jer se kao izgovor za sukob koristila ta manipulacija žrtvama Jasenovca. Svako onaj tko bi svoj zločin opravdao žrtvom Jasenovca, pokazuje kako ništa ne razumije i kako ništa nije naučio iz pretrpljene žrtve, piše Borislav Ristić u kolumni za Večernji list.

Upravo zato je posebno bolno što smo nedavno imali prilike čitati kako “Norvežani traže povrat novca za školu u Vukovaru koju nitko ne pohađa”. Na djelu vidimo najgori oblik segregacije, gdje se djecu od malih nogu uči duhu razdora i podjela. Mutna je to voda u kojoj političke mutikaše, koje žive od podjela, pretvaraju mlade u taoce vlastitih interesa. Na sličan se način postupilo i oko ćirilice, kada se na njeno uvođenje, umjesto postupno, išlo na silu i pod okriljem noći, pa je ćirilica postala provokacija i simbol podjela.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

A što bi tek bilo da se mudro prvu dvojezičnu ploču postavilo na prvu zajedničku školu, koja je mogla ponijeti ime Sv. Ćirila i Metoda, kao simbola zajedničkog naslijeđa i pismenosti.

Lako je voljeti one koji nas vole. To rade svi, i kriminalci i ubojice, pa čak i ratni zločinci. Vrlina je pak u pružanju ruke onome koji nam je učinio nešto nažao. Mudrost je u tome da samo oprostom, ako ne nudimo izgovor zlobi, možemo razoružati suprotnu stranu i mržnju ostaviti bez izgovora.

Sjećanje na Vukovar i iskustvo križa i pretrpljenog zla treba biti izvor mudrosti – temelj suradnje i većeg dobra. Samo tako je moguće da “iz krvi i bola nikne cvijeće”, zaključuje Borislav Ristić u kolumni za Večernji list.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

* Mišljenja iznesena u kolumnama osobna su mišljenja njihovih autora i ne odražavaju nužno stajališta uredništva portala Narod.hr

Kolumnu u cijelosti pročitajte u Večernjem listu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.