Električna energija skuplja 400 posto, plin 500 posto, peleti 100 posto, loživo ulje 50 posto, a prehrana 40 posto – dio je to popisa poskupljenja s kojima su se suočile škole uoči početka nove školske godine.
Pita li se ravnatelje, pred školama je nikad teža nastavna godina, jer većina sredstava odlazi na energente, zbog čega strahuju da će trpjeti edukacije nastavnika.
Kažu, gleda se svaka lipa, važe svaka ponuda, ali optimizma nigdje na vidiku. Cijene su, kažu, ne samo energenata, već i hrane, otišle u nebo pa tako ravnatelj OŠ Pehlin, Željko Šimunić, navodi da je samo za sendvič dobio ponudu od 12,50 kuna, a u toj ponudi da bi učenička marenda bila potpuna još nedostaje i napitak.
> Milanović: ‘Ova glupa politika Europske unije nije u interesu Hrvatske od prvog dana’
– Cijene su podivljale. Prolongirali smo sve sastanke vezane za prehranu učenika do ponedjeljka, dok ne dobijemo sve ponude. Ponudu za ručak još čekamo, ali već je prošle školske godine cijena ručka skočila sa 17,50 na 19 kuna. Pitanje je što će biti sada. Nemamo previše izbora, jer u Rijeci postoje svega tri dobavljača gotovih jela za škole, a vlastitu kuhinju nemamo. Cijena marende prošle je školske godine bila 9 kuna, a sada ćemo vidjeti što će Školski odbor i Vijeće roditelja odlučiti idući tjedan. Nikad teži početak godine. Jedino što je zadržalo istu cijenu su učenička osiguranja. Sve ostalo je skuplje. Nove račune za energente još nismo dobili. Očekujemo ih idući tjedan i očekujemo da će biti veći, kaže ravnatelj pehlinske škole.
Nužne navike
Učenike te škole u ponedjeljak će uz svaku sklopku dočekati i naljepnica s natpisom »Isključi me« kako bi ih se podsjećalo da gase svjetla za sobom, no kako navodi pročelnica Upravnog odjela za odgoj i obrazovanje, Edita Stilin, nisu poskupjeli samo energenti. Poskupio je i prijevoz, ali i liječnički pregledi.
– Cijena prijevoza učenika porasla je za 34 posto, a zaposlenika 30 posto. Nedavno smo sklopili ugovor o usluzi prijevoza učenika na Rabu i Omišlju. Samo za te dvije škole račun nam je 500.000 kuna veći nego lani, a ne radi se o posebnom, već o linijskom prijevozu. Liječnički pregledi poskupili su za 140 posto. Cijena električne energije veća je za 400 posto, lož ulja 50, plina za 500 posto, a peleta za 100 posto. Procjena je da će prehrana učenika u učeničkim domovima biti skuplja za 40 posto, a isto je i s marendama u školama. Kada sve zbrojimo, očekujemo da će se morati izdvojiti 37 milijuna kuna više za energente i prehranu. Imamo 150 objekata i 115 kotlovnica, a jedina je sreća da je većina kotlovnica na loživo ulje koje je najmanje poskupilo, kaže pročelnica.
> Iz plinske branše ogorčeni: ‘Gotovi smo, ovo je pitanje života i smrti, sustav je u kritičnoj fazi i neće moći izdržati’
Ujedno dodaje i da se sve te stavke financiraju iz decentraliziranih sredstava, odnosno iz državnog proračuna, a upravo je povećanje doznačenih decentraliziranih sredstava, kaže ravnatelj Prirodoslovne i grafičke škole, Radenko Bradić, jedini izlaz za tople učionice u predstojećoj školskoj godini.
– Sav novac koji smo imali predviđen za ovu godinu za grijanje potrošen je još u ožujku. Grijemo se na loživo ulje, a dijelimo istu kotlovnicu s Tehničkom školom i Veleučilištem u Rijeci. Već smo u ožujku imali četiri puta veće troškove za grijanje. Imamo još nešto zaliha loživa ulja za početak sezone grijanja, a za dalje ništa ne znamo, kaže Bradić.
Skuplji ručak
U Gradu Rijeci kažu pak da će poskupljenje energenata, prije svega električne energije, sigurno dovesti do dodatnih izdvajanja i iz gradskog proračuna, no o kolikom će povećanju biti riječ, preciznije će se znati tek po objavi mjera pomoći koje najavljuje Vlada. Za razliku od osnivača riječkih osnovnih škola koji još ne zna s kolikim će se točno poskupljenjima suočiti, u OŠ »Nikola Tesla« već su se suočili s novim cijenama električne energije, ali i prehrane. Ručak koji su prošlu školsku godinu plaćali 18 kuna roditelji će sada plaćati 24 kune, a ravnateljica Tatjana Bandera Mrakovčić kaže da su već ovog ljeta cijene energenata znatno veće nego lani.
– Cijene prehrane dramatično su porasle. Najveći je problem što cijenu određujemo sada za cijelu školsku godinu, a ne znamo što će biti. Za tople obroke učenika možemo birati samo jednog ponuđača jer imamo toliki broj učenika da ostali nemaju kapacitete za isporuku ručkova koliko nam treba, objašnjava ravnateljica.
Cijene moraju rasti
Jedna od rijetkih riječkih osnovnih škola koja posjeduje vlastitu kuhinju je OŠ »Fran Franković«, no to ne znači da se nije našla u vrtlogu poskupljenja jer dosadašnjih 7 kuna za marendu, kaže ravnatelj Vedran Kosovac, sada je neodrživo, prenosi Novi list.
– Još uvijek ne znamo točnu cijenu marende i ručka, jer još radimo na izračunima, ali sigurno je da cijene moraju porasti. Naš prijedlog mora proći i na Školskom odboru te Vijeću roditelja, ali sigurno je da je prošlogodišnjih 12 kuna za ručak i užinu učenika u produženom boravku neodrživo. Svaka marenda ispod 10 kuna i ručak ispod 18 do 20 kuna su nemogući sa sadašnjim cijenama. Imamo vlastitu kuhinju pa možemo ostvariti male uštede, međutim cijena ipak mora rasti. Kako bismo uspijevali korigirati cijene, ići ćemo dva puta godišnje na javnu nabavu. Što se energenata tiče, računi za struju su tri puta veći. Ne znamo što nas čeka ove jeseni, ali projekcija je da planirana sredstva za energente neće biti dostatna za račune do kraja ove godine, zaključuje Kosovac.
Tekst se nastavlja ispod oglasa