Čikotić (MOST): ‘Plenković koristi Istanbulsku konvenciju kao žetone za stolom u Bruxellesu’

Foto: fah

Čelnik splitskog Mosta Ante Čikotić odgovorio je na nekoliko pitanja o Istanbulskoj konvenciji za Dalmatinski portal.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hoćete li podržati splitski prosvjed protiv ratificiranja Istanbulske konvencije?

– Podržavam sva mirna okupljanja i prosvjede koji su nužni u demokratskom društvu. Dobro je da je narod počeo prosvjedovati i nadam se da će se narod probuditi i po pitanju egzistencijalnih tema. Prema istraživanju čak 77% građana smatra da Vlada ide u krivom smjeru, u nedostatku provedbe jezgrovitih reformi i pokretanja gospodarstva vladajući su prionuli podjelama. Zavadi pa vladaj.

Pozitivna načela Istanbulske konvencije bez sumnje su poželjna – sprječavanje i borba protiv nasilja nad ženama i u obitelji i to treba i moramo podržati, ali kroz zakone i tu neće nitko normalan biti protiv.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Radi li se o civilizacijskom, ideološkom pitanju ili politikantskom pitanju?

– Zašto se uvijek moramo dijeliti i kome to odgovara? Postoje grupe i pojedinci koji žive od i za ideološke borbe i podjele. Odbija me način na koji se pristupa problemu – u ovome slučaju je to nasilje nad ženama i u obitelji, to je ozbiljna tema i ne bi trebala proizvoditi i uzrokovati ideološke borbe.

Jednom ratificirana IK uređivala bi i područje obrazovanja, možda čak i redovitih obrazovnih programa, što u ovom trenutku ne možemo znati jer se sve izmjene i dopune sutra donose na Vijeću Europe, a time smo trajno prepustili ulazak i primjenu na naš zakonodavni okvir. Tu dolazimo i do pitanja suvereniteta nad određenim javnim politikama, a dio suvereniteta može prenijeti samo narod na referendumu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ženama je nužno kroz kvalitetna i sustavna rješenja osigurati jednake prilike od obrazovanja do jednakosti na tržištu rada koje potom jamče ekonomsku sigurnost u smislu postojanja materijalnih resursa za osiguravanje života bez partnera od kojeg trpe nasilje. Potrebno je pojačati programe prevencije od ovisnosti, te provoditi politike koje smanjuju da građani dolaze u rizik od siromaštva. Ratificirali u Saboru IK ili ne, ako druge javne politike ženama ne dopuštaju profesionalni razvoj, sama ratifikacija IK to neće promijeniti. Ono čemu trebamo težiti je sloboda svakog čovjeka da napusti i ode, ako mu se narušavaju ljudska prava.

Neljudi koji tuku svoje žene i partnerice i nasilje u obitelji treba još drastičnije kažnjavati od IK i to treba riješiti našim zakonima i kroz postojeće institucije koje plaćamo da (ne)rade svoj posao. Nasilnik prvi treba platiti odštetu, a ne da država plaća za njega. Istanbulska konvencija je problematična po temi financiranja cijele priče, demokratskog deficita u nadzoru provedbe i gubitka državnog suvereniteta. Zato sam osobno, ne ulazeći uopće u ideološke rasprave, protiv IK. Imam osjećaj da je sada ova tema nametnuta jer predsjednik Vlade koristi ovu temu kao žetone za stolom u Bruxellesu kako bi svoju ambiciju ojačao i loše gospodarske trendove i iseljavanje stavio u drugi plan, izvan fokusa javnosti. Da mu je stalo do borbe protiv nasilja, pokrenuo bi izmjenu zakona i kaznio nasilnike u svojim redovima.

Smatrate li da je HDZ na ovoj temi iznevjerio svoje biračko tijelo?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

– Ne želim razmišljati o njihovim problemima. Naše biračko tijelo nije isto. Mi se borimo za ljude koji razmišljaju otići iz RH, obespravljene, one koji žele raditi i živjeti od svoga rada bez utjecaja politike, one koji su razočarani politikom bez sadržaja i ponuđenih rješenja i koji ne izlaze na izbore. Oni pričaju ‘Split za sve’, a pozicije i natječaji su samo za njih. Svaka sila je pala za svog vijeka, pa će tako i oni. Samo tko će ostati da to posvjedoči?

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.