Povodom Svjetskog dana socijalne pravde (20. veljače) udruga Pragma skreće pozornost da je stopa rizika od siromaštva u Hrvatskoj i dalje jedna od najviših u Europi (20,5%), a veliki dio građana živi u uvjetima teške materijalne oskudice.
Zemlje EU izdvajaju za socijalnu zaštitu prosječno 29,4% BDP-a, a Hrvatska izdvaja čak 9% manje od drugih zemalja Unije, posebno u području zdravstva, starosti i stanovanja, istaknuli su danas u udruzi Pragma. Tvrde i da je veliki raskorak između formalnih i praktičnih prava jer formalno priznavanje nekoga socijalnog prava samo po sebi ne jamči i njegovu primjenu u praksi.
Ulaganje u stručnjake (zapošljavanje, educiranje) koji mogu rješavati društvene probleme je nužno u vremenima društvene krize, naglasili su u udruzi.
“Potrebno je poticati i financirati inovativne socijalne usluge, kao što su usluge sprječavanja ispadanja mladih iz sustava obrazovanja te organiziranje medijskog i emocionalnog opismenjavanja”, smatraju u Pragmi.
Dodaju i da se socijalni razvoj mora temeljiti na pravdi, solidarnosti i jednakosti među svim zemljama i unutar svake od njih. Pragmine aktivnosti se provode uz potporu Ministarstva socijalne politike i mladih, Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta, Grada Zagreba te poslovnih subjekata, stoji u priopćenju udruge koje potpisuje predsjednik Nedjeljko Marković.
Tekst se nastavlja ispod oglasa