-->
Ponedjeljak, 13 siječnja, 2025
2.2 C
Zagreb
Pratite nas:

Dani kada su bojleri padali s neba: Ukrajina ima 132 borbena zrakoplova, a Hrvatska je imala samo ove ludo-hrabre ljude

Podijeli

Borba Davida protiv Golijata, Ukrajine naspram Rusije u mnogome podsjeća na Domovinski rat. No, ako pogledamo brojke, Ukrajina je rusku invaziju za razliku od nas, dočekala s ustrojenom vojskom. Uz to, zapadne zemlje mahom šalju vojno naoružanje otkako su Rusi krenuli 24. veljače na Ukrajinu, dok su Hrvatskoj napravili suprotno – ne samo da nisu slali oružje u pomoć protiv moćne JNA, već su Hrvatskoj nametnuli embargo na uvoz oružja. No, u najgorim okolnostima na površinu stupa odlučnost, hrabrost koja graniči s ludošću i prije svega domišljatost. U jesen 1991. nismo imali ratno zrakoplovstvo, no imali smo nešto drugo – stare bojlere i privredne i sportske zrakoplove.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ukrajina ima 132 borbena zrakoplova

Zapadne zemlje šalje u Ukrajinu vojnu opremu vrijednu stotine milijuna dolara. Vojnu opremu šalje i Hrvatska. Borbeni zrakoplovi zapadnih zemalja za sada ipak neće letjeti ukrajinskim nebom, no Ukrajina ima 132 svoja borbena zrakoplova.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>Zapad naoružava Ukrajinu: Sjetite se sramotnog embarga na oružje nametnutog Hrvatskoj i uloge Budimira Lončara

Hrvatska je agresiju treće po redu vojne sile u Europi – JNA, dočekala praktički goloruka, republička teritorijalna obrana oteta je odcijepljenim državama bivše Jugoslavije, a da nije bilo niza sjajnih akcija zauzimanja vojarni, pitanje je čime bi se uopće branili.

U jesen 1991. odlukom predsjednika Franje Tuđmana osnovano je Hrvatsko ratno zrakoplovstvo, no bez borbenih aviona. Zbog embarga na uvoz oružja Hrvatska je se naoružavala ‘na crno’, po značajno višim cijenama.

Majstori improvizacije

U takvoj situaciji branitelji su bili majstori improvizacije. 8. listopada 1991. heroj Domovinskog rata Marko Živković osnovao je Samostalni zrakoplovni vod Osijek.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tijekom Srbo-četničke agresije na istok Hrvatske, ovaj je vod imao presudnu ulogu u opskrbi oružjem i sanitetskim materijalom za opkoljeni Vukovar.

No, ovi hrabri dečki nisu iz sportskih i privrednih zrakoplova s kojima su raspolagali bacali samo pomoć braniteljima Vukovara, bacali su i famozne improvizirane bojler bombe.

Tako su mali zrakoplovi kojima su zaprašivana polja prije rata ili pak oni sportski, bili prenamijenjeni, prebojani u maskirne boje, a bombe su se radile od onog što se moglo naći u gotovo svakom kućanstvu – bojlera.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bojler bombe

‘Snalažljivi pripadnici Voda, u koje se ubrajao i avio-tehničar Željko Radoš, tomu su doskočili. Od plinskih boca, hidrofora i bojlera imali su gotovo tijelo bombe koje su doradili te punili eksplozivom, upaljačem te različitim metalnim otpacima. S obzirom na težinu bombe (oko 150 kg) četvorica su bila potrebna za unos u zrakoplov, a iz zrakoplova su ih izbacivali padobranci na ciljno mjesto. Zahvaljujući preciznim izračunima, bombe – bojleri precizno su pogađale neprijateljske ciljeve.

Toliko precizno da su smatrali da i Amerikanci pomažu hrvatskim zrakoplovcima. Osim konkretnog učinka bombardiranja, izuzetno je bio važan i njegov psihološki učinak kako na neprijatelja tako i na hrvatske branitelje kojima je svaka pomoć bila dobrodošla’, stoji u tekstu Josipe Maras Kraljević, djelatnice Hrvatskog memorijalno dokumentacijskog centra Domovinskog rata za portal braniteljski.hr.

Osnivač voda Marko Živković s drugim pilotom Mirkom Vukušićem te padobrancima Antom Plazibatom i Radom Grivom poginuo je 2. prosinca 1991. kada je njihov zrakoplov Antonov An-a kod Otoka kod Vinkovaca srušen u neprijateljskoj vatri.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vod je tada prestaro s borbenim djelovanjem, a u manje od dva mjeseca od osnutka, ova je ekipa obavila oko 35 borbenih letova, odaslala 68 bombi te iznad Vukovara izbacila 17 sanduka s dvije tone pomoći.

‘Gradeći mrežu za slonove, oni su zaboravili da kroz nju miševi prolaze bez teškoće’, kazao je Marko Živković u studenom studeni 1991.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr

Pročitaj više

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci