Darko Rundek za svoju organizaciju od Tomaševića u tri mjeseca dobio 17 500 eura

Foto: fah

Umjetnička organizacija CARGO, čiji su osnivači Darko Rundek i Damir Prica Kafka, od Tomaševića su ove godine uprihodili 17.500 eura. Od veljače do svibnja 2024. na račun Carga pristiglo je sedam uplata za niz nastupa i programa. Rundek je za Grad Zagreb nedavno nastupio i povodom Svjetskog dana izbjeglica u parku Ribnjak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
> Lovrić objavio tablicu: Ovako Tomašević dijeli gradski novac članovima i simpatizerima Možemo

Darko Rundek i Umjetnička organizacija CARGO

Bivši autor i skladatelj zagrebačkog benda Haustor Darko Rundek jedan je od osnivača Umjetničke organizacije CARGO. Suosnivač je i bivši kolega iz Haustora Damir Prica Kafka koji vodi organizaciju. Što je točno Cargo? Na internetskim stranicama organizacije stoji kako se ova umjetnička udruga bavi „koncertima i promocijom slobodno improvizirane i kreativne glazbe“. Najpoznatiji događaj u organizaciji udruge je „Impronedjeljak“. Od poznatijih sudionika događaja navode se Vesna Pisarović i njezin muž Ozren Pupovac, sin Milorada Pupovca.

> Tomašević nastavlja dijeliti sredstva tvrtkama povezanim s vijećnicima Možemo

Rundek je i ekološki aktivist

U intervjuu magazinu pop kulture „Ravno do dna“, Rundek je otkrio kako je izrazito ekološki osviješten. Sudjelovao je u prosvjedu za očuvanje potoka na Črnomercu. Protivi se i plastičnoj ambalaži na koncertima. Osim što je planet ozbiljno ugrožen, Rundek problem vidi i u ekonomskom i socijalnom modelu koji živimo.

U ljevičarskoj aktivistici Greti Thunberg vidi inspiraciju. „I sad, kako je sve naglavačke, djeca moraju prozivati odrasle da budu odrasli“, rekao je o njezinom govoru u UN-u.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
> Zelena akcija, koju je vodio Tomašević, indoktrinira mlade i potiče da na EU izborima biraju zelene

‘Fašizam je u svima nama’

Osim što je „zelen“, Rundek je i antifašist. Svoj antifašizam zapisao je u pjesmi „Ay Carmela“. U njoj je zaželio da „fašista više nema“. U prvom dijelu pjesme stihovi idu ovako: „Mi smo protiv ugnjetača i njihovih pomagača legionara i fašista“. Pjesma je dio albuma iz 2000. godine. Gdje Rundek vidi fašizam, možda će nam otkriti odgovor na pitanje o pjesmi: „Fašizam, kao izraz nasilne uskogrudnosti je stalno manje ili više prisutan. Ako želimo živjeti u svijetu u kojem vladaju solidarnost i humanost, moramo jasno povući crtu i sa fašizmom u nama i oko nas se svakodnevno obračunavati“.

> Josip Milić: Antifašisti više mrze Crkvu nego fašiste

Kafka za ‘Novosti’: Skvotirali smo u Amsterdamu

Rundekov kolega Damir P. Kafka otkrio je zanimljiv dio svoje povijesti za „Novosti“. Sudeći po pitanju novinara, devedesete su za njega bile vrlo izazovne. „Kako ste preživjeli prevrat devedesetih?“, upitao je novinar Srećko Pulig. Kafka je odgovorio kako je 1992. otišao u Amsterdam gdje je „preživljavao“ skvotirajući u tuđim stanovima. Pod pojmom „skvotiranje“ krije se ilegalni boravak u tuđem stambenom prostoru, odnosno riječ je o provali. Amsterdamski „skvoteri“ omogućili su mu kao izbjeglici boravak u tuđim stanovima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
> Jugoslavenski relikt: Kako vladajući misle riješiti problem zaštićenih najmoprimaca?

Cargo ima potporu dobro poznatih donatora

Osim Grada Zagreb, Rundekovu i Kafkinu umjetničku organizaciju podupiru već poznati donatori. Kao i mnoge udruge bliske Tomaševiću i Možemo, i Cargo podupiru: Europska unija, Ministarstvo kulture i medija te Zaklada Kultura nova. Potpora stiže i od Austrijskog kulturnog foruma, Zavoda Sploh iz Ljubljane, organizacije iz Danske „Dansk Musiker Forbund“, britanske udruge „Finnish Institute UK + Ireland“ i „Goehte Instituta“.

Isplate Grada Zagreba “Umjetničkoj organizaciji CARGO”

Nastup za izbjeglice na Ribnjaku

Veliku pozornost stranka Možemo i Tomašević posvećuju (ilegalnim) migrantima i izbjeglicama. Povodom Svjetskog dana izbjeglica u parku Ribnjak 15. lipnja priređen je veliki program. U organizaciji Grada Zagreba, Centra mladih Ribnjak i UNHCR-a, građani su dobili priliku socijalizirati se s migrantima. Prisutan je bio i zamjenik gradonačelnika Luka Korlaet. Održao je prigodan govor u kojem je naglasio kako je Zagreb tu da izbjeglicama omogući svijetlu budućnost. U glazbenom dijelu programa Grad je angažirao nekoliko izvođača, između ostalog i Rundeka.

> Sramotno: Grad Zagreb deložirao hrvatskog branitelja, u deložaciji sudjelovao i migrant

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.