Koliko će stajati otkup Ine od Mađara? Otkuda novac za to? Hoće li Vlada državne energetske kompanije ujediniti u holding? Gosti HRT-ove emisije Otvoreno bili su: Ivan Vrdoljak, predsjednik HNS-a, Davor Štern, bivši generalni direktor Ine, Peđa Grbin, saborski zastupnik SDP-a i Frenki Laušić, novinar Slobodne Dalmacije.
“Odluka je sigurno dobra. Sada je trenutak da i javnost i politika pokažu jasan stav, Vlada mora jasno reći kakve je vizija INA- e u sljedećih 5 godina,” smatra Ivan Vrdoljak. Rekao je kako je on 2014. godine, kada je predložio da se pokuša otkupiti INA, bio satrat od strane HDZ-a. Smatra da je sada prioritet promijeniti način ponašanja politike i zajednički definirati ciljeve. “Danas je trenutak za jasno vodstvo i viziju gdje idemo dalje. Iz povijesti trebamo učiti.”
Rekao je kako to neće biti jednostavna transkacija te da će vjerojatno biti sažeta od više opcija- sindikata, banaka ili nekih financijskih fondova. Dodao je kako je on te modele istražio 2014. godine i da financijski sektor sigurno želi platiti takvu transakciju.
Peđa Grbin smatra da je ključno pitanje koliko otkup košta i odakle će se dobiti taj novac. Građani imaju pravo znati odakle novac dolazi jer to nije nikakva poslovna tajna, istaknuo je. Smatra kako je preuranjeno reći je li otkup prihvatljiv jer nema dovoljno informacija. Dodao je i kako je to tek prvi korak. “Super, imamo INA-u, i što sad? Da bi Hrvatska nešto s INA-om napravila, ona mora u nju uložiti novac.” Smatra kako nije svrha da kupimo INA-u da bi ona postala samo maloprodajni trgovački lanac. Rekao je i kako ne želi vidjeti nekog novog Sanadera “da kod preuzimanja prava upravljanja INA-om čini ono što je stari Sanader činio 2009. kada je upravljačka prava prepuštao.”
“Ako nije bilo drugog načina da se taj potez izbjegne, onda je ova odluka dobra,” rekao je Davor Štern. Smatra da treba odmah razgovarati o tome na koji način će se uloženi novac vratiti i kako će se ti ogromni izdaci opravdati. Rekao je kako je INA potpuno devastirana te da je treba ponovno izgraditi i resetirati. Ipak, smatra da ima perspektivu ako se pametno vodi. Istaknuo je da upravljanje INA-om nije jednostavno jer je to velika i složena mašinerija. Resetiranje INA-e na poslovni sustav kakav je nekada bio je vrlo težak zadatak, dodao je.
“Našoj političkoj eliti nije uopće problem reći da će dati 7, 8, 9, 10 ili 15 milijardi kuna i da to neće ući u javni dug,” rekao je Frenki Laušić. Novinar Slobodne Dalmacije komentirao je kako je Tomislav Karamarko prije nekoliko mjeseci predlagao izlazak iz arbitraže, dok je Božo Petrov istovremeno tvrdio da Hrvatska u sporu stoji dobro. Gospodin Petrov bi sada javno trebao reći odakle mu te informacije, smatra. Na kraju emisije poručio je političarima- “nemojte se igrati s milijardama kuna i reći prodali smo, sad ćemo je ponovno kupit.”