Divjak zbog koronavirusa najavljuje mogućnost online nastave, Plenković je demantira – jesu li škole opremljene za takav način nastave?

Foto: snimka zaslona

Ministrica znanosti i obrazovanja, Blaženka Divjak, na Fakultetu elektrotehnike i računarstva najavila je alternativne načine obrazovanja u slučaju da se situacija s koronavirusom pogorša. No, postavlja se veliko pitanje je li takav način nastave uopće moguć s obzirom na opremljenost škola i internetsku vezu učenika, kao i na brojne druge okolnosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon tih izjava ministrice Divjak, Andrej Plenković na početku sjednice Vlade rekao je da nikakve odluke o zatvaranju škola zasada nema.

“Vidim da je u eteru neka informacija o školama. Za javnost, nema nikakve odluke o tome da djeca ne bi išla u školu. Mi pratimo situaciju i sve što dosad poduzimamo je trezveno, razborito, transparentno i informativno i nikakvih drugih mjera nema. Važno je da javnost to zna”, kazao je Plenković, prenosi T-portal.

Beroš se javio za riječ kazavši da se govorilo o “teoretskoj mogućnosti” i da postoje planovi za online nastavu, no da je to sve “daleko od realizacije”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Idemo mi s mjerama koje su do sada poduzete i o kojima smo se dogovorili”, rekao je na to Plenković.

Što su izjavili Beroš i Divjak prije sjednice?

Ako se situacija s koronavirusom pogorša, ići će se u online nastavu i u školama i na fakultetima, rekla je uoči sjednice Vlade ministrica Divjak, koja ipak ne očekuje da će do tog scenarija doći.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Različiti scenariji se razrađuju. Imamo detaljno razrađen scenarij online nastave za škole i za fakultete. Više od tjedan dana radimo na tome, pripremni smo ako bi do toga došlo, ali gotovo je sigurno da neće trebati”, kazala je ministrica.

Što se tiče higijenskih potrepština u sustavu obrazovanja, ministrica je istaknula da je situacija u redu.

Podsjetimo, ministar zdravstva Vili Beroš jutros je pri ulasku u Vladu rekao da je razgovarao s ministricom Divjak, koja mu je rekla da su osigurali alternativne načine organiziranja nastave, bude li to potrebno.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Je li uopće moguće izvođenje takve nastave?

Kada govorimo o online nastavi, podsjetimo da IT-sustav školstva nije funkcionirao ni u redovnim okolnostima. Nekoliko dana prije početka nastave u rujnu čitav je sustav pao.

> Ministrica Divjak stalno najavljuje digitalizaciju, a par dana prije početka nastave pao kompletni informacijski sustav školstva

Također, za sustav video-konferencija, kroz koji bi se trebala izvoditi nastava, malo škola u Hrvatskoj ima uvjete. Isto tako, malo koji učitelj i učenik je osposobljen za tu vrstu nastave. Pitanje je i koliko učitelja i učenika ima uvjete za takvu vrstu nastave: ima li računalo i internet i koliko će roditelji platiti internet za 7 sati izravnog prijenosa dnevno, ukoliko nemaju “flat”. Na kraju, ostaje i pitanje može li dijete pozorno pratiti nekoliko sati dnevno takve nastave.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.