Dječja psihijatrica: ‘Pod utjecajem boraca za ljudska prava i određenih udruga, zakon se revidirao’

psihijatrica
Foto: snimka zaslona

Nakon krvavog napada u OŠ-u Prečko, dječja psihijatrica Katarina Dodig Ćurković je za Dnevnik Nove TV prokomentirala profil napadača.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon trauma opasnih po život očekivano je da se osjećamo bespomoćno, u strahu, ljuto ili zabrinuto. Prva linija pomoći u petak nakon tragedije u OŠ-u Prečko je bio stručni tim za krizne intervencije Ministarstva znanosti koji je bio na lokaciji škole.

Po potrebi će aktivirati i dodatne stručnjake koji će pomagati djeci i roditeljima, svjedocima tragedije, ali i svim ostalim učenicima i nastavnicima.

Ranija anamneza pokušaja samoubojstva indikacija za hospitalizaciju

Profesorica Katarina Dodig Ćurković dječja je psihijatrica koja svaki dan radi s mladima kojima je potrebna pomoć.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Popratila sam dio koji se odnosi na to da je napadač bio evidentiran u sustav psihijatrijske skrbi i da je imao već pokušaj samoubojstva. Međutim, ne mogu komentirati jer ne znam detalje, pa bi bilo neetično prozivati bilo koga.

Mogu samo reći da nije ranija anamneza pokušaja samoubojstva uvijek indikacija za hospitalizaciju. Ipak se radi o punoljetnom mladiću, gdje vrlo često odluku o hospitalizaciji donosi on, a ne roditelji”, objasnila je Dodig Ćurković.

>HZJZ objavio smjernice za razgovor s djecom i očuvanje mentalnog zdravlja

Psihijatrica: ‘Nikada ne možete znati…’

“Nikada ne možete znati što će se dogoditi kada je osoba vani na ulici. Vi možete potencijalno sada imati 20, 30 drugih osoba za koje nikada ne bi rekli da će se nešto dogoditi. A, nažalost, može se dogoditi ovakva situacija. Nikada ne znate što može biti okidač”, nadodaje te smatra da se krivac ne treba tražiti samo u sustavu psihijatrije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Objasnila je i kako funkcionira prisilna hospitalizacija. Objasnila je da su liječnici prije imali puno veće ovlasti pri organizaciji prisilne hospitalizacije, čiji je cilj zaštita pacijenta od njega samoga, ali i zaštititi okolinu u kojoj se on nalazi.

“Pod utjecajem boraca za ljudska prava i određenih udruga, prije par godina se zakon revidirao i danas je puno složenije donijeti odluku o prisilnoj hospitalizaciji, odraslih i djece. Osim tima liječnika mora biti uključen sud, socijalni radnici te skrbnik”, kazala je Dodig Ćurković, piše Dnevnik.hr.

Dodig Ćurković objašnjava da su liječnici ograničeni u odlukama. “Često smo pod imperativom ljudskih prava, ne samo što se tiče prisilnog liječenja nego općenito pristupa u liječenju pacijenata”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.