U petak je na Županijskom sudu u Varaždinu izrečena nepravomoćna presuda četvorici mladih Varaždinaca koji su u svibnju 2021. ispred kluba “Kulturana” u Graberju kod Varaždina nasmrt pretukli 35-godišnjeg nastavnika Ninu Čengića uslijed čega je on idućeg dana preminuo
> Varaždin: Četvero mladih koji su ubili profesora dobili samo 9 godina zatvora!
> Nepravomoćna presuda: Ukupno 52 godine zatvora za ubojstvo hrvatskog rukometaša
Javnost je ostala šokirana malom kaznom koja je izrečena počiniteljima: Ivor Vujasinović dobio je tri godine zatvora, Asja Gorski dvije godine i šest mjeseci zatvora, Ivan Gorski dvije godine zatvora te Dominik Žnidarić jednu godinu i osam mjeseci zatvora.
Naime, iako su prvotno bili optuženi za teško ubojstvo, čija je propisana kazna najmanje deset godina zatvora ili kazna dugotrajnog zatvora, optužba je nakon toga prekvalificirana u kazneno djelo teške tjelesne ozljede s posljedicom smrti, za koju je propisana kazna od tri do 15 godina zatvora. Na kraju su osuđeni za nanošenje teške tjelesne ozljede, a do pravomoćnosti presude branit će se sa slobode.
Mnogi su ovaj događaj usporedili s ubojstvom hrvatskog rukometaša Denisa Tota u Skopju u Makedoniji. Slučaj je usporediv s ovim jer se također radi o premlaćivanju koje je završilo sa smrtnom posljedicom. No, makedonski je sud nepravomoćnom presudom počinitelje osudio na drastično veće kazne. Dvoje optuženih Anđelo Đorđijevski i Klementina Levkovska nepravomoćno su osuđeni na po 18 godina, a treći, Andrej Kostovski, na 16 godina zatvora. Pored zatvorske kazne, sud je odredio isplatu odštete obitelji ubijenog rukometaša od devet milijuna makedonskih denara (oko milijun kuna).
> Policija objavila što se događalo kobne noći kada je nasmrt pretučen profesor ispred Kulturane
> Otkriveni novi detalji: Premlaćivanje varaždinskog profesora promatralo još 15 ljudi, među osumnjičenima i suvlasnici kluba
> Počelo suđenje četvorki za ubojstvo profesora kod Kulturane: ‘Nismo krivi…’
Njih troje optužnica je teretila da su nasmrt pretukli rukometaša skopskog Butela ispred noćnog kluba u gradskom parku u Skopju početkom travnja i nanijeli mu teške tjelesne ozljede, posebice mozga, od čega je umro dan poslije.
Suđenje za Totovo ubojstvo trajalo i znatno kraće…
Podsjetimo, troje okrivljenih izašlo je iz noćnog kluba zajedno s Totom, ušli su u taksi kada je počela rasprava. Potom je Kostovski izašao i Tota izvukao iz automobila. Počeli su ga udarati, a nisu stali ni kada je pao. Rukometaš je zadobio teške ozljede glave i tijela, uslijed čega je završio u komi, a potom preminuo.
> Hrvatski rukometaš Denis Tot preminuo u Sj. Makedoniji
> Procurili novi detalji oko istrage ubojstva Denisa Tota: ‘Djevojka je rekla da su ga poznavali, hladnokrvni su’
> Poznati detalji predaje osumnjičenog za ubojstvo hrvatskog rukometaša
Uspoređujući ove slučajeve, možemo zamjetiti i da suđenje za varaždinsko ubojstvo trajalo znatno dulje. Od samog događaja (svibanj 2021.) do nepravomoćne presude (prosinac 2022.) prošlo je godinu i pol, dok je nepravomoćna presuda za ubojstvo Denisa Tota (studeni 2022.) uslijedila nakon manje od osam mjeseci (studeni 2022.).
Slučajevi potiču na usporedbu jer je riječnim događajima. U oba događaja radi se o premlaćivanju ispred noćnog kluba koji je imao smrtnu posljedicu za žrtvu i u oba su počinitelji poznavali svoju žrtvu od ranije.
Postavlja se pitanje zašto ubojstvo u varaždinskom Graberju ima toliko blag sudski epilog i hoće li to biti promijenjeno u pravomoćnoj presudi.
* Ovaj tekst sufinanciran je sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija