Dok su u Hrvatskoj ubojice nastavnika osuđeni samo na 2-3 godine, ubojice Tota u Makedoniji dobili i 18 godina zatvora

Foto: snimka zaslona, iStock by Getty Images; fotomontaža: narod.hr

U petak je na Županijskom sudu u Varaždinu izrečena nepravomoćna presuda četvorici mladih Varaždinaca koji su u svibnju 2021. ispred kluba “Kulturana” u Graberju kod Varaždina nasmrt pretukli 35-godišnjeg nastavnika Ninu Čengića uslijed čega je on idućeg dana preminuo

Tekst se nastavlja ispod oglasa
> Varaždin: Četvero mladih koji su ubili profesora dobili samo 9 godina zatvora!
> Nepravomoćna presuda: Ukupno 52 godine zatvora za ubojstvo hrvatskog rukometaša

Javnost je ostala šokirana malom kaznom koja je izrečena počiniteljima: Ivor Vujasinović dobio je tri godine zatvora, Asja Gorski dvije godine i šest mjeseci zatvora, Ivan Gorski dvije godine zatvora te Dominik Žnidarić jednu godinu i osam mjeseci zatvora.

Naime, iako su prvotno bili optuženi za teško ubojstvo, čija je propisana kazna najmanje deset godina zatvora ili kazna dugotrajnog zatvora, optužba je nakon toga prekvalificirana u kazneno djelo teške tjelesne ozljede s posljedicom smrti, za koju je propisana kazna od tri do 15 godina zatvora. Na kraju su osuđeni za nanošenje teške tjelesne ozljede, a do pravomoćnosti presude branit će se sa slobode.

Mnogi su ovaj događaj usporedili s ubojstvom hrvatskog rukometaša Denisa Tota u Skopju u Makedoniji. Slučaj je usporediv s ovim jer se također radi o premlaćivanju koje je završilo sa smrtnom posljedicom. No, makedonski je sud nepravomoćnom presudom počinitelje osudio na drastično veće kazne. Dvoje optuženih Anđelo Đorđijevski i Klementina Levkovska nepravomoćno su osuđeni na po 18 godina, a treći, Andrej Kostovski, na 16 godina zatvora. Pored zatvorske kazne, sud je odredio isplatu odštete obitelji ubijenog rukometaša od devet milijuna makedonskih denara (oko milijun kuna).

Tekst se nastavlja ispod oglasa
> Policija objavila što se događalo kobne noći kada je nasmrt pretučen profesor ispred Kulturane
> Otkriveni novi detalji: Premlaćivanje varaždinskog profesora promatralo još 15 ljudi, među osumnjičenima i suvlasnici kluba
> Počelo suđenje četvorki za ubojstvo profesora kod Kulturane: ‘Nismo krivi…’

Njih troje optužnica je teretila da su nasmrt pretukli rukometaša skopskog Butela ispred noćnog kluba u gradskom parku u Skopju početkom travnja i nanijeli mu teške tjelesne ozljede, posebice mozga, od čega je umro dan poslije.

Suđenje za Totovo ubojstvo trajalo i znatno kraće…

Podsjetimo, troje okrivljenih izašlo je iz noćnog kluba zajedno s Totom, ušli su u taksi kada je počela rasprava. Potom je Kostovski izašao i Tota izvukao iz automobila. Počeli su ga udarati, a nisu stali ni kada je pao. Rukometaš je zadobio teške ozljede glave i tijela, uslijed čega je završio u komi, a potom preminuo.

> Hrvatski rukometaš Denis Tot preminuo u Sj. Makedoniji
> Procurili novi detalji oko istrage ubojstva Denisa Tota: ‘Djevojka je rekla da su ga poznavali, hladnokrvni su’
> Poznati detalji predaje osumnjičenog za ubojstvo hrvatskog rukometaša

Uspoređujući ove slučajeve, možemo zamjetiti i da suđenje za varaždinsko ubojstvo trajalo znatno dulje. Od samog događaja (svibanj 2021.) do nepravomoćne presude (prosinac 2022.) prošlo je godinu i pol, dok je nepravomoćna presuda za ubojstvo Denisa Tota (studeni 2022.) uslijedila nakon manje od osam mjeseci (studeni 2022.).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Slučajevi potiču na usporedbu jer je riječnim događajima. U oba događaja radi se o premlaćivanju ispred noćnog kluba koji je imao smrtnu posljedicu za žrtvu i u oba su počinitelji poznavali svoju žrtvu od ranije.

Postavlja se pitanje zašto ubojstvo u varaždinskom Graberju ima toliko blag sudski epilog i hoće li to biti promijenjeno u pravomoćnoj presudi.

* Ovaj tekst sufinanciran je sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.