Donosimo izborne rezultate za manjine i popis njihovih predstavnika na ovim izborima

Foto: Thinkstock

Nakon razgovora s Mostom, danas ujutro u središnjici HDZ-a Andrej Plenković i stranački pregovarački tim primaju osam zastupnika nacionalnih manjina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Sigurno nećemo podržati vladu u kojoj sjedi Hasanbegović”, rekao je potpredsjednik SDSS-a Milorad Pupovac u svom intervjuu za N1 i tako potaknuo brojne teme.

Pupovac: Spreman sam biti potpredsjednik Vlade, ali bez Hasanbegovića

Hasanbegović: Pupovac neće kadrovirati sastav buduće hrvatske Vlade, nije predsjednik HDZ-a ni Mosta

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon drugog sastanka osam manjinskih zastupnika izabranih na nedjeljnim prijevremenim parlamentarnim izborima, Furio Radin, zastupnik talijanske nacionalne manjine, izjavio je kako se program saborski zastupnika nacionalnih manjina temelji na onom koji su predali i u mandatu prošle Vlade, a koji, koliko zna, uopće nije bio razmatran. “Ne znam je li uopće bio i pročitan”, kazao je i dodao kako je taj program sada samo dorađen.

“Gotovo je 90 posto i sutra ujutro ćemo ga završiti”, rekao je, izvijestivši da će manjinski zastupnici svoj program dati na razmatranje vjerojatnom mandataru za sastavljanje nove vlade.

Osim zajedničkog dijela za sve manjine zastupljene u Saboru, program će sadržavati i specifične dijelove za svaku od njih i sve to zajedno bit će jedna cjelina koja bi, navodi, trebala biti dio vladinog programa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sastanku je nazočilo svih osam manjinskih zastupnika – uz Radina i Ermina Lekaj Prljaskaj, Milorad Pupovac, Mile Horvat, Boris Milošević, Robert Jankovics, Vladimir Bilek i Veljko Kajtazi.

Izborni rezultati za manjine

Srpska nacionalna manjina imala je sedam kandidata: Milorada Pupovca, Milu Horvata, Borisa Miloševića, Srđana Milakovića, Sinišu Ljubojevića, Jovicu Radmanovića i Jovana Ajdukovića. Milorad Pupovac dobio je 16.166 glasova, Mile Horvat 12.175, a Boris Milošević 11.479.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mađarska nacionalna manjina imala je dva kandidata Roberta Jankovicsa i Šandora Juhasa. Jankovics je dobio 2.731 glasova, a Juhas 2.420. Važno je istaknuti kako je Savez mađarskih udruga (SMU) najavio je u četvrtak kako će DORH-u dostaviti dokumentaciju o izbornim nepravilnostima i sumnjama da je izabrani zastupnik mađarske manjine Robert Jankovics podmićivao birače drugih nacionalnosti da se u popise birača upišu kao Mađari, na što Jankovics uzvraća da je ta izmišljena priča samo alibi za izborni poraz.

Predstavnici mađarskih udruga međusobno se prozivaju za izborne nepravilnosti

Talijanska nacionalna manjina imala je dva kandidata: Furija Radina i Maurizia Zennara. Furio Radin dobio je 1.676 glasova.

Češka i slovačka nacionalna manjina imala je dva kandidata: Vladimira Bileka i Ivana Komaka. Vladimir Bilek dobio je 1.329 glasova.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Austrijska, bugarska, njemačka, poljska, romska, rumunjska, rusinska, ruska, turska, ukrajinska, vlaška i židovska nacionalna manjina imala je osam kandidata: Veljka Kajtazija, Roberta Bosaka, Nuru Ismailovskog, Duška Kostića, Natašu Avdagić, Orhana Memedija, Barija Ahmedija i Seada Bracu Hasanovića. Veljko Kajtazi dobio je 2.010 glasova.

Albanska, bošnjačka, crnogorska, makedonska i slovenska nacionalna manjina imala je osam kandidata: Erminu Lekaj Prljaskaj, Mirzu Mešić, Idrisa Sulejmanija, Nedžada Hodžića, Mirsada Srebrenikovića, Muhameta Morinu, Aliju Avdića, Rusmira Akšamija. Ermina Lekaj Prljaskaj dobila je 1.354 glasova

Prema odredbama članka 19. Ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina Republika Hrvatska jamči pripadnicima nacionalnih manjina prava na zastupljenost u Hrvatskom saboru.

Politička predstavljenost također je zakonski zajamčena nacionalnim manjinama, kako u Saboru, tako i u tijelima lokalne i područne samouprave. Po Zakonu o izboru zastupnika u hrvatski Sabor predstavnicima 22 nacionalne manjine 2003., za vrijeme SDP-a, vlade Ivice Račana, dodjeljuje se osam zastupničkih mjesta, za koje se izbori vrše u posebnoj izbornoj jedinici. U skladu sa člankom 19. Ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina, pripadnicima nacionalnih manjina koji u ukupnom stanovništvu Hrvatske sudjeluju s više od 1,5% stanovnika jamči se najmanje jedno, a najviše tri zastupnička mjesta, dok manjine koje imaju zastupljenost manju od 1,5% biraju najmanje četiri zastupnika pripadnika nacionalnih manjina zajedno.

Sve do travnja 2003. godine pravo na zastupljenost u Hrvatskom Saboru imali su samo pripadnici 10 takozvanih autohtonih manjina, i to Mađari, Srbi i Talijani po jednog, Česi i Slovaci jednog zajedno, te Austrijanci, Nijemci, Rusini, Ukrajinci i Židovi jednog zastupnika zajedno. Pravo na zastupljenost u Saboru nisu imali Bugari, Poljaci, Romi, Rumunji, Rusi, Rusi, Turci, Albanci, Bošnjaci, Crnogorci, Makedonci i Slovenci.

Što kaže izborni zakon kojeg zloupotrebljava Pupovac?

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.