DORH počinio ključnu pogrješku: Propala optužba za ratno profiterstvo

Foto: fah

Na zagrebačkom Županijskom sudu nedavno je zbog zastare donesena odbijajuća presuda vezana za dokapitalizaciju Croatia busa, a nije dokazano ni ratno profiterstvo, što prema stavu suda ide na dušu DORH-a, javlja Večernji list.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Mandat glavnog državnog odvjetnika Dinka Cvitana istječe u travnju, kada će Sabor raspravljati o njegovom radu?

Prema optužnici, Croatia bus je kroz fiktivnu dokapitalizaciju oštećen za 4,5 milijuna DEM, a zbog toga se sudilo Anti Marijanu, Ivanu Radoševiću, Tomislavu Dragunu i Lovorki Dragun Mirković, optuženima za zloporabu položaja i ratno profiterstvo. Bila je riječ o ponovljenom suđenju jer je četvorka 2004. oslobođena krivnje, no Vrhovni sud je nepravomoćnu presudu ukinuo, naloživši novo suđenje.

> Starešina: Vrh kaznenog odjela DORH-a učinio bi korist za demokraciju u Hrvatskoj da nakon presude podnese ostavku

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Postupak se od 2007. do 2013. rastezao jer je traženo izuzeće sudaca koji su predmet vodili. Radošević je bio nedostupan jer je u Njemačkoj, Dragun je pobjegao u Sloveniju gdje je tražio azil, a u međuvremenu se i teško razbolio. Ponovljeno suđenje počelo je 2013. a DORH je zloporabe za koje je teretio optuženike povezao sa Zakonom o nezastarijevanju kaznenih djela ratnog profiterstva i kaznenih djela iz procesa pretvorbe i privatizacije, pa su optuženi i za ratno profiterstvo.

> (VIDEO) Vilim Karlović: ‘Preživio sam Ovčaru, Velepromet i Mitrovicu, a iz DORH-a me nikada nitko nije pozvao na razgovor’

No prema stavu suda, DORH je tada počinio ključnu pogrješku, jer kako se navodi u obrazloženju, nije dovoljno dobro obrazloženo zašto se optuženici sada terete za ratno profiterstvo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Hoćemo li napokon saznati zašto je DORH štitio ubojice i zašto nije bilo ostavki nakon presude u Münchenu?

Sud je primijetio i da se DORH nije pozvao na Članak 7. Zakona o nezastarijevanju kaznenih djela ratnog profiterstva i kaznenih djela iz procesa pretvorbe i privatizacije. Optužnica nije mijenjana iako je sud pitao zastupnicu optužbe hoće li to učiniti, a kako to nije napravljeno, optužba za ratno profiterstvo je otapala, a slučaj je otišao u zastaru, koja je nastupila 16. siječnja 2018. godine.

> Sessa: Pad ‘slučaja Maškarin’ zbog zastare nije se trebao dogoditi

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.