Vijest o smrti junakinje Domovinskog rata, ratne i poratne ravnateljice vukovarske bolnice, dr. Vesne Bosanac, zavio je Hrvatsku u crno.
Dr. Bosanac vodila vukovarsku bolnicu u najtežim uvjetima tromjesečne opsade Grada Heroja
Dr. Vesna Bosanac vodila je vukovarsku bolnicu u najtežim uvjetima tromjesečne opsade Grada Heroja. U tim se danima bolnica zbog neprestanog bombardiranja nalazila u podrumu zgrade, a osim prostora za bolesnike i ranjenike nedostajalo joj je i hrane, vode i lijekova. Usprkos svim tim neljudskim uvjetima, osoblje bolnice pod vodstvom dr. Bosanac učinilo je sve da bi pacijentima pružili najbolju moguću skrb.
Pri tom je i za svakog od njih uredno vođena medicinska dokumentacija. O humanosti i herojstvu liječnika i medicinskih sestara govori i činjenica da su u bolnici jednakom pažnjom liječeni i ranjenici neprijateljske vojske. Fenomen ratne vukovarske bolnice koja je, usprkos potpunoj odsječenosti i najtežim ratnim uvjetima, uspjela održati red i zbrinuti sve kojima je trebala pomoć, svijetli je primjer beskompromisne zauzetosti za napadnutog i ugroženog čovjeka i njegovo dostojanstvo, a djelatnici ratne bolnice zaslužuju najveće poštovanje ne samo u hrvatskim već i u svjetskim razmjerima.
> Preminula dr. Vesna Bosanac, ravnateljica vukovarske bolnice, heroina Domovinskoga rata
Ratni zločinci i danas u javnom prostoru
No dok se hrvatska javnost s divljenjem i poštovanjem klanja vukovarskoj žrtvi i zaslugama dr. Vesne Bosanac, i danas su u javnom prostoru prisutne osobe koje se povezuje sa zločinima u Vukovaru i koje relativiziraju ulogu dr. Vesne Bosanac te istinu o velikosrpskoj agresiji. Major agresorske JNA, Veselin Šljivančanin, odgovoran za odvođenje ranjenika iz bolnice nakon zauzeća grada i egzekuciju na Ovčari, danas se nalazi na slobodi (u Haagu je prvotno osuđen na 17 godina, a zatim mu je kazna umanjena na 10), a nedavno je bio i gost srbijanske televizije komentirajući rat u Ukrajini. Srbija, podsjetimo, nikada Hrvatskoj nije vratila medicinsku dokumentaciju vukovarske bolnice koju je vrh JNA, nakon što je pod vodstvom majora Šljivančanina 19. studenoga 1991. ušao u bolnicu, zaplijenio.
> Tko je Veselin Šljivančanin, odgovoran za pokolj na Ovčari, a u Hagu osuđen na 10 godina?
> (VIDEO) Podsjetimo se: Što se dogodilo na Ovčari i tko je odgovarao za počinjene zločine?
Dr. Vesna Bosanac, koja je svjedočila u haškom sudskom procesu protiv Šljivančanina, nakon pravomoćne presude, kako je prenijela Slobodna Dalmacija, izjavila je: “Sramotno je bilo i onih 17 godina, a pogotovo ovo smanjenje kazne na deset godina. To samo dokazuje teoriju da Haški sud nije pravedan sud i da ne sudi na temelju činjenica koje su svima poznate”.
Također je dodala: “Po svemu sudeći, nema ovozemaljske kazne za takve, ali čekat će ga, na kraju, sud za sve što je učinio Vukovarcima”.
Bosanac odgovarala na laži koje je iznosio SDSS-ov Vojislav Stanimirović
Ono što još više zaprepašćuje, jest što su napadi na dr. Bosanac prisutni i u hrvatskom prostoru i to iz redova SDSS-a, koalicijskog partnera vladajuće stranke u Hrvatskoj. Član SDSS-a Vojislav Stanimirović, koji je za vrijeme rata djelovao u agresorskoj JNA te ga se povezuje s ratnim zločinima, kao predsjednik te stranke 2010. govorio je za beogradsku Politiku da ne stoji tvrdnja “da su Srbi počeli rat u Vukovaru”.
Među ostalim, upitan za detalje o medicinskoj dokumentaciji iz vukovarske bolnice čiji je malen dio tadašnji srbijanski predsjednik Tadić u Vukovaru predao hrvatskoj strani, Stanimirović je odgovorio:
– Vidite, hrvatska strana stalno potencira da su iz bolnice na Ovčaru odvedeni hrvatski ranjenici, bolesnici i bolničko osoblje. S druge strane, imamo informacije da su u bolnici bile oružane snage koje su se preobukle u bolesnike. I sada ovi protokoli koji su predani mogu rasvijetliti što je tu istina, koliko je bilo stvarnih bolesnika, a koliko vojnika. Jer, oni koji nisu u tim protokolima, zapravo su preobučeni vojnici.
– To je deplasirano pitanje, ali i omalovažavanje žrtve – komentirala je tada Stanimirovićeve izjave ratna i tadašnja ravnateljica vukovarske bolnice Vesna Bosanac, prenio je Jutarnji list. Dodala je da je slučaj Ovčara – gdje je 20. studenoga 1991. godine pogubljeno 200 ratnih zarobljenika odvedenih iz vukovarske bolnice nakon sloma obrane grada – detaljno raščlanjen u Haagu.
– Točno se zna, imenom i prezimenom, tko je pogubljen na Ovčari, od ranjenih hrvatskih branitelja, civila do medicinskog osoblja, pa i 16-godišnjeg djeteta. Ti ljudi po nijednoj međunarodnoj konvenciji nisu trebali biti ni zarobljeni. Sve je zapisano u dosjeima za svaku žrtvu – navela je dr. Bosanac, dodajući da je osim u haaškom procesu, isto pitanje definirano i tijekom beogradskog suđenja za zločin na Ovčari.
Bosanac Stanimiroviću: Bolje mu je da šuti, a Vukovarce pusti da žale za svojim najmilijima
“Među onima koji su odvedeni na Ovčaru i tamo pogubljeni nije bilo preobučenih hrvatskih vojnika, kako to tvrdi Stanimirović, ali je bilo djece, žena i staraca. Bolje mu je da šuti, a Vukovarce pusti da žale za svojim najmilijima”, poručila je s medijske konferencije Vesna Bosanac, ratna ravnateljica vukovarske bolnice.
Ustvrdila je da je Vojislavu Stanimirović, kroz izjave koje je dao Politici, “vjerojatno bio cilj potencirati prava Srba jer se on kao političar na razne načine bori za glasove”, ali i upozorila da “nije korektno i vrlo je sramotno to raditi preko vukovarskih žrtava”. “Ako je nazočio evakuaciji ranjenika iz bolnice ili egzekuciji na Ovčari, treba reći da je bio i reći tko je bio prerušen. Koliko znam – nije tu bio. Zato su njegove izjave sramotne, pogotovo u danima kad se sjećamo svakog trenutka pred pad grada, okupacije i odvođenja ranjenika i bolesnika na stratište”, rekla je Vesna Bosanac.
“‘Sporazum o evakuaciji nije se proveo”
> Ruga li se Srbija Hrvatskoj kada skriva otuđenu dokumentaciju i podatke o sudbini nestalih?
> Koliko je članova SDSS-a koji imaju saznanja ili su povezani sa zločinima u Domovinskom ratu?
Brojne novinarske ekipe podsjetila je na posljednje dane obrane Vukovara i brojne najave po kojima su ranjenici i bolesnici iz vukovarske bolnice trebali biti evakuirani 18. studenoga, dan poslije osobe zbrinute u pričuvnoj bolnici u Borovo Commerceu, a 20. studenoga i svi civili iz grada.
“Sporazum o evakuaciji se nije proveo, obrana je slomljena 18. studenoga, a bolnicu su preuzele snage tzv. JNA i liječnici s beogradske VMA koje je tamo doveo major Šljivančanin”, prisjetila se Vesna Bosanac. Ukazala je i da je, od 200 posmrtnih ostataka osoba ubijenih na Ovčari, njih 193 identificirano, od čega su u većini ranjenici iz bolnice, te napomenula da se još uvijek traga za 55 osoba odvedenih iz te zdravstvene ustanove nakon pada grada.
Stanimirovićeva povezanosti s ratnim zločinima počinjenim u Vukovaru i okolici?
Podsjetimo, Vojislav Sanimirović i danas je visokopozicionirani član SDSS-a: predsjednik je glavne skupštine stranke koja u koaliciji s Plenkovićevim HDZ-om obnaša vlast u Hrvatskoj.
“Izvori o velikosrpskoj agresiji i okupaciji dijela Republike Hrvatske u Domovinskom ratu pokazuju da je prim. dr. Vojislav Stanimirović imao istaknutu ulogu za vrijeme srpske okupacije Vukovara, autor je sramotne izjave o Vukovarskoj bolnici kao „posljednjem uporištu ustaške vlasti u Vukovaru“, te je uoči VRO „Oluja“ 1995. postao „ministar bez lisnice u Vladi Republike Srpske Krajine“. Dakle, u „vladi“ na okupiranom području Republike Hrvatske”, upozorio je dr. sc. Ante Nazor u razgovoru za Narod.hr.
“Sve navedeno, posebice s obzirom na činjenicu da su nad ranjenicima i medicinskim osobljem vukovarske bolnice pripadnici srpskih snaga nakon okupacije grada počinili ratni zločin, kao i na činjenicu da su za vrijeme srpske okupacije grada počinjeni zločini ubojstva nad dijelom preostalih Hrvata u Vukovaru, o čemu se u javnosti malo govori, iznimno je otežavajuće za političko djelovanje Vojislava Stanimirovića u Hrvatskoj i razlog je propitivanja njegove moguće uloge, odnosno povezanosti s ratnim zločinima počinjenim u Vukovaru i okolici“, naglasio je dr. sc. Nazor.
*Ovaj tekst sufinanciran je sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija