Đurđević u obrani Horvat Vuković: Hoće li Pravni fakultet reagirati na njihove objave?

Photo: Boris Scitar/Vecernji list/PIXSELL

Nesuđena predsjednica Vrhovnog suda Republike Hrvatske Zlata Đurđević ovih je dana otvoreno dala podršku profesorici Ani Horvat Vuković na društvenoj mreži Facebook.

Đurđević je, naime, stala u obranu kolegice Horvat Vuković koja je svojevremeno Trumpu poželjela da “krepa”, a nedavni atentat ocijenila kao “umalo”. Uz podršku kolegici, Đurđević je između ostalog spominjala i “klečavce” te govor mržnje.

Đurđević: “Draga Ana…”

Đurđević je ovako započela javnu obranu Horvat Vuković:

„Draga Ana, napadi koji su ti upućeni jednako su vjerodostojni kao izjave da se sa klečavcima u Hrvatskoj postupa isto kao što su nacisti postupali sa Židovima, a i dolaze od istih ekstremističkih pojedinki i pojedinaca”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zlata Đurđević navela je da se “klečavci ne samo javno zalažu za diskriminaciju i nasilje nad ženama već ih i potiču u našoj evidentno patrijarhalnoj Hrvatskoj”.

“Nema ispravnog odgovora za one koji zloupotrebljavaju javni prostor za promicanje mržnje i nasilja. Drži se! Ne odustajemo”, poručila je Đurđević kolegici Horvat Vuković.

U svom javnom komentaru, Đurđević je prozvala molitelje za javno zalaganje za diskriminaciju i poticanje na nasilje nad ženama. Njezinu objavu, kao i objave njezine kolegice Horvat Vuković, dodatno pogoršava jedna činjenica.  Naime, obje su zaposlene na Pravnom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tko je Zlata Đurđević?

Zlata Đurđević redovita je profesorica u trajnom zvanju na Pravnom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Od 2007. do 2023. godine bila je predstojnica Katedre za kazneno procesno pravo.

Prije tri godine, predsjednik Republike Zoran Milanović predložio ju je za predsjednicu Vrhovnog suda. U hrvatskom je Saboru protiv tog prijedloga glasovao čak 81 zastupnik.

>Milanović mimo procedure predložio kandidatkinju, ona mimo procedure prihvatila kandidaturu

Prof. Đurđević svojevremeno je bila pričuvna hrvatska kandidatkinja za sutkinju Europskog suda za ljudska prava te kandidatkinja i Milanovićeve i Plenkovićeve Vlade za Međunarodni kazneni sud. Bila je i članica Državnoodvjetničkog vijeća i Povjerenstva za azil Republike Hrvatske.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Protiv izručenja Perkovića i Mustača

Zlata Đurđević široj je javnosti poznata po tome što se protivila izručenju Josipa Perkovića i Zdravka Mustača Njemačkoj zbog likvidacije hrvatskog emigranta Stjepana Đurekovića. Tvrdila je da je odluka Vrhovnog suda o izručenju protuustavna.

Đurđević je bila i članica radne skupine za izmjenu Zakona o pravosudnoj suradnji u kaznenim stvarima s državama članicama EU. No, kako nije mogla uskladiti fakultetske obveze, nije sudjelovala u radu te je javnim pismom kritički istupila protiv izmjena tog zakona nazvanih lex Perković.

Zajedno s profesorima Alanom Uzelcem i Đorđem Gardaševićem tvrdila da je odluka Visokog prekršajnog suda, kojom je Marko Perković Thompson oslobođen za uzvik “Za dom spremni” u pjesmi Bojna Čavoglave, protuustavna.

Što će učiniti zagrebački Pravni fakultet?

Podsjetimo, nakon što je Narod.hr prenio objave Ane Vuković Horvat, u kojima je iskazala želju za smrću bivšeg američkog predsjednika, ona se najprije pokušala opravdati. No, u ponedjeljak je obrisala svoj profil na Facebooku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Umirovljeni ustavni stručnjak prof. Branko Smerdel osvrnuo se na objave svoje bivše kolegice. Njezine napise nazvao je ‘šokantnim pozdravom političkom nasilju’.

Ana Horvat Vuković i Zlata Đurđević zaposlenice su zagrebačkog Pravnog fakulteta. Hoće li i kako reagirati Pravni fakultet, ostaje nam za vidjeti nakon što nadležni odgovore na naše upite.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.