Nakon posljednjeg debakla s Popisom stanovništva koji se odnosi na podatke o vjerskoj strukturi građana, ravnateljici Državnog zavoda za statistiku Lidiji Brković iz Vlade stižu čestitke na obavljenom poslu iz kojeg proizlazi da u mjestu s gotovo stopostotnim srpskim stanovništvom nema ni jednog pravoslavca, navodi Jutarnji list.
> Dr. sc. Jurić: Dva su ključna cilja popisa – prikazati da je katolika drastično manje i zamagliti istinu da je stranaca drastično više
> Čak 83% građana izjasnilo se kao katolici: Zašto DZS-ovo izvješće to ne pokazuje?
“Vidim odgovornost ravnateljice za Popis koji je dobro proveden. Prvi put je bio digitalan i gotovo 50 posto ljudi se samopopisalo. Proveden je u dosad najtežim okolnostima pandemije koronavirusa, kada je bilo puno zaraženih, puno samoizolacija, izolacija i mjera. Dakle, treba pohvaliti rad DZS-a i popisivača. U idućim danima DZS će imati konferenciju za novinare i ponovno izaći s podacima o vjerskoj pripadnosti kako bi otklonili sve dileme da je tu nešto krivo”, kazao je glasnogovornik Vlade Marko Milić na N1 televiziji i uputio nas na tu izjavu kao odgovor na upite koje smo u povodu Popisa poslali Vladi.
> Demograf Šterc: Manji broj Srba u Vukovaru je realna slika, potvrda popisivanja fiktivnog stanovništva 2011.
Vlada, dakle, odbija kritike da je Popis napravljen traljavo, kao i obrada podataka. Problem je, kaže Milić, u novoj metodologiji, novom načinu obrade podataka, a grešaka nema. Logično, ako se uzme da je Vlada postavila ravnateljicu, pa je za nju i odgovorna.
Ravnateljica na čelo DZS-a prvotno je imenovana bez procedure
Imovinska kartica Lidije Brković, inače članice HDZ-a, otkriva da kao ravnateljica DZS-a prima plaću od 20.500 kuna neto.
> Evo koliko u Zagrebu ima Hrvata, Srba, katolika, ateista…
> Penava za Narod.hr: Popis iz 2011. je netočan, u pitanju su lažni podaci i manipulacija kako bi se destabilizirao Vukovar
Brković je imenovana za ravnateljicu DZS-a na zatvorenom dijelu sjednice Vlade 28. ožujka 2019., a istovremeno je razriješen dotadašnji ravnatelj Marko Krištof. Čelna osoba Zavoda imenovana je bez procedure i javnog natječaja, što je, ukazuju poznavatelji regulative, suprotno uredbama EU, navodi Jutarnji list.
> Pupovac tvrdi: U Vukovaru se sustavno radilo na tome da se broj Srba smanji
Vlada se, međutim, odlučila za “popravni” pa je u rujnu 2020. bio raspisan natječaj za glavnog ravnatelja DZS-a. Javila su se četiri kandidata, od kojih jedan nije ispunjavao formalne uvjete pa je njih troje bilo pozvano na intervju koji je s kandidatima proveo državni tajnik Ministarstva pravosuđa. Jedna kandidatkinja nije došla, a Lidija Brković je dobila bolje ocjene od konkurenta pa ju je premijer Andrej Plenković 14. siječnja 2021. predložio Vladi koja ju je imenovala na mandat od pet godina.
Izvor: narod.hr/jutarnji.hr