Emilio Bungur, hrvatski branitelj optužen za ratni zločin u predmetu Lora 1, uputio je kaznenu prijavu protiv tužitelja i sudaca radi upornog 15 godišnjeg nezakonitog i protuustavnog suđenja i oduzimanja slobode u procesu Lora.
Kazneno je prijavio 59 sudaca Vrhovnog i Ustavnog te splitskog Županijskog suda, časnike Vojne policije, glavnog državnog odvjetnika, druge tužitelje i njihove zamjenike, optužujući ih za zlouporabe položaja i ovlasti te veleizdaju na štetu hrvatskih branitelja.
Kaznena prijava napisana je na devet stranica i u njoj se u dokaznom postupku kao svjedoke među ostalim predlaže saslušati Miroslava Tuđmana, Matu Laušića, Ivana Grbavca Kobru, Mihaela Budimira te brojne druge visoke časnike HV-a i MUP-a.
Podnositelj kaznene prijave predlaže DORH-u provođenje istrage u skladu sa odredbom članka 216. st. 1. ZKP-a tijekom koje da se ispitaju osumnjičenici i utvrde razlozi protupravnog progona i diskriminacije Hrvatskih branitelja koje su stavili izvan zakona tj. izvan ustavno-pravnog okvira Republike Hrvatske čime su ugrožena ljudska prava protupravno optuženih i osuđenih hrvatskih branitelja, ali i pravni poredak te nacionalna i državna sigurnost Republike Hrvatske kao i njen ugled među članicama UN-a, NATO-a i EU.
Podnositelj predlaže da se saslušaju osumnjičenici na okolnost dogovornog protupravnog progona i diskriminacije Hrvatskih branitelja,
– da se saslušaju svjedoci na okolnost kriminalne djelatnosti „civilnih osoba“ i na okolnost njihova pritvaranja rješenjem Vojnog suda u Splitu od 12.06.1992. na koji način su ti pritvorenici osumnjičeni po obavještajnim i policijskim službama MORH-a i suda kao špijuni, teroristi i sudionici u oružanoj pobuni protiv Republike Hrvatske a o kojima kao čelnici državnih službi imaju neposredna saznanja.
Više možete pročitati ovdje: kaznena-prijava-protiv-odg-osoba-morh-dorh-i-sudova-3-10-2016-lora
Vrhovni sud Hrvatske odbio je početkom kolovoza kao neosnovanu žalbu na produljenje istražnog zatvora Emiliju Bunguru, a njegov odvjetnik Vinko Burazer rješenje Vrhovnog suda smatra neustavnim i nezakonitim te je početkom rujna podnio tužbu Ustavnom sudu zbog povrede ljudskih prava, a splitskom Županijskome zahtjev za zaštitu prava na suđenje u razumnom roku.
Kako je odvjetnik Burazer rekao da nije bilo osnove da se Emiliju Bunguru odredi istražni zatvor zato što mu optužnica za Loru 1 nikada nije bila uručena, a optužnica za Loru 2 mu je uručena tek kad je sudu uložio prigovor. Ustavnu tužbu podnijeli su zato što su mu povrijeđena ljudska prava zajamčena Zakonom o kaznenom postupku i Ustavom te zato što mu se ne sudi po valjanom zakonu, zbog čega se smatra diskriminiranim. U tužbi su naveli i da je bilo mnogih bitnih povreda odredaba Kaznenog postupka i Ustava.
> Na osnovu lažnih činjenica optuženi za ratni zločin? (1. dio)
“Županijski sud je namjerno pogriješio još prije 15 godina, kada mu se sudilo po zakonu koji nije bio na snazi, a pogriješio je i u tome što nije odredio individualnu krivnju za svakog optuženika, nego je njih osam kolektivno kažnjeno. Ni krivnja ni kazna nisu individualizirani, a to se po Zakonu o kaznenom postupku mora napraviti”, rekao je odvjetnik Burazer.
> Na osnovu lažnih činjenica optužen za ratni zločin? (2. dio)
Sudski postupak Lora 2, u kojemu optužnica Županijskoga državnog odvjetništva u Splitu petoricu optuženika tereti za ratni zločin 1992. godine nad zarobljenicima u vojnom zatvoru Lori, počeo je 9. rujna 2015., a već dva dana poslije je odgođen na neodređeno vrijeme. Razlog tomu je bio zahtjev odvjetnika Vinka Burazera za izuzećem sudskog vijeća pod predsjedanjem suca Vladimira Živaljića u kaznenom postupku Lora 2 i predsjednika Županijskoga suda u Splitu Marijana Miletića te njegov prijedlog da se kazneni postupci Lora 1 (ratni zločin nad civilima) i Lora 2 spoje u jedan predmet, što je poslije i učinjeno.
Petorica optuženih u postupku Lora 2, među kojima je i Emilio Bungur, bili su obuhvaćeni i slučajem Lora 1 u kojem su osmorica vojnih policajaca osuđena na ukupno 53 godine zatvora. Pravomoćna presuda u slučaju Lora 1 donesena je 2006. godine na splitskome Županijskom sudu, a 2007. godine potvrđena je i presudom Vrhovnog suda Republike Hrvatske.
Izvanraspravno vijeće splitskoga Županijskog suda u prosincu 2015. godine donijelo je odluku, na prijedlog Županijskoga državnog odvjetništva, da se Emiliju Bunguru prekine izdržavanje šestogodišnje zatvorske kazne na koju je osuđen u postupku Lora 1, te da se taj postupak vrati u fazu istrage. Obrana Emilija Bungura 28. siječnja 2016. poslala je Vrhovnom sudu Republike Hrvatske žalbu u kojoj traži da se zaustavi postupak Lora 1 protiv Bungura te da mu se ukine pravomoćna presuda i da ga se iz istražnog zatvora u Glini pusti na slobodu.
Izvor: narod.hr