-->
Nedjelja, 12 siječnja, 2025
-1.2 C
Zagreb
Pratite nas:

Odbor EP dao podršku Šuici: Pitanje imovine potaknuo samo jedan zastupnik, a ona se hvalila ratifikacijom Istanbulske konvencije

Podijeli

Kandidatkinja za potpredsjednicu Europske komisije Dubravka Šuica dobila je pozitivnu ocjenu nakon saslušanja pred nadležnim odborima Europskog parlamenta, neslužbeno je doznao Večernji list od izvora upućenog u odluku koja je donesena oko 23 sata, a trebala bi službeno biti objavljena tek danas.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Osim Europske pučke stranke, podršku za prolazak Šuice odlučili su dati i klub zastupnika socijalista i demokrata (S&D), liberalni klub Renew Europe (RE) i Europski konzervativci i reformatori (ECR), dok su zastupnici iz redova zelenih bili nezadovoljni Šuičinim odgovorima i pokušavali ishoditi odluku o pozivanju hrvatske kandidatkinje na novo saslušanje zbog dodatnih objašnjenja. No, zeleni su s takvim stavom ostali u manjini, zajedno s krajnjom ljevicom iz kluba GUE te Salvinijevom desnicom iz kluba Identitet i demokracija. Odluka o prolasku bila je većinska, ali ipak se čini da nije bila glatka. Od dva različita izvora, ne iz redova zelenih, odmah nakon saslušanja smo čuli dojmove da Šuica “nije baš bila najbolja”, da nije bila jasna i da će “dobiti zeleno svjetlo, ali ne baš entuzijastično”, kako se izrazio jedan izvor.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Jasno je odgovarala na sva, pa i najteža pitanja. Mi u EPP-u ćemo biti ponosni na nju kao povjerenicu”, ustvrdila je Danuta Hübner, koordinatorica saslušanja uime europskih pučana.

Glede samih pitanja, u danas lijevo-liberalnom Europskom parlamentu Šuicu su više pritiskali s pitanjima o glasovanju o rezolucijama koje se tiču takozvanih “seksualnih i reproduktivnih prava” žena odnosno ukidanja prava nerođenog djeteta na život, nego s pitanjima o imovini nje i njezine obitelji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pitanje imovine potegnuo je samo jedan njemački nezavisni zastupnik.

“Prije 20 godina bili ste učiteljica sa samo 60 kvadrata stana, a danas vaša imovina vrijedi više od 5 milijuna eura. Biste li podijelili s nama recept za to”, pitao je Marin Sonneborn, ali ga je prekinuo predsjednik Odbora Antonio Tajani, ustvrdivši da je Šuica glatko prošla provjeru o mogućem sukobu interesa pred Odborom za pravna pitanja i da odbor koji je saslušava nema zadatak ulaziti u takva, već samo u pitanja o sadržaju, odnosno o Šuičinom resoru.

“Ne spominjete činjenice, nego ste čitali članke koji naprosto nisu istiniti”, kazala je Šuica, prenosi Večernji list.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Lijevo-liberalni Europski parlament pred odborom se puno više bavio pitanjem ideologije, pa su je tako Šuicu pritiskali glede glasovanja o takozvanim “seksualnim, reproduktivnim pravima” odnosno ukidanju prava na život nerođenoj djeci te LGBT pravima.

>Tko je Dubravka Šuica, Plenkovićeva kandidatkinja za povjerenicu u Europskoj komisiji?

Šuica se branila kako je glasovala protiv njih samo zato jer u tom trenutku, za vrijeme krize, nije bilo dovoljno financijskih sredstava kako bi se podržala ta ideologija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na pitanje kakav je njezin stav o pobačaju Šuica je ustvrdila da to nije relevantno za obnašanje dužnosti, ali se pohvalila kako je bila jedna od glavnih zagovaratelja ratifikacija Istanbulske konvencije u Hrvatskoj.

“Zbog toga sam izgubila i dio konzervativnih birača. Nemate nikakvog razloga da sumnjate u moje buduće djelovanje” zaključila je.

Premijer Vlade Republike Hrvatske Andrej Plenković oglasio se putem društvene mreže Twitter gdje joj je čestitao te ustvrdio kako je riječ o velikom uspjehu za Hrvatsku.

“Čestitam @dubravkasuica na potvrdi u Odboru za ustavna pitanja Europskog parlamenta za potpredsjednicu Europske komisije za demokraciju i demografiju. Veliki uspjeh za Hrvatsku!”, napisao je premijer.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Konferencija predsjednika parlamentarnih odbora 15. listopada će ocijeniti ishode svih saslušanja i dostaviti svoje zaključke Konferenciji predsjednika Europskog parlamenta koju čine predsjednik EP-a i šefovi zastupničkih klubova, a onaa donosi konačne procjene i odlučuje koji su kandidati zadovoljili, za koje traže novo saslušanje, a za koje nove alternativne kandidate.

Podsjetimo, od 27 predloženih kandidata jedini koji nije prošao proces provjere je kandidat mađarskog premijera Viktora Orbana. Kandidat za povjerenika EK o proširenju i susjedstvu László Trócsányi, koji je bio ministar pravosuđa u Orbanovoj vladi, nije prošao Odbor za zakonodavstvo zbog navodnog sukoba interesa, pa stoga nije niti bio na saslušanju.

Glasovanje o cijeloj EK predviđeno je 23. listopada na plenarnoj sjednici u Strasbourgu i ako sve prođe u redu, nova komisija preuzima dužnost 1. studenoga. U suprotnom, sadašnja komisija nastavlja raditi dok se ne dovrši proces izbora nove.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr/Večernji list

Pročitaj više

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci