Ministar financija Marko Primorac predstavio je u ponedjeljak novi krug porezne reforme. Mijenja se šest poreznih zakona, a novosti se odnose na visinu poreza na dohodak, neoporezivog dijela dohotka te uvođenje poreza na nekretnine. Stranka Fokus oštro se protivi novim poreznim izmjenama. Ističu kako ovim izmjenama raste porezno opterećenje te da će porez na nekretnine negativno utjecati na priuštivost stanovanja.
Kažu da, kao stranka koja zagovara slobodno tržište i manju ulogu države, odlučno odbacuju ovakav smjer politike. Smatraju da je reforma potpuno promašena. Dodaju da Fokus “nikada neće podržati sustav koji guši privatnu inicijativu, povećava porezne namete i centralizira moć u rukama vlade”.
>Primorac branio poreznu reformu, predstavnici poslodavaca i sindikata iznijeli svoje prijedloge
„HDZ-ova vlada još jednom pokazuje da nema razumijevanja za ekonomske izazove s kojima se suočavaju građani i poduzetnici. Predstavljena porezna reforma može se sažeti u nekoliko riječi – porezno opterećenje snažno raste. Njihov prijedlog samo će dodatno ugroziti i ono malo gospodarske slobode koja nam je ostala. Stranka Fokus će se i dalje boriti protiv ovakvih politika, a zalagati se za manje poreze, veći rast i decentralizaciju.“ izjavio je Gabrijel Deak, predsjednik stranke Fokus.
>Primorac predstavlja poreznu reformu: Evo što se mijenja oko nekretnina, plaća…
‘Nastavak porezne represije’
Da su porezne izmjene promašena politika smatra i Davor Nađi.
„Umjesto da se fokusiraju na smanjenje poreznog opterećenja, HDZ uvodi mjere koje će smanjiti konkurentnost Hrvatske. Porez na nekretnine neće riješiti problem cijena, već će dodatno smanjiti ponudu novih nekretnina, što će se negativno odraziti na priuštivost stanovanja. Povećanje poreza na nekretnine, turizam i zdravstvene doprinose mladih zaposlenika, uz ukidanje poreznih olakšica za mlade nastavak su porezne represije“, zaključio je Nađi.
>Može li smanjenje poreza na dohodak opravdati porez na nekretnine?
Osim navedenoga, predsjednik stranke Deak istaknuo je i da rashodi države već čine oko polovine BDP-a te da, s obzirom na trenutni rast BDP-a i znatan priljev sredstava iz EU fondova, ne postoji opravdana potreba za povećanjem poreznog opterećenja gospodarstva. Naprotiv, smatra da je sada pravo vrijeme za snažno porezno rasterećenje gospodarstva da bi ono bilo spremnije suočiti se s budućim recesijama, kada EU fondovi više neće biti na raspolaganju kao pomoć.
>Država porezom na nekretnine želi aktivirati nekretnine građana, a zaboravlja vlastite
„Ako vlada stvarno i bez fige u džepu želi raditi na priuštivosti stanovanja, onda neka se okrenu snažnom poreznom i regulatornom rasterećenju u tom smjeru, a ne samo uvođenju novih i dizanju postojećih poreza. Pozivamo još jednom vladu da prestane gušiti gospodarstvo i da se okrene reformama koje će donijeti pravu ekonomsku slobodu”, dodao je Deak.