(FOTO) Radnici iz Uljanika i 3. maja stigli u Zagreb; Komadina optimističan nakon sastanka s Plenkovićem

Foto: Fah

Oko tisuću radnika brodogradilišta Uljanik i 3. maj stiglo je u ponedjeljak prijepodne na Trg bana Josipa Jelačića, odakle će se zaputiti na prosvjed na Markovu trg kako bi izrazili nezadovoljstvo neisplatom plaća za srpanj i stanjem u Uljanik Grupi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Uljanik i IDS: 14 direktora koji su drmali brodogradilištem

Nezadovoljni radnici, koji su autobusima stigli iz Pule i Rijeke, u 11,10 sati okupili su se na Jelačićevu trgu te su u povorci krenuli Zakmardijevim stupama i Ćirilometodskom ulicom do Trga sv. Marka.

Dolazak radnika brodogradilišta na središnji zagrebački trg dočekali su i neki građani, među kojima i prosvjednik obučen u Batmana s porukom: “To do list: save Gotham City, save Uljanik, save 3. maj, save Croatia!’

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Štrajkašima su na Trgu bana Josipa Jelačića podršku došli dati i pripadnici ekstremno lijeve Radničke fronte s transparentima, a zbog “čiste korupcije IDS-a i HDZ-a i ostalih”.

> Uljanik: Prosvjednici u Puli pjevaju Thompsona hodajući prema uredu gradonačelnika Miletića!

Nezadovoljne radnike trebao bi primiti premijer Andrej Plenković, prije puta u Njemačku gdje će se sastati s kancelarkom Angelom Merkel.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Jakovčić napao Thompsona da ne bi morao govoriti o skandalu oko Končarovog Nadzornog odbora?

Opći štrajk u brodogradilištu 3. maju, kao i u cijeloj Uljanik Grupi, počeo je u srijedu, 22. kolovoza, jer radnicima nisu isplaćene plaće za srpanj.

Štrajkaški odbor najavio je da će štrajkati do ispunjenja zahtjeva, odnosno dok im se ne isplati plaća za srpanj. U riječkom “3. maju” traže i da im se omogući nabava materijala, kako bi se u pogonima ponovno pokrenula proizvodnja, dovršili započeti brodovi i ugovorili novi poslovi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Komadina optimist nakon sastanka s premijerom

Primorsko-goranski župan Zlatko Komadina održao je u ponedjeljak ujutro, uoči najavljenog prosvjeda radnika brodogradilišta 3. maj i Uljanik, sastanak s premijerom Andrejem Plenkovićem nakon kojega je izjavio da je optimist te da je stekao dojam da bi radnici plaće za srpanj trebali dobiti uskoro.

> Uljanik izgradio brod vrijedan 100 milijuna eura i pritom ostvario gubitak kao i kod drugih projekata

“Ja sam optimist, radi se na održivom i zakonitom rješenju, te sam stekao dojam da će plaće za srpanj biti uskoro”, rekao je Komadina nakon sastanka s premijerom i ministrom Darkom Horvatom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U rješavanju problema Uljanika očekuje aktivnu ulogu Vlade jer je ona, kaže, ta koja ima instrumente, financijske i pravne.

“To su iznosi kojima ne može djelovati nijedna lokalna samouprava, a niti netko treći. Vlada mora potegnuti neke mjere”, kazao je dodavši kako je dugoročno rješenje među ostalim i prihvaćanje plana restrukturiranja.

> Velimir Bujanec o Uljaniku: ‘IDS bi autonomiju… Osim kada treba iz Zagreba povlačiti kune. Ili eure. I to milijarde!’

Upitan misli li da Vlada čini dovoljno po pitanju Uljanika, rekao je da vjeruje da ljudi rade svoj posao. “Žao mi je da se izgubilo dragocjeno vrijeme, trebalo je prije još krenuti, znajući podatke koji su u bilanci Uljanika”, poručio je.

Komentirao je i informacije da bi se problem riješio putem komercijalnih banaka. “Postoje depoziti u određenim bankama u Hrvatskoj, naravno da bi se HBOR u to mogao uključiti. Rješenja određenih ima, samo je pitanje kolaterala. O tome ću danas u bankama nešto razgovarati i ja osobno”, rekao je.

> IDS, SDP i Vlada Andreja Plenkovića složni: ‘Uljanik treba spašavati’

Istaknuo je i da je odgovornost svakako na upravi brodogradilišta koja ih je dovela do ove situacije.

“Ja sam optimist, jednostavno ne mogu vjerovati da ćemo ugasiti jednu tradicionalnu industriju kao što je brodogradnja i tradiciju Hrvatske”, izjavio je Komadina po dolasku u Zagreb.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.